Liturgia Słowa – wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej – piątek 29 maja 2020r.
1. czytanie (Dz 25, 13-21) Zmarły Jezus, o którym Paweł twierdzi, że żyje
Czytanie z Dziejów Apostolskich
Król Agryppa i Berenike przybyli do Cezarei powitać Festusa. Gdy przebywali tam dłuższy czas, Festus przedstawił królowi sprawę Pawła: «Feliks pozostawił w więzieniu pewnego człowieka – powiedział. Gdy byłem w Jerozolimie, arcykapłani i starsi żydowscy wnieśli przeciw niemu skargę, żądając dla niego wyroku skazującego. Odpowiedziałem im: „Rzymianie nie mają zwyczaju skazywania kogokolwiek na śmierć, zanim oskarżony nie stanie wobec oskarżycieli i nie będzie miał możności bronienia się przed zarzutami”. A kiedy tutaj przybyli, zasiadłem bez żadnej zwłoki, nazajutrz, w sądzie i kazałem przyprowadzić tego człowieka. Oskarżyciele nie wnieśli przeciwko niemu żadnej skargi o przestępstwa, które podejrzewałem. Mieli z nim tylko spory o ich wierzenia i o jakiegoś zmarłego Jezusa, o którym Paweł twierdzi, że żyje. Nie znając się na tych rzeczach, zapytałem, czy nie zechciałby udać się do Jerozolimy i tam odpowiadać przed sądem w tych sprawach. Ponieważ Paweł zażądał, aby go zatrzymać do wyroku cezara, kazałem go strzec, dopóki go nie odeślę do Najdostojniejszego». Oto Słowo Boże.
Psalm (Ps 103 (102), 1b-2. 11-12. 19-20b (R.: por. 19a))
Pan Bóg utwierdził swój tron na niebiosach
Albo: Alleluja
Błogosław, duszo moja, Pana, *
i wszystko, co jest we mnie, święte imię Jego.
Błogosław, duszo moja, Pana *
i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach.
Pan Bóg utwierdził swój tron na niebiosach
Albo: Alleluja
Bo jak wysoko niebo wznosi się nad ziemią, *
tak wielka jest łaska Pana dla Jego czcicieli.
Jak odległy jest wschód od zachodu, *
tak daleko odsuwa od nas nasze winy.
Pan Bóg utwierdził swój tron na niebiosach
Albo: Alleluja
Pan utwierdził swój tron na niebiosach, *
a Jego panowanie wszechświat obejmuje.
Błogosławcie Pana, wszyscy Jego aniołowie, *
potężni mocarze pełniący Jego rozkazy.
Pan Bóg utwierdził swój tron na niebiosach
Albo: Alleluja
Aklamacja (Por. J 14, 26)
Alleluja, alleluja, alleluja
Duch Święty was wszystkiego nauczy;
przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem.
Alleluja, alleluja, alleluja
Ewangelia (J 21, 15-19) Piotr pasterzem Kościoła
Słowa Ewangelii według Świętego Jana
Gdy Jezus ukazał się swoim uczniom i spożył z nimi śniadanie, rzekł do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje». I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!» Oto Słowo Pańskie.
Z kazania z kalwaryjskiego Wzgórza – w piątek 29 maja 2020r.
Dar Mądrości.
Gdy przygotowujemy się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego, uświadamiamy sobie jak wielką rolę odgrywał Duch Święty w życiu świętych i błogosławionych, choćby wspomnieć św. Franciszka z Asyżu, św. Jana Pawła II, a także patronkę dnia dzisiejszego św. Urszulę Ledóchowską. Również w naszym życiu Duch Święty pragnie nas prowadzić drogami świętości i chrześcijańskiej doskonałości. Aby nam pomóc osiągnąć świętość obdarował nas swoimi cudownymi 7 darami, a wśród nich darem Mądrości. Nie ulega wątpliwości, że mądrość jest nam w życiu bardzo potrzebna, szczególnie dzisiaj, kiedy wszystko wydaje się tak często bardzo pogmatwane i gdy tak łatwo się w życiu pogubić.
