Transmisje Mszy Świętych, modlitwy różańcowej o godz. 20.30 w intencji ustania pandemii oraz internetowe rekolekcje – to niektóre z inicjatyw podejmowanych przez Kościół w związku z trwającym stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce i ograniczeniem liczby osób w kościołach. W inicjatywy on-line zaangażowały się wszystkie diecezje – poinformował rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Biskupi w rozporządzeniu Rady Stałej KEP z 12 marca zachęcili osoby, które w czasie pandemii korzystają z dyspensy i nie uczestniczą w Mszach Świętych, do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. „Dzięki transmisjom, wierni z całej Polski, jak również Polacy za granicą mogą włączać się duchowo zarówno w świąteczną, jak i w codzienną modlitwę” – podkreślił ks. Rytel-Andrianik.
Transmisje niedzielnych Mszy Świętych prowadzone są o godz. 7.00 i dodatkowo o godz. 11.00 w TVP 1, o godz. 9.30 w Telewizji TRWAM oraz o godz. 13.00 w TV Polonia. Również Polsat transmituje Mszę Świętą w niedzielę o godz. 9.00 w kanale Polsat News i o godz. 10.30 w kanale Polsat Rodzina. Transmisje niedzielnych Mszy Świętych prowadzone są też w radiu, m.in. w Pierwszym Programie Polskiego Radia o godz. 9.00 i o godz. 19.00, w Radiu Maryja o godz. 9.00 oraz w rozgłośniach diecezjalnych i lokalnych.
W dni powszednie o godz. 7.00 transmitowana jest w TVP 1 Msza Święta z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, a o godz. 13.30 – w Telewizji Trwam codzienna Eucharystia z Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Transmisja internetowa prowadzona jest na bieżąco m.in. z Sanktuarium na Jasnej Górze. O godz. 20.00 celebrowana jest tam Msza Święta w intencji osób chorych, lekarzy, personelu medycznego i służb sanitarnych oraz w intencji wygaśnięcia epidemii koronawirusa, którą transmituje również telewizja TVP3 w paśmie ogólnopolskim. Wszystkie Msze Święte odprawiane w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze są transmitowane na stronach http://jasnagora.pl/ i https://episkopat.pl/, a informacje o ich godzinach dostępne są pod adresem http://www.jasnagora.com/plandnia. Msze Święte poranne transmitują również diecezjalne rozgłośnie radiowe. W Radiu Maryja o godz. 7.00 transmitowana jest Msza z Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu. Są również transmisje on-line z kaplic domowych księży biskupów, np. abp. Grzegorza Rysia z Łodzi, czy abp. Tadeusza Wojdy z Białegostoku.
Jak zachęcał Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, codziennie o godz. 20.30 trwa modlitwa różańcowa w intencji zakończenia pandemii. W kościołach modlą się w tym czasie duchowni i osoby konsekrowane, w łączności duchowej z wiernymi świeckimi, którzy trwają na modlitwie w domach. Aby to ułatwić, w Internecie dostępne są transmisje również tej modlitwy. W tym czasie prowadzona jest m.in. transmisja z kaplicy Przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego na profilu facebookowym archidiecezji poznańskiej. Codziennie o godz. 20.30 można łączyć się przez Internet również z Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu, które transmituje różaniec na swoim kanale YouTube oraz na stronie www.lichen.pl. Transmisja nabożeństwa różańcowego i adoracji, a wcześniej Mszy Świętej z kościoła seminaryjnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie jest dostępna na stronach archidiecezji warszawskiej – archwwa.pl jak i na jej kanale YouTube.
W każdej diecezji podejmowane są inicjatywy transmisji Mszy Świętych i wspólnej modlitwy, by przeżywać obecny czas wspólnotowo, mimo ograniczeń. Wiele diecezji udostępnia na swoich stronach internetowych spis transmisji Mszy Świętych z parafii, które je prowadzą. Propozycje wspólnotowej modlitwy w domu i za pośrednictwem mediów społecznościowych pojawiają się na stronach poszczególnych diecezji i wielu parafii.
W związku z trwającym okresem Wielkiego Postu i odwołaniem rekolekcji parafialnych, w środkach społecznego przekazu, a przede wszystkim w Internecie, pojawiają się propozycje rekolekcji internetowych. Podejmują je m.in. polscy biskupi. Internetowe „Rekolekcje na trudne czasy” prowadzi w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Edward Dajczak. Od niedzieli 15 marca, codziennie o godz. 20.30, bp Dajczak modli się w koszalińskiej katedrze. Każde spotkanie rozpoczyna się odczytaniem Ewangelii. Następnie biskup głosi słowo, które można ponownie odsłuchać również na stronie diecezji.
16 marca rekolekcje na swoim profilu na Facebooku rozpoczął też bp Marek Solarczyk. O godz. 7 rano zaplanowane jest rekolekcyjne wprowadzenie w dzień, a o godz. 17:00 konferencja. Biskup zaprasza też na wspólny Różaniec on-line o godz. 20:30, a w piątki o godz. 19.00 na Drogę Krzyżową. Rekolekcje odbędą się w dwóch turach: od 16 do 20 marca dla dorosłych i od 23 do 27 marca dla młodzieży.
W Radiu Maryja trwają Radiowe Rekolekcje Wielkopostne, które prowadzi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Nauki na antenie radia głoszone są o godz. 8.30 i godz. 17.10. Można ich odsłuchać również na stronie internetowej radia.
W Internecie można znaleźć również wiele innych propozycji rekolekcji on-line. Wśród nich jest propozycja Ruchu Światło Życie oraz innych wspólnot i zgromadzeń zakonnych, które umieszczają je na YouTubie lub w innych kanałach komunikacji.
„Tegoroczny Wielki Post jest szczególny. To post od licznych zgromadzeń na modlitwie, ale nie od modlitwy. Ludzie mają potrzeby duchowe, a media wychodzą im naprzeciw poprzez transmisje i propozycje modlitwy on-line. Jednak modlitwa w świecie wirtualnym powinna prowadzić nas do modlitwy w rzeczywistości sakramentalnej, gdy tylko ustanie pandemia, o co się modlimy” – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
BP KEP
Na stronie Archidiecezji Gnieźnieńskiej podano m. in transmisje:
Gniezno – katedra
W każdą niedzielę do końca Wielkiego Postu na stronie www.archidiecezja.pl i archidiecezjalnym kanale YouTube → TUTAJ, prowadzone będą transmisje nabożeństwa Gorzkich Żali oraz Mszy świętej.
Gniezno – par. św. Maksymiliana Kolbego
Każdego dnia na parafialnym fanpage → TUTAJ prowadzone są transmisje: 8.20 Różaniec, 8.45 nabożeństwo ku św. Maksymiliana, 9.00 Msza święta.
Zapraszamy też do skorzystania z rekolekcji internetowych JEDNO SERCE
Na Facebooku → TUTAJ, strona internetowa www.jednoserce.org