W kalwaryjskim kościele, Sanktuarium Krzyża Świętego, o 18.00 CEREMONIE WIELKOPIĄTKOWE NA CZEŚĆ MĘKI PAŃSKIEJ – następnie przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Kaplicy Grobu Pańskiego i adoracja do 22.00.
O 17.30 – Droga Krzyżowa w kościele kalwaryjskim.
Od 8.00 – 18.00 adoracja Najświętszego Sakramentu w „Ciemnicy” (w kościele).
W Wielki Piątek na Pakoskiej Kalwarii o 3.00 nad ranem druga część Obchodów Kalwaryjskich „Droga Męki” – od Kaplicy Kajfasz – Więzienie.
O 9.00 – Droga Krzyżowa na Kalwarii – od Kaplicy Piłata.
Ofiary składane do skarbonki przy adoracji Krzyża świętego przeznaczone są na utrzymanie Sanktuariów w Ziemi Świętej.
W Wielki Piątek rozpoczynamy Nowennę przed Świętem Bożego Miłosierdzia.
W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły (jakościowy i ilościowy), czyli post od potraw mięsnych oraz można spożyć trzy posiłki, w tym tylko jeden do syta. Od tego postu nie ma dyspensy.
Wielki Piątek to DZIEŃ KRZYŻA ŚWIĘTEGO. Po południu odprawiana jest niepowtarzalna wielkopiątkowa LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ. Celebrans i asysta wchodzą w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem, a po modlitwie wstępnej czytane jest proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie czyta się lub śpiewa, zwykle z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według św. Jana.
Po homilii w bardzo uroczystej MODLITWIE WSTAWIENNICZEJ Kościół poleca Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni.
Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest ADORACJA KRZYŻA. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadają: „Pójdźmy z pokłonem”.
Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele. Przyklęka się przed nim, tak, jak normalnie przyklęka się przed Najświętszym Sakramentem.
Po adoracji Krzyża z ciemnicy przynosi się Najświętszy Sakrament i wiernym udziela się Komunii.
Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest PROCESJA DO GROBU PAŃSKIEGO. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Cały wystrój tej kaplicy ma kierować uwagę na Ciało Pańskie. W niektórych kościołach przez całą noc trwa adoracja.
W Wielki Piątek odprawiane są także nabożeństwa DROGI KRZYŻOWEJ.
Wielki Piątek to dzień w którym Kościół nie sprawuje Mszy św.