Wigilia Bożego Narodzenia, 24 grudnia – to dzień poprzedzający Boże Narodzenie, święta obchodzonego na pamiątkę przyjścia na świat Syna Bożego.
Wigilia Bożego Narodzenia to czas tradycyjnej świątecznej wieczerzy w gronie rodzinnym. Jest spędzana bardzo uroczyście, w atmosferze ciepła i bliskości.
Istnieje wiele obrzędów związanych z tym dniem. Pod biały obrus wkłada się siano, które ma nawiązywać do żłobu, w jakim został położony Jezus tuż po narodzinach. Płomień palącej się na stole świecy, często zakupionej w celu wsparcia akcji charytatywnej, symbolizuje Jezusa. Opłatek, którym dzielą się świętujący, to odzwierciedlenie chleba, jako podstawowego pokarmu człowieka. Pozostawienie wolnego miejsca przy stole ma być znakiem otwartości na innych, potrzebujących, którzy mogą do nas zawitać tego wieczoru, ale także tęsknoty do tych, którzy nie mogli się zjawić, czy też wspomnieniem już nieżyjących członków rodziny.
Uroczystą wieczerze wigilijną rozpoczyna się po wypatrzeniu pierwszej gwiazdy. Przed rozpoczęciem wieczerzy ojciec lub najstarszy członek rodziny odczytuje fragment Ewangelii o narodzinach Jezusa Chrystusa (Łk 2, 1-14) i zostaje odmówiona wspólna modlitwa. Na stole wigilijnym pojawia się zazwyczaj 12 dań w nawiązaniu do dwunastu Apostołów. Po zakończonej wieczerzy wigilijnej śpiewa się kolędy na cześć Nowonarodzonego Jezusa.
W Wigilię obchodzony jest zwyczaj obdarowywania się prezentami świątecznymi, w nawiązaniu do darów przyniesionych Dzieciątku przez Trzech Króli.
O północy wierni uczestniczą w Pasterce, czyli we Mszy św. odprawianej na cześć Dzieciątka Jezus.