54 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu od 14 – 20 lutego 2021r. pod hasłem: „Trzeźwością pokonywać kryzys”.
Osoby, które pragną podjąć abstynencję od alkoholu w czasie Wielkiego Postu mogą wpisać się do „Księgi Trzeźwości”, która jest wyłożona w naszym kalwaryjskim kościele na bocznym ołtarzu.
14 II 2021 r. – Niedziela
Intencja: Modlitwa za ludzi pogrążonych w nałogach o łaskę nawrócenia i o dalsze trzeźwe życie.
Patron: Sługa Boży Mateusz Talbot
15 II 2021 r. – Poniedziałek
Intencja: Modlitwa za sprawujących władzę o odpowiedzialne stanowienie prawa wspierającego trzeźwość w naszej Ojczyźnie i stanowcze jego egzekwowanie.
Patron: Sługa Boży ks. Piotr Skarga
16 II 2021 r. – Wtorek
Intencja: Modlitwa za twórców kultury i ludzi mediów, aby promowali trzeźwość i dawali przykład życia wolnego od nałogów.
Patron: Św. Jan Paweł II
17 II 2021 r. – Środa Popielcowa
Intencja: Modlitwa za ojców i matki, aby budowali silne, wolne od nałogów rodziny.
Patron: Słudzy Boży Karol i Emilia Wojtyłowie
18 II 2021 r. – Czwartek po Popielcu
Intencja: Modlitwa za kapłanów, aby poprzez osobiste świadectwo dobrowolnej abstynencji od alkoholu przyczyniali się do trzeźwości wszystkich Polaków.
Patron: Sługa Boży Kard. Stefan Wyszyński
19 II 2021 r. – Piątek po Popielcu
Intencja: Modlitwa za ruchy abstynenckie i trzeźwościowe w naszej Ojczyźnie, aby ich działalność przyczyniła się do otrzeźwienia narodu.
Patron: Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki
20 II 2021 r. – Sobota po Popielcu
Intencja: Modlitwa za dzieci i młodzież, aby wolni od wszelkich nałogów z radością i odwagą świadczyli o Chrystusie.
Patron: Bł. Carlo Acutis
Trzeźwością pokonywać kryzys
Żyjemy w trudnych czasach. W sytuacji za grożenia zdrowia i życia, w sytuacji różnych obostrzeń, społecznej izolacji. Wiele osób w różnym wieku nie radzi sobie ze skutkami tego kryzysu. Cierpią fizycznie, psychicznie i duchowo. Zdarza się, że szukają pocieszenia nie tam, gdzie naprawdę można go znaleźć. Niestety, sięgają po alkohol, a także wpadają w sidła różnych innych nałogów. Tak się dzieje nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Ludzie kupują i konsumują zdecydowanie więcej alkoholu niż w czasie sprzed ogłoszenia pandemii. Potwierdzają to badania naukowe prowadzone w różnych krajach. Eksperci apelują, gdyż wzrost spożycia alkoholu przekłada się na pogorszenie stanu zdrowia pojedynczych osób i całych populacji. Grozi nam więc nie tylko wirus COVID-19, ale także wirus pijaństwa, przynoszący utratę zdrowia, przedwczesną śmierć i co najgorsze, niosący ze sobą zagrożenie utraty życia wiecznego.
Musimy postawić sobie pytanie, czy żyjemy z czystym sumieniem? I nie chodzi tylko o to, czy sami zachowujemy w swoim życiu trzeźwość i staramy się żyć według Bożych przykazań. Chodzi także o to, czy naprawdę troszczymy się o trzeźwość naszych dzieci i naszej młodzieży, naszych bliskich i znajomych, o trzeźwość osób, z którymi uczymy się i pracujemy, czy troszczymy się o trzeźwość całego naszego narodu. Bardzo ważnym przejawem takiej troski jest dobrowolna abstynencja od alkoholu, podejmowana po to, aby chronić siebie, dawać dobre świadectwo innym, jak również, by wynagradzać Bogu wszelkie grzechy popełniane z powodu pijaństwa.
Niezwykle ważna jest też gorliwa modlitwa w intencji trzeźwości. Jakże byłoby dobrze, gdyby rodziny spotykały się wieczorem na wspólnej modlitwie różańcowej! Musimy zdawać sobie sprawę, że walka z nałogami to nie tylko bój na poziomie fizycznym i psychicznym. Jest to przede wszystkim walka duchowa z naszym odwiecznym nieprzyjacielem, szatanem.
Apostolstwo Trzeźwości w 2021 roku w swoich działaniach pragnie kierować się hasłem: Trzeźwością pokonywać kryzys. Czynimy tak, bo „w czasach kryzysu i trudnych wyzwań potrzebujemy trzeźwego myślenia, trzeźwej hierarchii wartości, trzeźwego sumienia, trzeźwych więzi z samym sobą i z bliźnimi. Bez trzeźwości nie ma wolności, odpowiedzialności, mądrości, zdrowego rozsądku. Bez trzeźwości nie jest możliwe panowanie nad samym sobą. Bez trzeźwości nie jesteśmy w stanie kierować się miłością, prawdą, dobrem i pięknem. Człowiek nietrzeźwy naraża siebie na coraz większą bezmyślność, bezradność, na podporządkowanie siebie własnym instynktom i popędom, albo na uleganie manipulacjom ze strony ludzi przewrotnych i zdemoralizowanych.
Trzeźwość to warunek funkcjonowania w nas duchowego, moralnego i społecznego systemu immunologicznego, czyli takiego systemu, który sprawia, że stajemy się silniejsi od naszych słabości i że w błogosławiony sposób radzimy sobie z trudnościami i próbami, jakie przynosi nam bardzo twarda czasami rzeczywistość” (ks. M. Dziewiecki).
Prośmy Boga, za wstawiennictwem Maryi Królowej Polski, o siłę do codziennej walki o trzeźwość narodu. Prośmy także o odważnych liderów, którzy sprawy trzeźwości będą traktować poważnie i odpowiedzialnie. Którzy nie ulegną żadnym naciskom, lecz dobro narodu stawiać będą zawsze na pierwszym miejscu (…)
Wszystkim apostołom trzeźwości i ludziom dobrej woli, którzy trzeźwością pokonują różne kryzysy, z serca błogosławię.
Bp Tadeusz Bronakowski
Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwość i Osób Uzależnionych
Łomża, dnia 6 stycznia 2021 r.