Nabożeństwa majowe w kalwaryjskim Sanktuarium

Nabożeństwa majowe w kalwaryjskim Sanktuarium

W maju codziennie w Sanktuarium Krzyża Świętego na kalwaryjskim Wzgórzu odprawiamy nabożeństwa majowe ku czci Matki Bożej w tygodniu o 16.30, a w niedziele o 10.30. Ze względu na epidemię koronawirusa zachęcamy także do codziennego odmawiania Litanii ku czci Matki Bożej w waszych domach i rodzinach.

Od szeregu lat w całej Polsce ustalił się porządek nabożeństw majowych. Obejmuje on: wystawienie Najświętszego Sakramentu, odśpiewanie litanii Loretańskiej i antyfony: „Pod Twoją obronę”, okolicznościową czytankę, błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem i pieśń maryjną na zakończenie.


Chwalcie łąki umajone,

Góry, doliny zielone.
Chwalcie, cieniste gaiki,
Źródła i kręte strumyki!

Co igra z morza falami,
W powietrzu buja skrzydłami,
Chwalcie z nami Panią Świata,
Jej dłoń nasza wieniec splata.

Ona dzieł Boskich korona,
Nad Anioły wywyższona;
Choć jest Panią nieba, ziemi,
Nie gardzi dary naszymi.

Wdzięcznym strumyki mruczeniem,
Ptaszęta słodkim kwileniem,
I co czuje, i co żyje,
Niech z nami s1awi Maryję!


„Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat.

Najpiękniejszy miesiąc maj, gdy Cię wielbi cały świat.
Każde serce w taki czas, chce dla Ciebie tylko bić
Każde serce w taki czas, chce dla Ciebie tylko żyć.

Boś Ty Matko zawsze w maju taka żywa.
Boś tak bliska, taka polska i prawdziwa.
Błogosławisz, wznosząc dłonie nad polami.
Jesteś w słońcu, jesteś w kwiatach, jesteś z nami”.


Tradycja nabożeństwa majowych
Maj jest w Kościele miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. Słynne „majówki” – nabożeństwa, odprawiane wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach, na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Jego centralną częścią jest Litania Loretańska. Na Zachodzie poświęcenie majowego miesiąca Matce Bożej pojawiło się na przełomie XIII i XIV w., dzięki hiszpańskiemu królowi Alfonsowi X. Zachęcał on by wieczorami gromadzić się na wspólnej modlitwie przed figurami Bożej Rodzicielki. Nabożeństwo majowe bardzo szybko stało się popularne w całej chrześcijańskiej Europie. W wielu żywotach świętych oraz kronikach zakonnych można wyczytać o majowym kulcie Maryi Panny. Papież Pius IX, zatwierdził obowiązującą do naszych czasów formę nabożeństwa, składającego się z Litanii Loretańskiej, nauki kapłana oraz uroczystego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. W Polsce pierwsze odnotowane nabożeństwa majowe zostały wprowadzone w 1838 r. przez jezuitów w Tarnopolu.
Litania Loretańska, która jest główną częścią nabożeństw majowych, powstała prawdopodobnie już w XII w. we Francji. Zebrane wezwania sławiące Maryję Pannę zatwierdził 11 czerwca 1587 r. papież Sykstus V. Swoją nazwę zawdzięcza włoskiej miejscowości Loretto, gdzie była niezwykle popularna.