Oktawa Bożego Ciała do 10 czerwca. Zapraszamy!

Oktawa Bożego Ciała do 10 czerwca. Zapraszamy!

W Oktawie Bożego Ciała (do czwartku 10 czerwca) – na kalwaryjskim Wzgórzu codziennie Msze święte z Procesją o 17.00, a w niedzielę o 9.00. Zapraszamy do licznego udziału w procesjach w Oktawie Bożego Ciała: ministrantów, dzieci pierwszokomunijne w strojach, dzieci sypiące kwiatki, młodzież i dorosłych.
W czwartek na zakończenie  Oktawy tradycyjne poświęcenie wianków z kwiatów i ziół.

W piątek 11 czerwca o 17.00 Msza Święta do Bożego Miłosierdzia w intencji budowniczych III i IV ołtarza na Boże Ciało oraz ich Rodzin.                

 

Próby sypania kwiatków dla dzieci przed Bożym Ciałem w poniedziałek (31 maja) i w środę (2 czerwca) o 16.30 przy kościele św. Bonawentury.

W czwartek 3 czerwca – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało).
W naszym kalwaryjskim kościele Msza Święta o 8.00
, a po niej nabożeństwo czerwcowe. Nie będzie Mszy Świętej o 9.00 i 11.00.

W Boże Ciało o 10.00 Msza Święta przy kaplicy Wieczernik i Procesja Eucharystyczna dróżkami kalwaryjskimi na Wzgórze Kalwaryjskie. Po Procesji Msza Święta w kościele kalwaryjskim. Zapraszamy serdecznie do licznego udziału w Procesji: ministrantów, dzieci pierwszokomunijne w strojach, dzieci sypiące kwiatki, młodzież i dorosłych. Uczestniczących w Procesji obowiązuje zachowywanie odstępu 1,5 m  lub noszenie maseczek.

Ołtarze na Procesję Bożego Ciała: I – przy kaplicy Wieczernik, II – przy kaplicy Weroniki, III – przy kaplicy Płaczące Niewiasty, IV – na Wzgórzu Kalwaryjskim przy ołtarzu polowym za kościołem.
Prosimy o przygotowanie z kalwaryjskiej Parafii: III ołtarza – Róże Różańcowe MB Bolesnej i MB Nieustającej Pomocy, IV ołtarza – Róże Różańcowe: MB Fatimskiej i św. Jana Pawła II.

 

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest obchodzona w Polsce w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. Bezpośrednią przyczyną jej ustanowienia były objawienia bł. Julianny de Retine z Mont Cornillon. Pod ich wpływem bp Robert z Thourotte ustanowił w 1246 r. święto Bożego Ciała dla diecezji Liège (Belgia).

Papież Urban IV w 1264 r. bullą „Transiturus de hoc mundo” ustanowił to święto dla całego Kościoła. Śmierć papieża przeszkodziła ogłoszeniu bulli i wprowadzeniu święta w całym Kościele. Dokonał tego Jan XXII w 1334 r., a Bonifacy IX polecił w 1391 r. wprowadzić święto Bożego Ciała wszędzie, gdzie jeszcze nie było ono obchodzone. Procesje eucharystyczne wprowadzono później niż samo święto, w drugiej połowie XIII w., a od czasów Reformacji udział w procesji traktowano jako publiczne wyznanie wiary. W Polsce jako pierwszy polecił obchodzić to święto bp Nankier w diecezji krakowskiej w 1320 r. Podczas odnowy liturgicznej zamiast tradycyjnej nazwy święta Bożego Ciała wprowadzono nową nazwę: Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Kościół od początku głosi wiarę w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, i dlatego Eucharystię — która w Kościele katolickim realizuje się jako Eucharystyczna Ofiara i jako sakrament sprawowany podczas Mszy św. — uczynił centrum kultu. Jest to święto całego Kościoła, który powstaje i gromadzi się podczas „łamania chleba”. Obecność Chrystusa urzeczywistnia się w liturgii eucharystycznej w wieloraki sposób, przede wszystkim dzięki temu, że kapłan, zgodnie z wolą Jezusa, nad chlebem i winem wypowiada modlitwę eucharystyczną jako modlitwę błogosławieństwa. Jej mocą pod postaciami eucharystycznymi Jezus Chrystus staje się obecny prawdziwie (nie tylko w znaku), rzeczywiście (nie przez podobieństwo) i substancjalnie (przez przemianę całej substancji chleba w Ciało i całej substancji wina w Krew). Prawdziwa i rzeczywista obecność Jezusa Chrystusa pod postaciami chleba i wina opiera się na słowach Jezusa: „To jest Ciało moje… To jest Krew moja” (Mk 14,22.24).