Pieśń: Wystawienie Najświętszego Sakramentu
Wprowadzenie:
Panie Jezu, przywołujemy na myśl Ogród Oliwny zwany Getsemani i wypowiedziane tam ze smutkiem przez Ciebie słowa do Piotra: Tak, jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną?. Dzisiaj, w ramach przygotowania do X Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w czerwcu br. w Rzymie, pragniemy właśnie przez jedną godzinę być przy Tobie i adorować Ciebie, ukrytego pod postacią chleba w Najświętszym Sakramencie. Nasz Odkupicielu i Zbawicielu, w trakcie tej adoracji chcemy, tak jak podczas Ostatniej Wieczerzy uczynił to Twój umiłowany uczeń św. Jan, oprzeć głowę na Twojej piersi i przylgnąć do Twojego miłosiernego serca. Wsłuchując się w słowa Ewangelii oraz fragmenty adhortacji Amoris Laetitia Ojca Świętego Franciszka a także modląc się i śpiewając pragniemy podjąć z Tobą miłosny dialog o nas samych, o małżeństwach i rodzinach. W chwilach ciszy, kontemplując prawdę o rodzinie, której fundamentem jest Sakrament Małżeństwa będziemy w pokorze otwierać na oścież serce i umysł, aby w Twojej obecności uzmysłowić sobie na nowo to, co jest współcześnie niebezpieczne dla małżonków, dzieci i rodzin. To, co niszczy miłość małżeńską i rodzicielską. Panie Jezu, obecny w Eucharystycznym Chlebie klękając przed Tobą prosimy Cię, abyś mocą Ducha Świętego uzdolnił nas i naszych bliskich do odważnego stawiania czoła wyzwaniom, których podjęcie jest nieodzowne, aby ochronić rodziny przed naporem cywilizacji śmierci. Kochany Panie Jezu, przymnóż nam wiary, nadziei i miłości, abyśmy byli w naszych małżeństwach i rodzinach Twoimi świadkami, a przez to mogli w swoich wspólnotach doświadczać radości miłości, która w Tobie ma swoje niewyczerpujące się źródło.
Czytanie Słowa Bożego i rozważanie w ciszy serca
Wsłuchując się w słowa Ewangelii św. Mateusza rozważmy w głębi serca, czy rzeczywiście bezwarunkowo uznajemy nierozerwalność małżeństwa.
Z Ewangelii św. Mateusza (Mt 19, 1-9) “Gdy Jezus dokończył tych mów, opuścił Galileę i przeniósł się w granice Judei za Jordan. Poszły za Nim wielkie tłumy, i tam ich uzdrowił. Wtedy przystąpili do Niego faryzeusze, chcąc Go wystawić na próbę, i zadali Mu pytanie: «Czy wolno oddalić swoją żonę z jakiegokolwiek powodu?» On odpowiedział: «Czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich jako mężczyznę i kobietę? I rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela». Odparli Mu: «Czemu więc Mojżesz polecił dać jej list rozwodowy i odprawić ją?» Odpowiedział im: «Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych pozwolił wam Mojżesz oddalać wasze żony; lecz od początku tak nie było. A powiadam wam: Kto oddala swoją żonę – chyba w wypadku nierządu – a bierze inną, popełnia cudzołóstwo. I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo».”
Odczytanie fragmentów z Amoris Laetitia i rozmyślanie nad postawionymi pytaniami
1/ “Łatwo dziś pomylić prawdziwą wolność z ideą, że każdy osądza według własnego widzi mi się, jakby poza indywidualnymi osobami nie było żadnych prawd, wartości, zasad, które nas ukierunkowują, jak gdyby wszystko było równe i na wszystko powinno się pozwolić. W tym kontekście ideał małżeństwa, z zaangażowaniem wyłączności i stabilności, okazuje się zniszczony przez okolicznościowe konwenanse lub kaprysy wrażliwości. Ludzie obawiają się samotności, pragną przestrzeni ochrony i wierności, ale jednocześnie zwiększa się strach przed uwięzieniem przez relację, która mogłaby odroczyć osiągnięcie aspiracji osobistych. “ (AL 34) Czy nasza hierarchia wartości jest chrześcijańska?
2/ “Prawdą jest, że prawe sumienie małżonków, jeśli byli dotąd bardzo hojni w przekazywaniu życia, może prowadzić do decyzji o ograniczeniu liczby dzieci z wystarczająco poważnych powodów, ale także prawdą jest, że „ze względu na umiłowanie tej godności sumienia Kościół odrzuca ze wszystkich sił działania państwa przymuszające do antykoncepcji, sterylizacji, czy wręcz aborcji”. Środki te są nie do przyjęcia,” (AL 42). Czy mamy świadomość grzeszności stosowania antykoncepcji?
3/ “Nie dostrzega się już wyraźnie, że tylko wyłączny i nierozerwalny związek między mężczyzną a kobietą realizuje w pełni funkcję społeczną, będąc zaangażowaniem stabilnym i umożliwiającym płodność. Musimy uznać wiele różnych sytuacji rodzinnych, które mogą zapewnić jakąś regułę życia, ale związków nieformalnych lub na przykład między osobami tej samej płci, nie można zwyczajnie zrównywać z małżeństwem. Żaden związek niepewny lub zamknięty na przekazywanie życia nie zapewnia nam przyszłości społeczeństwa.” (AL 52) Czy utożsamiam się z oceną moralną Kościoła na temat ideologii gender?
