Z liturgii III Niedzieli Wielkanocnej – 18.04.2021r.
1. czytanie (Dz 3, 13-15. 17-19) – Bóg naszych ojców wskrzesił Jezusa
Czytanie z Dziejów Apostolskich
Piotr powiedział do ludu: «Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba, Bóg ojców naszych wsławił Sługę swego, Jezusa, wy jednak wydaliście Go i zaparliście się Go przed Piłatem, gdy postanowił Go uwolnić. Zaparliście się Świętego i Sprawiedliwego, a wyprosiliście ułaskawienie dla zabójcy. Zabiliście Dawcę życia, ale Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami. Lecz teraz wiem, bracia, że działaliście w nieświadomości, tak samo jak zwierzchnicy wasi. A Bóg w ten sposób spełnił to, co zapowiedział przez usta wszystkich proroków, że Jego Mesjasz będzie cierpiał. Pokutujcie więc i nawróćcie się, aby grzechy wasze zostały zgładzone». Oto Słowo Boże.
Psalm (Ps 4, 2. 4 i 9 (R.: por. 7b))
Wznieś ponad nami światłość Twoją, Panie
Kiedy Cię wzywam, odpowiedz mi, Boże, *
który wymierzasz mi sprawiedliwość.
Tyś mnie wydźwignął z utrapienia, *
zmiłuj się nade mną i wysłuchaj moją modlitwę.
Wznieś ponad nami światłość Twoją, Panie
Wiedzcie, że godnym podziwu czyni Pan swego wiernego, *
Pan mnie wysłucha, gdy będę Go wzywał.
Spokojnie zasypiam, kiedy się położę, *
bo tylko Ty jeden, Panie, pozwalasz mi żyć bezpiecznie.
Wznieś ponad nami światłość Twoją, Panie
2. czytanie (1 J 2, 1-5) – Chrystus jest ofiarą przebłagalną za nasze grzechy
Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Jana Apostoła
Dzieci moje, piszę do was, żebyście nie grzeszyli. Jeśliby nawet ktoś zgrzeszył, mamy Rzecznika u Ojca – Jezusa Chrystusa sprawiedliwego. On bowiem jest ofiarą przebłagalną za nasze grzechy, i nie tylko za nasze, lecz również za grzechy całego świata. Po tym zaś poznajemy, że Go znamy, jeżeli zachowujemy Jego przykazania. Kto mówi: «Znam Go», a nie zachowuje Jego przykazań, ten jest kłamcą i nie ma w nim prawdy. Kto zaś zachowuje Jego naukę, w tym naprawdę miłość Boża jest doskonała. Oto Słowo Boże.
Aklamacja (Por. Łk 24, 32)
Alleluja, alleluja, alleluja
Panie Jezu, daj nam zrozumieć Pisma,
niech pała nasze serce, gdy do nas mówisz.
Alleluja, alleluja, alleluja
Ewangelia (Łk 24, 35-48) – Musiały się wypełnić zapowiedzi Pisma
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza
Uczniowie opowiadali, co ich spotkało w drodze i jak poznali Jezusa przy łamaniu chleba. A gdy rozmawiali o tym, On sam stanął pośród nich i rzekł do nich: «Pokój wam!» Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha. Lecz On rzekł do nich: «Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie Mnie i przekonajcie się: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam». Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi. Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: «Macie tu coś do jedzenia?» Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. Wziął i spożył przy nich. Potem rzekł do nich: «To właśnie znaczyły słowa, które mówiłem do was, gdy byłem jeszcze z wami: Musi się wypełnić wszystko, co napisane jest o Mnie w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach». Wtedy oświecił ich umysły, aby rozumieli Pisma. I rzekł do nich: «Tak jest napisane: Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie; w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jeruzalem. Wy jesteście świadkami tego». Oto Słowo Pańskie.
Z kazania na kalwaryjskim Wzgórzu – III Niedziela Wielkanocna 18.04.2021r.
Pismo święte źródłem chrześcijańskiej wiary i fundamentem chrześcijańskiego życia.
Przeżywamy w Kościele w Polsce po raz 13. Niedzielę Biblijną i po raz 5. Dzień Narodowego Czytania Pisma Świętego. Kolejny raz uświadamiamy sobie, że dla nas chrześcijan Pismo święte jest podstawowym źródłem naszej wiary i fundamentem chrześcijańskiego życia. W oparciu o skierowane do nas z Pisma świętego Słowo Boga, powinniśmy kształtować nasze życie osobiste i rodzinne, a także życie wspólnotowe w Kościele i narodowe w naszej Ojczyźnie. Słowo Boga powinno być dla każdego kto przyjął Chrzest Święty słowem wiążącym na całe życie. Ilekroć pochylamy się nad Pismem Świętym, tylekroć przebywamy w bliskości Boga, Jego Słowa i nauczania, z którego powinniśmy jak najczęściej w życiu korzystać.
