Nierozerwalnie z Pakością jest związana Kalwaria Pakoska, nazywana także Jerozolimą Kujawską. Jest ona zaliczana do najcenniejszych zabytków sakralnych w Polsce.
Warto wspomnieć o trwającej bardzo kosztownej renowacji tego zabytku. Na dzień dzisiejszy dzięki wsparciu wielu darczyńców, instytucji, zaangażowania wielu osób, udało się odrestaurować 11 z 25 kaplic, kolejnych 12 kaplic jest odrestaurowywanych w ramach realizacji projektu Park Kulturowy Kalwaria Pakoska.
Kalwaria Pakoska, jako sanktuarium Męki Pańskiej, w ciągu ponad 380 lat, ukształtowała swoje własne tradycje, obrzędy.
WIELKI POST W KALWARII PAKOSKIEJ
W każdy piątek Wielkiego Postu odprawiane są dwie Drogi Krzyżowe na dróżkach kalwaryjskich:
o godz.9.00
o godz.16.30
Obydwie drogi Krzyżowe rozpoczynają się od Kaplicy Piłat i zakończone są Mszą Św. w Kościele Ukrzyżowania na Wzgórzu Kalwaryjskim.
WIELKA PAKOSKA NOCNA DROGA KRZYŻOWA
Najważniejszą i największą celebracją obchodów kalwaryjskich jest nocna droga krzyżowa z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek, w której biorą udział setki wiernych, nie tylko z Pakości.
I część nocnej drogi krzyżowej „DROGA POJMANIA”, rozpoczyna się w Wielki Czwartek o godz. 20.00, od Kościoła pw. św. Bonawentury.
II część nocnej drogi krzyżowej „DROGA MĘKI”, rozpoczyna się o godz. 3.00 w nocy, od kaplicy Więzienie.
Tegorocznej nocnej drodze krzyżowej będzie przewodniczył Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup Józef Kowalczyk – Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski.
Wszystkich chętnych, chcących wspólnie przeżywać tajemnice męki Pańskiej – serdecznie zapraszają Ojcowie Franciszkanie z Pakości.