Na podstawie danych nadesłanych z diecezji oraz stron diecezjalnych powstała lista transmisji Dróg Krzyżowych z całej Polski. Jest ona dostępna na stronie Konferencji Episkopatu Polski www.episkopat.pl. Choć oczywiście nie zawiera ona wszystkich transmisji, to jest pomocą w przeżywaniu piątków Wielkiego Postu – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Andrianik.
W każdy piątek Wielkiego Postu Droga Krzyżowa jest na antenie różnych stacji radiowych. I tak, o godz. 18.30 w Programie 1 Polskiego Radia, w Radiu Maryja po Koronce do Bożego Miłosierdzia o godz. 15:00 oraz w Radiu Jasna Góra o godz. 16:45 i o godz. 23:00. Uczestniczyć w nabożeństwie można również za pośrednictwem rozgłośni diecezjalnych, zarówno poprzez radioodbiorniki, jak i strony internetowe. Drogę Krzyżową transmitować będzie m.in. o godz. 17.15 z katedry warszawsko-praskiej – Radio Warszawa oraz również o godz. 17.15 z katedry sosnowieckiej – Radio eM. Rozważań można będzie też wysłuchać: w Radiu Fiat archidiecezji częstochowskiej o godz. 21.30, Radiu Nadzieja (diecezji łomżyńska) o godz. 18.20, w Radiu Plus Radom o godz. 19.00, w Radiu Podlasie o godz. 15.30, w Radiu Dobra Nowina Małopolska i Radiu Dobra Nowina Nowy Sącz o godz. 17:10 i o godz. 23:00 w piątek oraz w sobotę o godz. 23:00, w Radiu Doxa (diecezja opolska) o godz. 17.45, a także w Radiu Rodzina Wrocław w piątek o godz. 19.00 i w Radiu Rodzina Kalisz o godz. 19.30.
Uczestnictwo duchowe w Drodze Krzyżowej z parafii będzie możliwe m.in. dzięki prowadzonej przez wiele z nich całodziennej transmisji online. Dla przykładu, za pośrednictwem strony internetowej Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Bydgoszczy można uczestniczyć w Drodze Krzyżowej o godz. 17.30 i 18.30, a poprzez stronę Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w archidiecezji krakowskiej w piątek o godz. 20.00 i dodatkowo w niedzielę po Mszy św. o godz. 11.00. Transmisje prowadzone są też z Sanktuarium w Górce Klasztornej, Sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej czy też Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie. W Drodze Krzyżowej dla dzieci można uczestniczyć m.in. za pośrednictwem strony internetowej lubelskich parafii: pw. Dobrego Pasterza i pw. św. Andrzeja Boboli (godz. 16.30) czy też Parafii Wniebowzięcia NMP w Zerzniu w diecezji warszawsko-praskiej (godz. 17.00).
Za pośrednictwem kanału YouTube można łączyć się codziennie o godz. 16.45 na nabożeństwie Drogi Krzyżowej z Klasztorem Ojców Paulinów. W piątki natomiast z kaplicą Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie (godz. 18.30), z parafią pw. św. ojca Pio w Gdańsku (godz. 8.00 i 18.30) czy też Parafią pw. Miłosierdzia Bożego w Dębicy w diecezji tarnowskiej (godz. 8:00, 16:30, 17:30, 19:00). Wiele parafii prowadzi też transmisje na żywo nabożeństw na swoich profilach na Facebooku.
„W obecnej sytuacji zagrożenia epidemicznego ograniczono liczbę uczestników zgromadzeń religijnych. Nie oznacza to, że mamy zaniedbać nasze życie duchowe. Wręcz przeciwnie, chcemy przeżywać Drogę Krzyżową w innej formie, czasem może nawet w sposób bardziej duchowy, choć nic nie zastąpi obecności w kościele” – podkreślił ks. Rytel-Andrianik.
Drogi Krzyżowe transmitowane w Internecie i w innych środkach społecznego przekazu to propozycje na duchowe przeżycie piątków Wielkiego Postu. Księża biskupi zachęcają do łączności ze wspólnotą Kościoła, korzystając z nowoczesnych technologii – powiedział ks. Paweł Andrianik, rzecznik Episkopatu.
„Piątek, szczególnie w Wielkim Poście, to dzień, w którym rozważamy Drogę Krzyżową Jezusa Chrystusa, Jego cierpienie i śmierć dla nas i dla naszego zbawienia. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy w tym dniu łączyli się duchowo na modlitwie” – powiedział Rzecznik Episkopatu. W związku z trwającym obecnie stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce i ograniczeniem liczby osób w kościołach, w Internecie pojawia się coraz więcej propozycji na przeżywanie wielkopostnych nabożeństw w domach.
Dzięki transmisjom online wiele osób może łączyć się duchowo w rozważaniu Drogi Krzyżowej. Lista różnych transmisji jest dostępna na stronie Konferencji Episkopatu Polski: www.episkopat.pl/transmisje-drogi-krzyzowej
Księża biskupi proponują transmisje Drogi Krzyżowej on-line. W piątek o 20:10 na stronach www.prymaspolski.pl, www.archidiecezja.pl oraz kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej będzie dostępna Droga Krzyżowa z kaplicy domu arcybiskupów gnieźnieńskich, którą poprowadzi abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Drogę Krzyżową on-line przygotował także biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk. W każdy piątek, począwszy od 13 marca, o godz. 19.00 na jego profilu na Facebooku pojawia się nowe nagranie przygotowanych przez niego rozważań.
Jak podkreślił Rzecznik Episkopatu, propozycji w mediach społecznościowych jest tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zachęcił do odwiedzania stron internetowych swoich diecezji i parafii, gdzie podawane są informacje o transmisjach. „W tym trudnym czasie niech łączy modlitwa” – zachęcił ks. Rytel-Andrianik.
BP KEP