W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, proszę Księży Proboszczów, by w tej wyjątkowej sytuacji dopilnowali, aby podczas każdej Mszy świętej i nabożeństw celebrowanych wewnątrz kościoła przebywało maksymalnie 50 osób. Na drzwiach wejściowych do świątyni należy umieścić wyraźną informację na ten temat. Zalecam, aby były to w pierwszej kolejności osoby związane z intencją danej Mszy świętej.
Wszystkim wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej przypominam o dyspensie od obowiązku uczestniczenia w niedzielnych i świątecznych Mszach świętych do 29 marca br., prosząc, by z tej możliwości skorzystali. Zalecam to szczególnie osobom w podeszłym wieku, chorym, z objawami infekcji, dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także wszystkim, którzy czują obawy przed zarażeniem. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. w niedzielę nie jest grzechem. Jednocześnie proszę o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji Mszy świętych w środkach społecznego przekazu.
Kapłanów i osoby życia konsekrowanego proszę, aby każdego dnia – bez udziału wiernych – odmawiali Różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Proszę wiernych, aby w swoich rodzinach odmawiali różaniec w duchowej łączności z kapłanami i osobami konsekrowanymi.
Wszystkich w modlitwie polecam dobremu Bogu i z serca błogosławię.
Ks. Wojciech Polak Prymas Polski
„Nie zapominajmy modlić się do Pana Boga śpiewając suplikacje czy w inny sposób by epidemia ustała, żebyśmy nie cierpieli z tego powodu” – powiedział KAI Prymas Polski abp Wojciech Polak. Zaapelował też o przestrzeganie wszelkich wskazań służb medycznych.
Na pytanie, co mamy robić jako wierni w sytuacji obecnej pandemii koronawirusa, abp Polak odpowiedział, że przede wszystkim „winniśmy zachowywać wskazania, jakie słyszymy ze strony inspektora sanitarnego, wszystkie je podejmować, kierować się głębokim rozeznaniem tych spraw i nabywać wiedzę”. Dodał, że jesteśmy zobowiązani „zachowywać zasady higieny, do których jesteśmy wezwani a jednocześnie – jako ludzie wierzący, modlić się odpowiadając na wezwanie papieża Franciszka, który wiele razy nam o tym przypominał i sam nas w tym poprzedza”.
Prymas zachęcił, abyśmy „modlili się zarówno za osoby chore, dotknięte przez wirus jak i za wszystkich, którzy im pomagają: lekarzy, pielęgniarki, a także za pracujących nad wynalezieniem szczepionki jak również o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas”. Podkreślił, żebyśmy prosili Pana Boga „śpiewając suplikacje czy modląc się w inny sposób, by epidemia ta ustała i żebyśmy nie cierpieli z tego powodu”.
A nawiązując do komunikatu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski oraz wcześniejszego oświadczenia jej przewodniczącego, podkreślił, że „tak, jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach”, które będą otwarte, aby wierni mogli nie tylko uczestniczyć w liturgii, ale także nawiedzali je na modlitwie osobistej.
KAI