W kolejne niedziele po Wielkanocy zamiast lektury ze Starego Testamentu czytamy fragmenty z Dziejów Apostolskich, a Ewangelie mówią nam o spotkaniach ze zmartwychwstałym Jezusem. Pochylmy się więc nad bogactwem Słowa Bożego, które dzisiaj zostało do nas skierowane.
W pierwszym czytaniu św. Piotr ukazuje nam zmartwychwstanie Jezusa na tle historii swojego ludu jako wypełnienie proroctw i obietnic danych wcześniej Ojcom: „Bóg naszych ojców wsławił Sługę swego, Jezusa, wy jednak wydaliście Go i zaparliście się Go przed Piłatem… Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami”. Św. Piotr kieruje w stronę Żydów bardzo mocne słowa oskarżenia, że zaparli się Jezusa i wydali Go na śmierć, a wyprosili ułaskawienie dla zabójcy! Ale te słowa o zaparciu się Jezusa kieruje również do siebie, bo i on zaparł się swojego Mistrza. Kieruje je do wszystkich ludzi, którzy grzesząc nie przestają się w swoim życiu zapierać się „Świętego i Sprawiedliwego”, odrzucając „Dawcę Życia” Jezusa Chrystusa. Tak więc te słowa o zaparciu się Jezusa, o zdradzie Jezusa, o ukrzyżowaniu Jezusa odnoszą się także do każdego z nas, gdy obrażamy Jezusa i Boga naszymi grzechami. Czy zawsze zdajemy sobie z tego sprawę? Św. Piotr mając świadomość, że ludzie są grzesznikami, jednocześnie wzywa do pokuty i nawrócenia: „Pokutujcie więc i nawróćcie się, aby grzechy wasze zostały zgładzone”.
W drugim czytaniu słyszymy najpierw zachętę św. Jana: „Dzieci moje, piszę wam… żebyście nie grzeszyli” i dodaje: „Jeśliby nawet ktoś zgrzeszył, mamy Rzecznika wobec Ojca – Jezusa Chrystusa sprawiedliwego… albowiem On jest ofiarą przebłagalną za nasze grzechy (…) i za grzechy całego świata”. A potem św. Jan naucza z mocą: „Kto mówi: „Znam Go”, a nie zachowuje Jego przykazań, ten jest kłamcą i nie ma w nim prawdy. Kto zaś zachowuje Jego naukę, w tym naprawdę miłość Boża jest doskonała”. Wniosek jest bardzo oczywisty, że tylko ten kto zachowuje przykazania Boga, ten tak naprawdę zna Jezusa, kocha Boga, w takim człowieku miłość Boża jest doskonała! Jeżeli ktoś mówi, że wierzy w Boga, że kocha Boga, a w życiu nie zachowuje Jego przykazań, ten jest kłamcą i nie ma w takim człowieku prawdy…, ilu takich wiernych mamy dzisiaj w naszych parafiach i rodzinach…!?
W dzisiejszej Ewangelii natomiast słyszymy jak zmartwychwstały Jezus ukazuje się swoim uczniom. Uczniowie Jezusa są bardzo zalęknieni i zatrwożeni z powodu zjawienia się Jezusa. Było im zapewne też wstyd, że w tych tak trudnych dla Jezusa chwilach cierpienia, męki i śmierci na Krzyżu, opuścili Go i zostawili samego. Jezus jednak nie wypomina im ich grzechów i słabości, ale obdarza wielką łaską pokoju. Aby zapewnić swoich uczniów, że naprawdę Zmartwychwstał i Żyje, pokazuje im swoje rany i pozwala się dotknąć. Na ich oczach spożywa pieczoną rybę. W tych czynach Jezus przekazuje prawdę, że wszystko co wcześniej mówił, czego nauczał, wypełniło się przez Jego Śmierć i Zmartwychwstanie. Co więcej tych zalęknionych i zatrwożonych uczniów Jezus powołuje, by byli dalej w swoim życiu Jego świadkami. Mają iść i głosić ludziom, że Jezus naprawdę został ukrzyżowany, umarł na Krzyżu i zmartwychwstał! Dzisiaj to dawanie świadectwa o Jezusie Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym spoczywa na każdym z nas ochrzczonym i na całej Wspólnocie Chrystusowego Kościoła! Prawda o śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa ma być najważniejszą prawdą w naszym codziennym chrześcijańskim życiu!
W tę dzisiejszą niedzielę Biblijną i zarazem Niedzielę Narodowego Czytania Pisma Świętego, zróbmy postanowienie, by częściej czytać i rozważać Pismo święte. I często prośmy Jezusa, jak prosiliśmy Go dzisiaj w czasie Aklamacji Alleluja: „Panie Jezu, daj nam zrozumieć Pisma, niech pała nasze serce, gdy do nas mówisz”. Amen.
(o.R.)