Liturgia Słowa Msza św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego12 kwietnia 2020r.
1. czytanie (Dz 10, 34a. 37-43) Świadectwo Piotra o zmartwychwstaniu
Czytanie z Dziejów Apostolskich
Gdy Piotr przybył do domu setnika Korneliusza w Cezarei, przemówił w dłuższym wywodzie: «Wiecie, co się działo w całej Judei, począwszy od Galilei, po chrzcie, który głosił Jan. Znacie sprawę Jezusa z Nazaretu, którego Bóg namaścił Duchem Świętym i mocą. Dlatego że Bóg był z Nim, przeszedł On, dobrze czyniąc i uzdrawiając wszystkich, którzy byli pod władzą diabła. A my jesteśmy świadkami wszystkiego, co zdziałał w ziemi żydowskiej i w Jeruzalem. Jego to zabili, zawiesiwszy na drzewie. Bóg wskrzesił Go trzeciego dnia i pozwolił Mu ukazać się nie całemu ludowi, ale nam, wybranym uprzednio przez Boga na świadków, którzy z Nim jedliśmy i piliśmy po Jego zmartwychwstaniu. On nam rozkazał ogłosić ludowi i dać świadectwo, że Bóg ustanowił Go sędzią żywych i umarłych. Wszyscy prorocy świadczą o tym, że każdy, kto w Niego wierzy, przez Jego imię otrzymuje odpuszczenie grzechów». Oto Słowo Boże.
Psalm (Ps 118 (117), 1b-2. 16-17. 22-23 (R.: por. 24))
W tym dniu wspaniałym wszyscy się weselmy
Albo: Alleluja
Dziękujcie Panu, bo jest dobry, *
bo Jego łaska trwa na wieki.
Niech dom Izraela głosi: *
«Jego łaska na wieki».
W tym dniu wspaniałym wszyscy się weselmy
Albo: Alleluja
Prawica Pana wzniesiona wysoko, *
prawica Pańska moc okazała.
Nie umrę, ale żyć będę *
i głosić dzieła Pana.
W tym dniu wspaniałym wszyscy się weselmy
Albo: Alleluja
Kamień odrzucony przez budujących *
stał się kamieniem węgielnym.
Stało się to przez Pana *
i cudem jest w naszych oczach.
W tym dniu wspaniałym wszyscy się weselmy
Albo: Alleluja
2. czytanie (Kol 3, 1-4) Dążcie tam, gdzie jest Chrystus
Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Kolosan
Bracia: Jeśli razem z Chrystusem powstaliście z martwych, szukajcie tego, co w górze, gdzie przebywa Chrystus, zasiadający po prawicy Boga. Dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi. Umarliście bowiem i wasze życie jest ukryte z Chrystusem w Bogu. Gdy się ukaże Chrystus, nasze Życie, wtedy i wy razem z Nim ukażecie się w chwale. Oto Słowo Boże.
Albo do wyboru:
2. czytanie (1 Kor 5, 6b-8) Wyrzućcie stary kwas
Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian
Czyż nie wiecie, że odrobina kwasu całe ciasto zakwasza? Wyrzućcie więc stary kwas, abyście się stali nowym ciastem, bo przecież przaśni jesteście. Chrystus bowiem został złożony w ofierze jako nasza Pascha. Tak przeto odprawiajmy święto nasze, nie przy użyciu starego kwasu złości i przewrotności, lecz na przaśnym chlebie czystości i prawdy. Oto Słowo Boże.
Sekwencja
Niech w święto radosne Paschalnej Ofiary
Składają jej wierni uwielbień swych dary.
Odkupił swe owce Baranek bez skazy,
Pojednał nas z Ojcem i zmył grzechów zmazy.
Śmierć zwarła się z życiem i w boju, o dziwy,
Choć poległ Wódz życia, króluje dziś żywy.
Mario, ty powiedz, coś w drodze widziała?
Jam Zmartwychwstałego blask chwały ujrzała.
Żywego już Pana widziałam, grób pusty,
I świadków anielskich, i odzież, i chusty.
Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja,
A miejscem spotkania będzie Galilea.
Wiemy, żeś zmartwychwstał, że ten cud prawdziwy,
O Królu Zwycięzco, bądź nam miłościwy.
Aklamacja (Por. 1 Kor 5, 7b-8a)
Alleluja, alleluja, alleluja
Chrystus został ofiarowany jako nasza Pascha.
Odprawiajmy nasze święto w Panu.
Alleluja, alleluja, alleluja
Ewangelia (J 20, 1-9) Apostołowie przy grobie Zmartwychwstałego
Słowa Ewangelii według Świętego Jana
Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra oraz do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: «Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono». Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą w jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, które mówi, że On ma powstać z martwych. Oto Słowo Pańskie.