Mądrość jest pierwszym darem Ducha Świętego. Jest ona czymś więcej niż wiedza. W Piśmie św. czytamy, że początkiem mądrości jest bojaźń Boża. Mądry zatem jest człowiek, który w swoim życiu liczy się z Bogiem. Mądrość u ludzi, który w swoim życiu odrzucają Boga, bardzo często obraca się przeciwko człowiekowi oraz jego prawdziwemu dobru i szczęściu. Tak więc pierwszą cechą daru Mądrości jest pokora wobec Boga, liczenie się w życiu z Bogiem i Jego przykazaniami. W Piśmie świętym czytamy, że głupi jest człowiek, który twierdzi, że Boga nie ma lub kto Boga odrzuca.
Druga cecha daru Mądrości to umiejętność wyboru dobra, a odrzucania zła. Nie łatwo jest być człowiekiem prawdomównym, uczciwym i sumiennym. Nie łatwo wybierać wartości, które proponuje w swojej Ewangelii Chrystus, bo to zawsze wiele kosztuje i bardzo często nie podoba się dzisiaj nawet naszym bliskim. Jednak tylko ten kto potrafi żyć zgodnie z Bożymi zasadami, jest człowiekiem naprawdę mądrym. Bo mądry człowiek zdaje sobie sprawę, że wybór zła go niszczy i napełnia smutkiem, a wybór dobra daje radość, pokój i wolność.
Co trzeba robić w życiu, aby dobrze korzystać z tego daru Ducha Świętego jakim jest Mądrość i być człowiekiem mądrym?
Po pierwsze trzeba o mądrość gorąco się modlić i prosić o nią Pana Boga. Życie nie jest łatwe i jeszcze nieraz nas zaskoczy. Przychodzą nieraz w codziennym życiu takie sytuacje, że nie za bardzo wiemy jaką podjąć decyzję, jak się zachować. A wiemy, że nieraz jedna głupia i niewłaściwa decyzja może sprawić, że potem trudno nam się w życiu odnaleźć i pójść w życiu właściwą drogą. Dlatego potrzebna jest modlitwa do Ducha Świętego o Jego dary!
Po drugie ważne jest wyciąganie wniosków z przeszłości. Ktoś mądrze i słusznie zauważył, że byłoby cudownie, gdybyśmy mądrości uczyli się na błędach innych. Ale najczęściej jednak mądrości uczymy się na własnych błędach. Dlatego mądry człowiek potrafi wyciągać właściwe wnioski ze swojego życia i postępowania, by nie powielać błędów.
Po trzecie jeśli chcemy być ludźmi mądrymi, to warto nauczyć się słuchać innych. To też nie jest łatwe, bo lubimy niezależność i wolność myślenia, a do tego pycha nam podpowiada, że to my się najlepiej na wszystkim znamy i to my wiemy najlepiej jak mamy żyć. Warto mieć koło siebie ludzi mądrych, którzy już sami wiele w swoim życiu przeszli i pragną się z nami dzielić swoim życiowym doświadczeniem. Warto, naprawdę warto korzystać z wiedzy i doświadczenia ludzi mądrych w oczach Boga.
I po czwarte człowiek mądry potrafi przewidywać skutki podejmowanych decyzji i swoich czynów. Przysłowie mówi: „Cokolwiek czynisz, czyń roztropnie i patrz końca”. Człowiek korzystający z daru Bożej Mądrości, zdaje sobie doskonale sprawę, że podejmowane na ziemi decyzje i dokonywane wybory, są ważne nie tylko w świetle naszego życia na ziemi, ale mają też bardzo ważny wpływ na naszą wieczność. Warto nieraz pytać: czy gdyby dzisiaj miał nastąpić koniec mojego życia, to czy robiłbym to co robię dzisiaj?
Mądrość to wielki i wspaniały dar Ducha Świętego. Dlatego korzystając z tego daru liczmy się w życiu z Panem Bogiem i Jego przykazaniami, wyciągajmy właściwe wnioski z błędów swoich i innych oraz przewidujmy konsekwencje naszych decyzji i wyborów. No i módlmy się codziennie o dobre wykorzystanie w naszym życiu daru Mądrości oraz pozostałych darów Ducha Świętego. Amen.
o.R.