Piesza Pielgrzymka Promienista z Janikowa na Jasną Górę od 27 lipca do 6 sierpnia.

Piesza Pielgrzymka Promienista z Janikowa na Jasną Górę od 27 lipca do 6 sierpnia.

Piesza Pielgrzymka Promienista z Janikowa na Jasną Górę zaprasza do wspólnego wyruszenia na szlak pielgrzymkowy od 27 lipca do 6 sierpnia. Zapisy do 25 lipca. Szczegółowe informacje
u Ks. Rafała z parafii bł. Michała Kozala w Janikowie.

Tegoroczna Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę odbędzie się normalnie, choć z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Trwają zapisy do grup pieszych i rowerowych.

„Wracamy do względnej normalności i to jest dobra wiadomość dla nas organizatorów, a zwłaszcza dla pielgrzymów, którzy od dawna dopytywali, czy pielgrzymka w tym roku się odbędzie? Tak, odbędzie się i dołożymy wszelkich starań, by był to dla wszystkich czas bezpieczny i owocny” – mówi kierownik PPAG ks. Wojciech Orzechowski.

Jak informuje, wytyczne dotyczące organizacji pielgrzymki przekazał jeszcze w maju Główny Inspektor Sanitarny. Dotyczą one m.in. zabezpieczenia medycznego, zakwaterowania, środków ochrony osobistej, czy kwestii zasłaniania ust i nosa. GIS rekomendował też maksymalną liczbę pątników na 300.

„W naszym przypadku liczba ta dotyczy tylko grup kolorowych, bo grupy promieniste i rowerowe traktowane są jako osobne pielgrzymki. A więc 300 osób może iść łącznie w pięciu grupach kolorowych, przy czym nie wlicza się w to osób, które otrzymały pełny cykl szczepień przeciwko COVID-19 szczepionką zarejestrowaną w Unii Europejskiej” – wyjaśnia ks. Orzechowski.

W swojej kolorowej odsłonie Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej wyruszy w środę 28 lipca po Mszy św., której w katedrze gnieźnieńskiej przewodniczyć będzie ks. kan. Zbigniew Przybylski, wikariusz generalny archidiecezji gnieźnieńskiej. Na szlak wyjdzie pięć grup odpowiadających rejonom duszpasterskim archidiecezji gnieźnieńskiej, w tym grupa franciszkańska. Grupy promieniste wyruszą jak zawsze ze swoich parafii, w swoich terminach i pójdą swoimi trasami. Program formacyjny przygotowali kapłani, siostry zakonne i młodzi.

„Tegoroczna pielgrzymka w swojej formacyjnej warstwie jest kontynuacją ubiegłorocznej. Będziemy pielgrzymować pod hasłem zaczerpniętym z Psalmu 34 – «skosztujcie i zobaczcie».

Zawsze wpisujemy się w program duszpasterski realizowany w danym roku. Ostatnie lata koncentrują się na Eucharystii i my również do tego nawiązujemy. W ubiegłym roku rozważaliśmy obecność Jezusa pośród nas w Eucharystii, w tym roku mówiąc: «skosztujcie i zobaczcie» chcemy bardzo konkretnie dotknąć istoty i liturgii Mszy św. Niejako rozłożyć ją na części pierwsze” – tłumaczy kierownik PPAG.

Na Jasną Górę pojadą też pielgrzymki rowerowe, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku grupy wyjadą z Gniezna, Rogowa, Strzelna, Inowrocławia i Kruszwicy.

Wszyscy pielgrzymi spotkają się 5 sierpnia na Jasnej Górze. Jak przed pandemią, przed wejściem na jasnogórski szczyt, złożony zostanie pielgrzymkowy krzyż, z którym pątnicy podążą do kaplicy Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Wieczorem będą prowadzić Apel Jasnogórski. Pielgrzymka zakończy się 6 sierpnia w święto Przemienienia Pańskiego. Rano na wałach sprawowane będzie nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a następnie celebrowana będzie Msza św. pod przewodnictwem i z homilią prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

Będzie również możliwe pielgrzymowanie duchowe. Na stronie www.ppag.pl oraz w mediach społecznościowych dostępne będą zarówno relacje z drogi, jak i materiały formacyjne.

/archidiecezja.pl/