Zmartwychwstanie Pańskie
Rozkołysały się dziś wielkanocne dzwony i rozniosły po całej naszej parafii radosną nowinę: Chrystus zmartwychwstał! Ten Chrystus, który trzy dni temu zakończył swe życie tragedią Golgoty. Ten Chrystus, który zdawałoby się, że w Wielki Piątek przegrał swoją sprawę. Ten sam Chrystus mocą swego Bóstwa wstaje dziś z martwych i woła potężnymi jak dzwon słowy” Jam jest Zmartwychwstanie i Życie – kto wierzy we Mnie, choćby i umarł żyć będzie na wieki”.
Do tego Chrystusa pośpiesznie zdążają dziś zasmucone na śmierć, ale wierne Mu do końca niewiasty. Idą namaścić zmarłego przekonane, że tylko to im jeszcze zostało. Jakże wielkie jednak było ich zdziwienie, gdy zamiast ciała Chrystusa w pustym grobie zobaczyły młodzieńca w białej szacie, który przemówił do nich: „Nie bójcie się. Szukacie Jezusa Nazareńskiego, ukrzyżowanego, powstał z martwych, nie ma Go tu. Oto Miejsce gdzie Go położono”. Nie wiemy jaka była ich pierwsza reakcja na te słowa anioła. Wiemy tylko jedno, że usłyszały te słowa i uwierzyły. Uwierzyły i zostały tej prawdzie wierne aż do końca swojego życia. Jaka jest nasza wiara w Zmartwychwstałego Chrystusa?
Ludzie bardzo często zastanawiają się dziś nad znaczeniem słów: życie i śmierć. W wielu przypadkach są przekonani, że nie ma życia po śmierci. Ze śmiercią wszystko musi się skończyć. Zwolennikami tego zdania były także niewiasty z dzisiejszej Ewangelii. Tymczasem pusty grób Chrystusa wprowadził je w wielkie zakłopotanie. Stał się dla nich zaprzeczeniem takiego wniosku, anioł stojący na krawędzi Chrystusowego grobu, właśnie wtedy gdy powiedział do niewiast: „czemu szukacie żywego między umarłymi”. Jakby chciał im przez to powiedzieć: jeśli uwierzyłyście Chrystusowi za życia, to wierzcie Mu teraz po śmierci. Pamiętajcie, że Chrystus umarł na krzyżu, ale żadną miarą nie może umrzeć wiara w Jego zmartwychwstanie. On żyje! Niewiasty wsłuchane w słowa anioła rozwiały swoje wątpliwości i można powiedzieć, że przy pustym grobie Chrystusa zrodziło się w ich sercach inne spojrzenie na śmierć. Radosna wieść o zmartwychwstaniu Chrystusa stała się dla pobożnych niewiast największym darem i skarbem, jaki w tym dniu otrzymały od zmartwychwstałego Boskiego Mistrza. Ten dar utwierdził je w przekonaniu, że „nie zna śmierci Pan Żywota, chociaż przeszedł przez jej wrota” – jak głosi nasza pieśń wielkanocna.
I my dziś wsłuchani w wieść o zmartwychwstałym Chrystusie wzmocnijmy naszą wiarę w Niego, żyjąc tym przekonaniem, że Ten, który otworzył oczy ślepemu od urodzenia, który wskrzesił młodzieńca z Naim, który przyjaciela swego Łazarza przywrócił do życia, nie mógł zakończyć swego życia tragiczną śmiercią. „On żyje i już Go więcej grób nie kryje”.
Niewiasty wierne Chrystusowi przyjęły prawdę o zmartwychwstaniu i od tego momentu zaczęły żyć tą prawdą i jej konsekwencje wcielać w swoje życie. Już nic ich teraz nie odłączy od miłości Chrystusa, przecież On zmartwychwstał i żyje. A jeśli żyje, to będzie działał. Będzie nadal czynił cuda, będzie leczył chorych, wskrzeszał umarłych, karmił swoim Ciałem zgłodniałe rzesze ludzkie, z ta różnicą, że już więcej nie umrze nigdy.
Jeśli tak, to warto na takiego Chrystusa postawić w życiu. I one na Niego też postawiły. Prawda o zmartwychwstaniu Chrystusa wykreśliła z ich życia lęk przed śmiercią. Doszły do przekonania, że dla wierzącego człowieka nie ma śmierci. jest tylko samo życie. A zatem prawdą jest to, że kto wierzy w tego Chrystusa, chociażby i umarł żyć będzie na wieki. Ponieważ Chrystus prawdziwie zmartwychwstał dlatego zasługuje w pełni na naszą wiarę i bezgraniczną miłość. Razem z niewiastami stojącymi przed pustym grobem Chrystusa podziękujmy Mu dziś za Jego śmierć i zmartwychwstanie. Podziękujmy Mu i uczyńmy tę prawdę o Jego zmartwychwstaniu fundamentem i podstawą naszej wiary i naszej chrześcijańskiej miłości. Prawda ta przyjęta otwartym sercem i nieuprzedzonym umysłem niech przeniknie nasze szare, mozolne życie i uczyni je lepszym i szczęśliwszym. Amen.
o. B.