Z liturgii uroczystości NMP Królowej Polski – 03.05.2022
1. czytanie (Ap 11, 19a; 12, 1. 3-6a. 10ab) Wielki znak ukazał się na niebie
Czytanie z Księgi Apokalipsy świętego Jana Apostoła
Świątynia Boga w niebie się otwarła, i Arka Jego Przymierza ukazała się w Jego świątyni. Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu. Ukazał się też inny znak na niebie: Oto wielki Smok ognisty; ma siedem głów i dziesięć rogów, a na głowach siedem diademów. Ogon jego zmiata trzecią część gwiazd z nieba i rzucił je na ziemię. Smok stanął przed mającą urodzić Niewiastą, ażeby skoro porodzi, pożreć jej Dziecko. I porodziła syna – mężczyznę, który będzie pasł wszystkie narody rózgą żelazną. Dziecko jej zostało porwane do Boga i do Jego tronu. Niewiasta zaś zbiegła na pustynię, gdzie miejsce ma przygotowane przez Boga. I usłyszałem donośny głos mówiący w niebie: «Teraz nastało zbawienie, potęga i królowanie Boga naszego i władza Jego Pomazańca» Oto Słowo Boże.
Psalm (Jdt 13, 18bcda. 19-20 (R.: 15, 9d))
Tyś wielką chlubą naszego narodu
Błogosławiona jesteś, córko, przez Boga Najwyższego, *
spomiędzy wszystkich niewiast na ziemi,
i niech będzie błogosławiony Pan Bóg, *
Stwórca nieba i ziemi.
Tyś wielką chlubą naszego narodu
Twoja ufność nie zatrze się aż na wieki *
w sercach ludzkich wspominających moc Boga.
Niech Bóg to sprawi, *
abyś była wywyższona na wieki.
Tyś wielką chlubą naszego narodu
2. czytanie (Kol 1, 12-16) Bóg nas przeniósł do królestwa swojego Syna
Czytanie z Listu świętego Pawła Apostoła do Kolosan
Bracia: Z radością dziękujcie Ojcu, który was uzdolnił do uczestnictwa w dziale świętych w światłości. On uwolnił nas spod władzy ciemności i przeniósł do królestwa swego umiłowanego Syna, w którym mamy odkupienie, odpuszczenie grzechów. On jest obrazem Boga niewidzialnego, Pierworodnym wobec każdego stworzenia, bo w Nim zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne, czy Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze. Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone. On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie. Oto Słowo Boże.
Aklamacja (J 19, 27)
Alleluja, alleluja, alleluja
Jezus powiedział do ucznia: «Oto Matka twoja»,
i od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.
Alleluja, alleluja, alleluja
Ewangelia (J 19, 25-27) Oto Matka twoja
Słowa Ewangelii według świętego Jana
Obok krzyża Jezusa stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie. Oto Słowo Pańskie.
Z kazania na kalwaryjskim Wzgórzu – 03.05.2022r.
Maryja prowadzi do Jezusa i Eucharystii.
Jako ludzie wierzący w Boga i czciciele Matki Bożej oddajemy dzisiaj w naszej Ojczyźnie cześć Maryi, która jako wybrana przez Boga, jest nie tylko naszą Królową, ale jest dla nas szczególną pomocą i obroną, Pocieszycielką i Pośredniczką łask, kochającą Matką, która nieustannie wspiera nas na drodze do wieczności. W życiu wiary Maryja jako Matka i Królowa wskazuje nam nieustannie na Swojego Syna Jezusa Chrystusa, który Drogą, Prawdą i Życiem. Maryi bardzo zależy, abyśmy jako Jej dzieci i jako Jej czciciele, jak najczęściej spotykali się z Jej Synem Jezusem Chrystusem, i postępowali w życiu tak jak uczy nas Jej Syn.
