Wielki Post na Kalwarii 2012

Wielki Post na Kalwarii 2012

Nierozerwalnie z Pakością jest związana Kalwaria Pakoska, nazywana także Jerozolimą Kujawską. Jest ona zaliczana do najcenniejszych zabytków sakralnych w Polsce.

Warto wspomnieć o trwającej bardzo kosztownej renowacji tego zabytku. Na dzień dzisiejszy dzięki wsparciu wielu darczyńców, instytucji, zaangażowania wielu osób, udało się odrestaurować 11 z 25 kaplic, kolejnych 12 kaplic jest odrestaurowywanych w ramach realizacji projektu Park Kulturowy Kalwaria Pakoska.

Kalwaria Pakoska, jako sanktuarium Męki Pańskiej, w ciągu ponad 380 lat, ukształtowała swoje własne tradycje, obrzędy.

WIELKI POST W KALWARII PAKOSKIEJ

W każdy piątek Wielkiego Postu odprawiane są dwie Drogi Krzyżowe na dróżkach kalwaryjskich:

o godz.9.00

o godz.16.30

Obydwie drogi Krzyżowe rozpoczynają się od Kaplicy Piłat i zakończone są Mszą Św. w Kościele Ukrzyżowania na Wzgórzu Kalwaryjskim.

WIELKA PAKOSKA NOCNA DROGA KRZYŻOWA

Najważniejszą i największą celebracją obchodów kalwaryjskich jest nocna droga krzyżowa z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek, w której biorą udział setki wiernych, nie tylko z Pakości.

I część nocnej drogi krzyżowej „DROGA POJMANIA”, rozpoczyna się w Wielki Czwartek o godz. 20.00, od Kościoła pw. św. Bonawentury.

II część nocnej drogi krzyżowej „DROGA MĘKI”, rozpoczyna się o godz. 3.00 w nocy, od kaplicy Więzienie.

Tegorocznej nocnej drodze krzyżowej będzie przewodniczył Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup Józef Kowalczyk – Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski.

Wszystkich chętnych, chcących wspólnie przeżywać tajemnice męki Pańskiej – serdecznie zapraszają Ojcowie Franciszkanie z Pakości.