Roraty dobrą pomocą w przeżyciu Adwentu i przygotowaniu do Świąt Bożego Narodzenia

Roraty dobrą pomocą w przeżyciu Adwentu i przygotowaniu do Świąt Bożego Narodzenia

Adwent jest wyjątkowym czasem przeżywanym w Kościele, czasem wyciszenia i zastanowienia, czasem oczekiwania i przygotowania do przeżycia Świąt Bożego Narodzenia. Chrystus, który narodził się w Betlejem, przychodzi jako światło, by wyzwolić człowieka z ciemności grzechu. Dlatego przychodzimy na Roraty z lampionem lub świecą, aby stawać się świadkami światła Chrystusa. Po roratach niesiemy zapalone lampiony do domu, na świadectwo światła Chrystusa, będącego w naszym sercu.

Roraty są Mszą św. celebrowaną ku czci Najświętszej Maryi Panny. Nazwa pochodzi od łacińskich słów pieśni często śpiewanej na ich początku Rorat – Rorate caeli desuper – „Spuśćcie rosę, niebiosa„.
Eucharystia rozpoczyna się przy zgaszonych światłach, które zapalamy dopiero podczas uroczystego hymnu „Chwała na wysokości Bogu. Jest to jeden z nielicznych przypadków w roku liturgicznym, kiedy hymn ten śpiewa się każdego dnia – wyłącznie podczas Rorat.

W czasie rorat razem z Maryją przeżywamy czas oczekiwania na przyjście Chrystusa.  Dlatego na roratach zapala się dodatkową świecę – roratkę, która symbolizuje obecność czuwającej Maryi. Uczestnicząc codziennie w roratach możemy wraz z Maryją wypracować w sobie tą piękną cechę – jaką jest oczekiwanie na przyjście Jezusa, z wiarą i miłością.

Najpiękniejszym sposobem przeżycia rorat jest przeżycie ich z całą rodziną. Dzisiejszy świat  jest bardzo zabiegany i czasami brakuje czasu na codzienne roraty…. a jednak warto podjąć postanowienie, by codziennie w roratach uczestniczyć.

Adwentowe czuwanie poprzez codzienne uczestnictwo w roratach, pomaga człowiekowi w pracy nad sobą oraz w przygotowaniu na spotkanie Pana z czystym sercem.       
…Warto więc na początku Adwentu przystąpić do Sakramentu Pokuty, aby uczestnicząc w roratach codziennie przyjmować Jezusa do swojego serca, przyjmując Komunię świętą.  

Niech przeżywane w Adwencie Roraty będą dla nas wszystkich zapowiedzią zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, do których przygotujmy się z wiarą, nadzieją i miłością…

W naszym franciszkańskim Sanktuarium na kalwaryjskim Wzgórzu, Roraty odprawiamy codziennie od poniedziałku do piątku o 17.00. Zapraszamy!