W dniu 25 kwietnia w czasie Mszy św. o 17.00 zanoszone są modlitwy błagalne o dobre urodzaje zapewniające dostatek chleba powszedniego.
Po Mszy św. modlimy się o dobre urodzaje i plony przy Krzyżu Misyjnym.
Modlitwy o dobry urodzaj są rozwinięciem wezwania z „Ojcze nasz” – „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”.
Podczas procesji np. do Krzyża Misyjnego, śpiewa się litanię do Wszystkich Świętych oraz tzw. suplikacje.
Celem procesji jest dziękowanie Panu Bogu za otrzymane dobrodziejstwa oraz prośba o błogosławieństwo dla urodzajów. Wierni modlą się – błagając Dobrego i Miłosiernego Boga – o ochronę ziemi przed gradobiciem, suszą i innymi klęskami oraz o dobry urodzaj.
Procesje te zastąpiły dawny rytuał rolniczy zwany „okrążaniem pól”, którego celem prawdopodobnie było wyznaczanie granic pola oraz ochrona upraw przed klęskami żywiołowymi, czarami i złymi mocami. Na ziemiach polskich okrążanie pól odbywało się w dwóch terminach: na wiosnę – na dobry początek prac polowych, pomyślny wzrost zbóż i obfite zbiory; na jesieni, po zebraniu plonów – dla ciągłości wegetacji roślin i urodzaju w roku następnym. Z czasem wiosenne okrążanie pól złączone zostało ze świętami kościelnymi i zamieniło się w procesje prowadzone przez księży, jesienne przybrało zaś postać wielkich biesiad i obchodów dożynkowych.