Do najpiękniejszych i najważniejszych spotkań z Jezusem, Synem Maryi, należą spotkania na Eucharystii. Właśnie o tej prawdzie i zarazem wielkiej tajemnicy naszej wiary, jaką Eucharystia i obecny w niej Jezus, mówił św. Jan Paweł II do młodzieży, na zakończenie Światowych Dni Młodzieży w Rzymie (20 sierpnia 2000r.): „Tak, drodzy przyjaciele, taka jest zadziwiająca prawda: Słowo, które stało się Ciałem 2000 lat temu, obecne jest dzisiaj w Eucharystii (…). Eucharystia jest sakramentem obecności Chrystusa, który daje nam siebie, bo nas kocha. Kocha On każdego z nas, w sposób osobisty i jedyny, w konkretnym życiu każdego dnia (…).
Nie ulega wątpliwości, że gdzie wzrasta wiara w Jezusa Chrystusa, tam też widoczny jest wzrost liczby wiernych, którzy coraz częściej uczestniczą we Mszy świętej, zarówno w niedziele, jak i w tygodniu. Tam gdzie wzrasta wiara w Jezusa Chrystusa coraz więcej wiernych, systematycznie w każdą niedzielę, a niektórzy nawet codziennie, przystępuje do Komunii świętej.
Okazuje się, że również pobożność maryjna może pomóc człowiekowi wierzącemu bardziej pokochać Jezusa i w życiu Go naśladować. Bo to nie kto inny, jak właśnie Maryja w czasie każdej Mszy świętej, w czasie każdej adoracji Najświętszego Sakramentu, z wielką troską i miłością przypomina nam te bardzo ważne słowa zapisane na kartach Ewangelii: „Zróbcie wszystko, cokolwiek mój Syn wam powie”. Dlaczego? Bo najważniejsze jest zawsze to czego uczy was mój Syn Jezus Chrystus, to czego uczy Bóg. Utwierdza nas w tym przekonaniu nauczanie bł. Stefana kardynała Wyszyńskiego, który drogę do Jezusa wskazywał przez Maryję. Prymas Tysiąclecia był przekonany, że prawdziwa miłość do Maryi, będzie zawsze zbliżała do Jezusa, będzie umacniała wiarę w Jezusa i miłość do Niego. Również św. Jan Paweł II, który cały swój pontyfikat zawierzył Maryi, u progu trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa wzywał wszystkich wierzących w Chrystusa: „Postawicie Eucharystię w centrum swojego życia osobistego i wspólnotowego. Kochajcie ją, adorujcie ją (…). Żyjcie Eucharystią, dając świadectwo miłości Boga do ludzi. Eucharystia jest największym darem Boga dla nas, pielgrzymów na tej ziemi. Oby w każdej wspólnocie mógł być zawsze kapłan, który sprawuje Eucharystię. Dlatego proszę Boga, aby rozkwitały wśród was liczne i święte powołania do kapłaństwa. Kościół nie może być pozbawiony napełnionej miłością i wyzwalającej obecności Jezusa żywego w Eucharystii. Wy sami jesteście żarliwymi świadkami obecności Chrystusa na naszych ołtarzach (…). Niech Eucharystia kształtuje wasze życie i życie waszych rodzin. Niech ona kieruje wszystkimi waszymi życiowymi wyborami. Z uczestnictwa w Eucharystii niech wypłynie nowy rozkwit powołań do życia zakonnego, który zapewni w Kościele obecność świeżych i wielkodusznych sił do wielkiego zadania nowej ewangelizacji”.
W roku duszpasterskim poświęconym Eucharystii warto przypomnieć słowa bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego na temat znaczenia Eucharystii zawarte w książce pt. „Kromka chleba”: „Gdyby człowiek był czymś nieważnym, skromnym i małym, bez znaczenia, na pewno Bóg nie podejmowałby tak niezwykłych „wysiłków”, aby go ratować, zbawiać i żywić swoim Ciałem”… „Chrystus do tego stopnia jest dla ludzi, że dał im samego siebie na pokarm w Eucharystii”. Maryjo, nasza Matko i Królowo, prowadź nas drogami wiary w Twojego Syna Jezusa Chrystusa. Niech w naszych sercach i w naszych rodzinach nieustannie wzrasta pragnienie częstych spotkań z Jezusem na Mszy świętej i w Komunii świętej. Amen.
(o.R.)