Z kazania na kalwaryjskim Wzgórzu – 04.06.2022r.
Rola Ducha Świętego w życiu Maryi. (Wigilia Zesłania Ducha Świętego)
Ewangelie ukazują nam Maryję w różnych życiowych sytuacjach. I łatwo w nich zauważyć, że to Duch Święty roztacza nad Nią opiekę i układa Jej codzienne życie; życie pełne sensu i pięknie wpisujące się w całość Boskiego planu zbawienia. Duch Święty przenika Maryję w momencie Zwiastowania przy wcieleniu Syna. Jest razem z Maryją i apostołami w czasie Pięćdziesiątnicy, u początku narodzin Kościoła. Duch Święty pomaga Maryi odkrywać stopniowo Jej misję w Kościele oraz rozumieć własne życie jako służbę sprawie Bożej. Mówi się o Maryi, że jest ikoną Ducha Świętego. Poprzez działanie Ducha Świętego widzimy w Maryi Jej świętość, nieskalaność i czystość. Życie zespolone z Duchem Świętym nabiera wymiaru Bożej miłości i Bożego piękna. Ona jest mistrzynią, która uczy jak przyjmować Ducha Świętego i jak w Nim żyć. To oddanie się Maryi Duchowi Świętemu mogło się dokonać tylko ze względu na Jej Syna, który jako Bóg-Człowiek przekroczył granicę między Bogiem a pogrążoną w grzechu ludzką naturą. Bóg chciał, aby nasza relacja z Chrystusem była kształtowana przez Maryję, która zjednoczona z Duchem Świętym nosi nas w swoim łonie jako Matka, w której znajdujemy oparcie i macierzyńską troskliwość.
Istnieje ścisła zależność między Duchem Świętym, a Maryją. Można powiedzieć, że gdy ktoś poleca się Maryi Niepokalanej, oddaje się także Duchowi Świętemu, czyli samemu Bogu i trwa w Nim, wypełniając Jego wolę. Między Duchem Świętym, czyli Osobą Boską, a Maryją istotą ludzką, dostrzegamy najpełniejszy sposób oddania. Stąd każda osoba związana z Matką Bożą przeżywa pragnienie oddania się Bogu. Człowiek dzięki otwarciu się na Maryję, otwiera się na Ducha Świętego, który czyni go czystym, nieskalanym, świętym. Za św. Janem Eudesem możemy powiedzieć, że „dwa Serca, Jezusa i Maryi są tak ściśle ze sobą złączone, że Serce Jezusa jest początkiem Serca Maryi… Serce zaś Maryi jest początkiem Serca Jezusa, tak jak matka jest początkiem swego dziecka”.
Biblia mówi, w jaki sposób możemy otrzymać Ducha Świętego? Dzieje się to podobnie jak w życiu Maryi, która została napełniona łaską Ducha Świętego przez Słowo Boże, Krzyż i modlitwę. Maryja była otwarta na Słowo Boże, a w Bożym Słowie jest Duch Święty. Jeśli ktoś w swoim życiu przyjmuje Krzyż, to zarazem otwiera się na Ducha Świętego. Także modlitwa rodziła się w Maryi dzięki działaniu Ducha Świętego. Maryja w swoim życiu była wręcz spragniona Ducha Świętego. Wypowiadając w Kanie Galilejskiej słowa: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”, uczy nas, że dzięki mądrości i mocy Ducha Świętego Pocieszyciela, ludzkie serca mogą się napełnić posłuszeństwem wobec Boga, by bez lęku postępować drogą Jej Syna, nawet w obliczu cierpienia i śmierci. Maryja stojąc pod Krzyżem uczy, jak należy przyjmować Ducha Świętego w trudnych sytuacjach życiowych, by zgodzić się na wolę Bożą.
Jak wielką rolę Maryja odgrywa w odkupieńczym dziele Zbawiciela, zauważamy szczególnie w Eucharystii, w której Chrystus uobecnia się w prawdziwym ciele zrodzonym z Maryi. Św. Jan Paweł II napisze, że „Maryja prowadzi wiernych do Eucharystii”. Czym jest Eucharystia? Eucharystia jest sakramentem jedności i wspólnoty Kościoła. Duch Święty czyni Kościół jednym. Jak Uczy Sobór Watykański II: „Przy łamaniu chleba eucharystycznego, uczestnicząc w sposób rzeczywisty w Ciele Pańskim, wznosimy się do wspólnoty z Nim i nawzajem ze sobą”. Duch Święty przemienia chleb i wino w Ciało i Krew Chrystusa. Bez Niego nie byłoby Eucharystii. Duch Święty pociąga ludzi do Eucharystii, wlewa w nich tęsknotę, aby karmić się Ciałem i Krwią Chrystusa. Wszyscy święci i błogosławieni żyli Eucharystią, z niej czerpali siłę do wzrastania w miłości i jedności. To dzięki Eucharystii i poprzez Nią, Kościół jest wspólnotą świętych. Maryja, Niewiasta Eucharystii pomaga nam przeżywać Tajemnicę eucharystyczną w duchu niekończącego się wielbienia Boga. Kiedy patrzymy na Maryję, próbując się upodobnić do Niej i pozwolić aby w nas żyła swoim życiem, to tak jak Ona otwieramy się na Boga i na Eucharystię, w której obecny jest Jej Syn.
Maryjo, Oblubienico Ducha Świętego, prowadź więc nas do Boga i jak najczęściej na Eucharystię. Amen.