Zakończanie Jubileuszu 100-lecia poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa – 11 czerwca

Zakończanie Jubileuszu 100-lecia poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa - 11 czerwca

Przeżywamy w Kościele w Polsce Rok Jubileuszu 100-lecia poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, który zakończy się 11 czerwca 2021r. W tym dniu, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, zostanie ponowione poświęcenie Narodu polskiego  Najświętszemu Sercu Pana Jezusa przez Przewodniczącego Episkopatu Polski Abp. Stanisława Gądeckiego w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa  w Krakowie. W łączności z uroczystościami w Krakowie Akt poświęcenia zostanie złożony także w każdej Parafii w Polsce.    

Pragniemy także w naszej kalwaryjskiej Parafii, jak najlepiej przygotować się duchowo do odnowienia Aktu poświęcenia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa Narodu polskiego, polskich Parafii i nas Polaków. Uczyńmy to poprzez gorliwy udział w sakramentach Pokuty i Eucharystii w Pierwsze Piątki Miesiąca oraz poprzez adorację Najświętszego Sakramentu tzw. „Godzinę świętą”, którą w naszym kalwaryjskim kościele odprawiamy w Pierwsze Czwartki Miesiąca od 19.00 – 20.00.

W styczniu 2021r., w czasie Mszy Świętej rozpoczynającej obchody tego Jubileuszu, Prowincjał Jezuitów o. Jarosław Paszyński zaznaczył, że „Jezus chce, byśmy przyszli do Niego i nasze serca kształtowali na Jego wzór, i tak jak On doświadczali, że jesteśmy umiłowanymi dziećmi Ojca (..) Chcemy odnowić nasze serca, odnowić duchowo i moralnie nasze życie osobiste, rodzinne, społeczne, życie Kościoła i narodu (…) Chcemy przyjść do Jezusa, stanąć przed Nim w prawdzie i przyjąć Jego miłość. Chcemy również publicznie, ze skruchą, uznać nasze grzechy i za nie przeprosić, za wszystkie te grzechy popełnione przez te lata, w sposób szczególny te, które boleśnie ranią Boga i ludzi. Te grzechy, które są ostatnio ujawniane i są powodem zgorszenia dla wielu. Chcemy przyjść do Jezusa, aby On nas oczyścił, odnowił, pokrzepił, aby On kształtował nasze serca według Serca Bożego (…) Istotą kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa jest poznanie i przyjęcie miłości Bożej, którą najpełniej objawia Jezus, oraz zadośćuczynienie za grzechy przeciwne tej miłości (…) Jezus przekazał św. Małgorzacie Marii Alacoque obietnice dla czcicieli Jego Serca. Stąd m.in. tradycja pierwszych piątków miesiąca i godziny świętej, czyli adoracji Najświętszego Sakramentu w nocy z czwartku na pierwszy piątek miesiąca”.

Warto przypomnieć, że w 1920 r., w obliczu bolszewickiego zagrożenia, polscy biskupi zebrani na Jasnej Górze pod przewodnictwem prymasa Polski kard. Edmunda Dalbora, 27 lipca poświęcili Naród polski i całą Ojczyznę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa  oraz ponownie obrali Matkę Bożą Królową Polski. Biskupi prosili wtedy: „W chwili, gdy nad Ojczyzną i Kościołem naszym gromadzą się chmury ciemne, wołamy jak niegdyś uczniowie Twoi zaskoczeni burzą na morzu: Panie, ratuj nas, bo giniemy. I jak niegdyś, wyciągnąwszy prawicę, jednym słowem uspokoiłeś burzę, tak oddal, Panie, teraz od nas grożące nam niebezpieczeństwo”. Episkopat Polski zobowiązał się wówczas, że będzie szerzył wśród wiernych nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa i zachęcał rodziny, aby Mu się poświęcały. Trzy tygodnie później, 15 sierpnia 1920 r., miała miejsce zwycięska bitwa warszawska zwana „cudem nad Wisłą”, dzięki której udało się odeprzeć „nawałę bolszewicką”. Gdy papież Benedykt XV usłyszał o zawierzeniu Polski Bożemu Sercu, napisał do Episkopatu Polski: „Nic stosowniejszego nie mogliście podjąć celem naprawienia zła naszych czasów, jak ulegając zachętom papieskim, Ojczyznę Waszą poświęcić Najświętszemu Sercu Jezusowemu i Jego kult święty w narodzie rozszerzać coraz więcej i więcej. Zaiste, powzięliście zamiar najpożyteczniejszy, jak nigdy: cóż bowiem można wynaleźć zbawienniejszego w tym przewrocie wszechrzeczy, jak wzmożenie miłości Pana Jezusa, który stanowi obronę i mocną podstawę każdej Rzeczypospolitej”.

Warto też przypomnieć, że dzięki staraniom o. Józefa Andrasza – jezuity, znanego jako kierownika duchowego i spowiednika św. S. Faustyny czy bł. Anieli Salawy, a zarazem wielkiego czciciela Serca Bożego, odnowienie Aktu zawierzenia Polski Sercu Jezusa, dokonał w czasach komunistycznych 28 października 1951 r. kard. Stefan Wyszyński, a z nim wszystkie Parafie w Polsce.