Trwa Rok Narodowego Kongresu Trzeźwości. Rozpoczął się on Tygodniem Modlitw o Trzeźwość Narodu. Następnie przeżywaliśmy konferencję w Sejmie, Narodową Pielgrzymkę na Jasną Górę, wiele stacji kongresowych w sanktuariach, a w dniach od 21 do 23 września odbywają się Centralne Uroczystości w Warszawie.
Niedziela 24 września br. jest dniem modlitw o trzeźwość Narodu. Ważne wydarzenia tego dnia to transmisja radiowa o godz. 9.00 Mszy św. z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie z homilią bp Tadeusza Bronakowskiego, a o godz. 11.00 Msza św. dziękczynna za Narodowy Kongres Trzeźwości pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w Archikatedrze Warszawskiej. Natomiast w świątyniach całej Polskiodprawiane są Msze święte dziękczynno – błagalne.
W tym dniu dziękujemy Bogu za dokonane już dzieła, wynagradzamy za grzechy pijaństwa i wszystkie grzechy z nim związane, a także prosimy o obfite i trwałe owoce Kongresu.
Duszpasterzy prosimy, aby w ogłoszeniach zachęcili wiernych do wpisywania postanowień w parafialnej księdze trzeźwości. Inną formą zobowiązań abstynenckich jest Jasnogórska Odnowa Narodu.
MODLITWA KONGRESOWA
Boże nieskończonego miłosierdzia, błogosław naszej Ojczyźnie w roku Narodowego Kongresu Trzeźwości. Wspieraj wszystkie wysiłki w dążeniu ku trzeźwości Polaków, aby z Twoją pomocą przyniosły dobre i trwałe owoce. Spraw, by troska Kościoła, władz państwowych i samorządowych, a także troska rodziców, wychowawców, pracowników mediów i wszystkich ludzi dobrej woli zaowocowała abstynencją dzieci i młodzieży, cnotą trzeźwości dorosłych Polaków oraz odzyskiwaniem wolności przez tych, którzy popadli w uzależnienia. Maryjo, Królowo Polski, zawierzamy Ci sprawę trzeźwości i odnowy moralnej naszego Narodu.
Przyrzeczenie walki z wadami narodowymi
(Jasnogórskie Śluby Narodu)
Kapłan: Panie nasz i Boże! W najtrudniejszych chwilach dziejów naszego Narodu przychodziłeś nam z pomocą kierując nasz wzrok ku Niepokalanej, Królowej Polski. Skłoniłeś nas do powzięcia koniecznych i dobrych postanowień w Jasnogórskich Ślubach Narodu Polskiego. Wiele z nich już wypełniliśmy, co przyniosło Ojczyźnie wolność. Dziękujemy Ci, nasz Ojcze!
Lud: Dziękujemy Ci, nasz Ojcze!
Kapłan: Jednak nie wszystkie postanowienia udało się nam spełnić. Zwłaszcza nie wydaliśmy zdecydowanej walki pijaństwu i rozwiązłości. Dlatego chcemy dziś ponowić nasze zobowiązanie z pomocą Maryi, Królowej Polski! Niepokalana Dziewico Maryjo, przyrzekamy Ci podjąć zdecydowaną walkę z wadami narodowymi, zwłaszcza z pijaństwem i rozwiązłością.
Lud: Przyrzekamy!
Kapłan: Chcemy na trwałe zmienić złe obyczaje w używaniu napojów alkoholowych, aby na trzeźwo i z radością przeżywać życie i chwalić Ciebie, Boże. Wołamy o Twoją pomoc w tym dziele. Tak nam dopomóż, Panie Boże!
Lud: Tak nam dopomóż, Panie Boże!
Kapłan: Prosimy Cię o dobre owoce zakończonego Narodowego Kongresu Trzeźwości i przyjętego programu troski o trzeźwość. Spraw, abyśmy z pomocą Twojej łaski prowadzili dobre życie i byli odważnymi apostołami trzeźwości. Tak nam dopomóż, Panie Boże!
Lud: Tak nam dopomóż, Panie Boże!
Kapłan: Amen!
Jasnogórska Odnowa Narodu
Jasnogórska Odnowa Narodu to dzieło modlitwy i ofiary, podejmowane w intencji odnowy moralnej Polaków. Patronuje mu Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.
Osoby, które włączają się do Jasnogórskiej Odnowy Narodu, zobowiązują się do odmówienia codziennie przynajmniej jednej dziesiątki Różańca, ofiarowania codziennych krzyży za grzeszników, a nieobowiązkowo i w miarę możliwości mogą praktykować nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi. Ponadto starają się odrzucić grzeszne praktyki w rodzinach i społeczeństwie, a szczególnie pijaństwo, narkomanię, rozwiązłość i niesprawiedliwość społeczną, poprzez postanowienie nie picia alkoholu przez pewien czas lub przez całe życie, a także zaprowadzenie w swoim domu wspólnej modlitwy. Osoby te mogą również podjąć inne dodatkowe zobowiązania.
Postanowienie przystąpienia do JON
Włączając się do Jasnogórskiej Odnowy Narodu postanawiam:
- codziennie przynajmniej jedną dziesiątkę Różańca,
- podjąć codziennie jakąś ofiarę za grzeszników (codzienny trud, cierpienie).
Nieobowiązkowo:
- Nie pić alkoholu (przez okres) …………………….
- Zaprowadzić w swoim domu wspólną modlitwę.
- W miarę możności w pierwszą sobotę miesiąca wziąć udział we Mszy św., przyjąć Komunię św., odmówić Różaniec wynagradzający i przez piętnaście minut rozważać tajemnice różańcowe.
Podpisane postanowienie pozostawiamy dla siebie i odnawiamy je każdego roku.
Zgłoszenia można również dokonać poprzez stronę: www.kongrestrzezwosci.pl