Adoracja w ciszy nad tekstem z adhortacji AMORIS LAETITIA “Wielu nie dostrzega, że orędzie Kościoła o małżeństwie i rodzinie jest wyraźnym, jasnym odzwierciedleniem nauczania i postawy Pana Jezusa, który proponując wymagający ideał jednocześnie nigdy nie stracił współczującej bliskości wobec osób słabych, jak Samarytanka czy kobieta cudzołożna.” (AL 38) – okazja do Spowiedzi świętej
Modlitwa dziękczynna: Dziękujemy Ci, nasz Zbawicielu
– za małżeństwa i rodziny Bogiem silne
– za sakrament pokuty i pojednania, który jest szkołą miłowania prawdy
– za równą godność mężczyzny i kobiety
– za osoby i instytucje wspierające rodziny
– za napominających nas z miłością
– za rodziny angażujące się w Kościele
Modlitwa przeproszenia: Przepraszamy Cię, nasz Odkupicielu
– Za akty agresji w rodzinach
– Za indywidualizm, który niszczy więzi rodzinne
– Za stawianie siebie w miejsce Boga
– Za odrzucanie daru płodności
– Za błędy i brak troski w religijnym wychowywaniu dzieci
– Za chwile zniechęcenia w służbie małżeństwom i rodzinom
Modlitwa prośby: Prosimy Cię, kochany Panie
– o ustanie przemocy w małżeństwach i rodzinach
– o umiejętność szanowania osób niepełnosprawnych i starszych
– o ochronę naszych rodzin przed genderową deprawacją
– o zapał do czynienia dobra
– o łaskę konsekwentnej i pełnej poświęcenia wiary
– o rodziny, w których rodzicielski wzorzec będzie sprzyjał odkryciu przez młodych powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego
Modlitwa uwielbienia: Uwielbiamy Cię, nasz Królu
– w każdym uratowanym od rozpadu małżeństwie
– w porzuconych małżonkach, którzy pozostają wierni małżeńskiemu przymierzu
– w przezwyciężaniu konfliktów małżeńskich i rodzinnych
– w poczętych i jeszcze nienarodzonych dzieciach
– w życiu naszych babć i dziadków
– w każdej rodzinie przyznającej się do Ciebie i Twojej Matki Maryi Dziewicy
10. Różańca – w intencji małżeństw zagrożonych rozpadem i rodzin przeżywających trudności
IV Tajemnica Bolesna Różańca Świętego: Droga krzyżowa Pana Jezusa na Kalwarię.
Miłość i krzyż to nierozerwalna jedność. W obliczu przeciwności z jakimi przychodzi mierzyć się małżeństwom i rodzinom nie wolno zapominać o tym, że ich pokonywaniu zawsze towarzyszy Pan Jezus. Nikogo nie pozostawia samego. A kiedy cierpimy broniąc prawdy i piękna małżeństwa i rodziny, On cierpi wraz z nami. Obyśmy nigdy nie ulegli pokusie łatwych rozwiązań i nie porzucili krzyża zagrożeń i wyzwań małżeńsko-rodzinnych, choćby nie wiadomo, jak był ciężki. Nie łudźmy się, miłości bez krzyża nie znajdziemy, a krzyża bez miłości nie udźwigniemy, jak zauważył św. Jan Paweł II.
MODLITWA OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA DO ŚWIĘTEJ RODZINY – ZA RODZINY
Jezusie, Maryjo i Józefie ku Wam, Święta Rodzino z Nazaretu, kierujemy dziś nasze spojrzenie z podziwem i zaufaniem; w Was rozważamy piękno jedności w miłości prawdziwej; Wam polecamy wszystkie nasze rodziny, aby odnowiły się w nich cuda łaski. Święta Rodzino z Nazaretu, pociągająca szkoło świętej Ewangelii: Naucz nas naśladować Twoje cnoty mądrą dyscypliną duchową, daj nam jasne spojrzenie umiejące rozpoznać dzieło Opatrzności w codziennych realiach życia. Święta Rodzino z Nazaretu, wierna strażniczko tajemnicy zbawienia: spraw, by odrodził się w nas szacunek dla milczenia, uczyń nasze rodziny Wieczernikami modlitwy i przekształcić je w małe Kościoły domowe, odnów pragnienie świętości, wspieraj szlachetny trud pracy, wychowania, słuchania, wzajemnego zrozumienia i przebaczenia. Święta Rodzina z Nazaretu, rozbudź w naszym społeczeństwie świadomość sakralnego i nienaruszalnego charakteru rodziny, dobra nieocenionego, którego nic nie może zastąpić. Niech każda rodzina stanie się gościnnym mieszkaniem dobroci i pokoju dla dzieci i osób starszych, dla chorych i samotnych, dla ubogich i potrzebujących pomocy. Jezusie, Maryjo i Józefie z ufnością Was błagamy, Wam się z radością powierzamy.
Indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem małżonków, rodzin, osób – na klęczniku
Modlitwa na końcowe błogosławieństwo
Błogosławieństwo ogólne