Rozpoczynamy WIELKI POST, czas pokuty i nawrócenia, czas szczególnej modlitwy i chrześcijańskiej jałmużny! „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – wzywa nas Chrystus!
Msze św. z posypaniem głów popiołem o 10.00 i 17.00. Pól godziny wcześniej okazja do Spowiedzi św.
W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, czyli post od potraw mięsnych oraz spożywając trzy posiłki w ciągu dnia, tylko jeden spożywamy do syta.
Na początku Wielkiego Postu zachęcamy Was do Spowiedzi św., do częstego udziału w Mszach św. i częstej Komunii św., do udziału w Drogach Krzyżowych i Gorzki Żalach oraz do podjęcia wielkopostnych postanowień i osobistego nawrócenia.
WSKAZANIA DOTYCZĄCE PRZEPISÓW POKUTNYCH
W ZWIĄZKU Z WIELKIM POSTEM:
A. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły
1. Wierni, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w następujące dni:
a) we wszystkie piątki całego roku,
b) w Środę Popielcową.
Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje, jeżeli zgodnie z przepisami liturgicznymi, w piątek przypada uroczystość.
2. Wierni, którzy ukończyli 18. rok życia, aż do rozpoczęcia 60. roku życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani do zachowania postu ścisłego w następujące dni:
a) w Środę Popielcową,
b) w Wielki Piątek.
Post ścisły pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia.
Niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek zakłada jednak podjęcie innych form pokuty, takich jak: modlitwa, jałmużna, uczynki pobożności i miłości, wierniejsze spełnianie obowiązków.
B. Powstrzymywanie się od zabaw
Powstrzymywanie się od zabaw sprzyja opanowaniu instynktów i wolności serca (zob. KKK 2043). Obowiązuje we wszystkie dni Wielkiego Postu.