VIII Dzień Solidarności z Kościołem prześladowanym – Pokój dla Iraku 13 listopada 2016

VIII Dzień Solidarności z Kościołem prześladowanym – Pokój dla Iraku  13 listopada 2016

Już po raz ósmy w drugą niedzielę listopada w Kościele w Polsce będziemy obchodzić Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
Dzień ten popiera Episkopat Polski, a Ojciec Święty w poprzednich latach podczas modlitwy „Anioł Pański” zwracając się do Polaków zachęcał do wsparcia naszej akcji.

Ze względu na dramatyczną sytuację podobnie jak miało to miejsce w 2010 dzień ten ponownie będzie poświęcony sytuacji chrześcijan w Iraku.

Od czasu upadku reżimu Saddama Husajna w wyniku interwencji wojsk koalicyjnych w Iraku w 2003 roku sytuacja w tym kraju jest wciąż dramatyczna, a rząd nie jest w stanie zagwarantować swoim obywatelom bezpieczeństwa. Irak stał się symbolem wojny z chrześcijanami. Na przemoc ze strony fundamentalistów narażeni są członkowie mniejszości etnicznych i religijnych. Do zamachów dochodzi szczególnie podczas muzułmańskich świąt religijnych ze strony sunnitów i szyitów walczących między sobą o władzę.

Szczególnym „celem” są chrześcijanie, których liczba w ciągu ostatnich dziesięciu lat zmniejszyła się z 1,4 mln do mniej niż 275 tys. Chrześcijanie doświadczają ciągłych prób islamizacji. Wiele organizacji muzułmańskich domaga się od nich płacenia islamskiego podatku dla innowierców, tzw. „dżizji”, oraz usiłuje narzucić chrześcijańskim kobietom rygorystyczne przepisy dotyczące sposobu ubierania się. Liczni, wysocy rangą duchowni muzułmańscy, domagają się ścisłego oddzielenia kobiet od mężczyzn na uczelniach..

Jak stwierdził katolicki arcybiskup Mosulu obrządku syryjskiego Georges Casmoussa, „80 % młodych ludzi zamierza opuścić kraj lub o tym marzy”. Biskup pomocniczy Shlemon Warduni z katolickiego patriarchatu chaldejskiego w Bagdadzie dodaje: „Emigracja niszczy naszą kulturę, naszą historię, naszą wiarę i życie członków naszych wspólnot. To groźna choroba zakaźna, której nie jesteśmy w stanie zaradzić”.

Nikt nie potrafi przewidzieć, co w najbliższej przyszłości stanie się z ziemią uznawaną za kolebkę chrześcijaństwa i z jej rdzennymi mieszkańcami w Iraku, ale naszą modlitwą i wsparciem materialnym możemy im pomóc przetrwać i zachować nadzieję na lepsze jutro.


Czy wiesz, że…

…105 tys. chrześcijan ginie rocznie za wiarę w Chrystusa?
…co 5 minut ginie jeden chrześcijanin?
…200 milionów chrześcijan jest brutalnie prześladowanych?
…w 116 krajach świata łamane jest prawo do wolności religijnej?
…350 milionów chrześcijan poddawanych jest różnym formom dyskryminacji?

Modlitwą obejmujemy naszych braci w wierze w Iraku.
Po Mszach św. przed kościołem będą zbierane ofiary na Fundację Papieską Kościół w Potrzebie.

Dodatkowo można wesprzeć fundację poprzez wysłanie sms o treści RATUJE pod nr 72405.
(Koszt takiego sms to 2,46zł z VAT, akcja sms trwa do 31.03.2017 r.)

więcej na www.pkwp.org


Kirche in Not
– Pomoc Kościołowi w Potrzebie – jest Stowarzyszeniem Kościoła Katolickiego.

Od 1947 roku pomaga ludziom będącym w trudnej sytuacji: wspólnotom Kościoła misyjnego, ofiarom wojen, kataklizmów oraz cierpiącym w ustrojach totalitarnych. Kirche in Not wspiera także polskie zgromadzenia kontemplacyjne oraz polskich misjonarzy na całym świecie.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zostało założone w 1947 roku przez holenderskiego norbertanina, o. Werenfrieda van Straatena. Stowarzyszenie znane jest dziś w całym świecie, posiada biura w 17 krajach (Europa, USA, Kanada, Australia, Brazylia i Chile). Dzięki ofiarom Darczyńców niesie pomoc w ponad 140 krajach. Rocznie realizuje ponad 5 tysięcy projektów.

Pomocy niesionej przez Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zawsze towarzyszyło poparcie i błogosławieństwo papieży. Założyciel stowarzyszenia, o. Werenfried, był związany szczególną przyjaźnią z św.. Janem Pawłem II. Dyrektor sekcji polskiej Stowarzyszenia, ks. dr hab. Waldemar Cisło, podczas spotkań z Ojcem Świętym Benedyktem XVI otrzymał błogosławieństwo dla dobrodziei i prowadzonych przez Stowarzyszenie dzieł. W 2011 roku Benedykt XVI podniósł rangę Pomocy Kościołowi w Potrzebie do godności Papieskiego Stowarzyszenia. Obecnie Stowarzyszenie cieszy się poparciem i błogosławieństwem Papieża  Franciszka i w Jego imieniu niesie pomoc Kościołowi prześladowanemu i potrzebującemu.

Pomoc niesiona przez Stowarzyszenie polega na budowaniu kościołów, klasztorów, ośrodków parafialnych i sierocińców, wspieraniu seminariów duchownych i kapłanów, wydawaniu i kolportażu Biblii dla dzieci i Katechizmu, finansowaniu zakupu środków transportu dla lepszego pełnienia służby pasterskiej, niesieniu pomocy materialnej i duszpasterskiej uchodźcom i prześladowanym chrześcijanom. Od 1957 roku Stowarzyszenie udziela pomocy egzystencjalnej każdej siostrze klauzurowej w Polsce.