Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – 8 grudnia 2020
1. czytanie (Rdz 3, 9-15) – Wprowadzam nieprzyjaźń pomiędzy potomstwo twoje i potomstwo niewiasty
Czytanie z Księgi Rodzaju
Gdy Adam zjadł owoc z drzewa zakazanego, Pan Bóg zawołał na niego i zapytał go: „Gdzie jesteś?”. On odpowiedział: „Usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem się, bo jestem nagi, i ukryłem się”. Rzekł Bóg: „Któż ci powiedział, że jesteś nagi? Czy może zjadłeś z drzewa, z którego ci zakazałem jeść?”. Mężczyzna odpowiedział: „Niewiasta, którą postawiłeś przy mnie, dała mi owoc z tego drzewa i zjadłem”. Wtedy Pan Bóg rzekł do niewiasty: „Dlaczego to uczyniłaś?”. Niewiasta odpowiedziała: „Wąż mnie zwiódł i zjadłam”. Wtedy Pan Bóg rzekł do węża: „Ponieważ to uczyniłeś, bądź przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i polnych; na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni twego istnienia. Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę”. Oto Słowo Boże.
Psalm (Ps 98, 1-4)
Śpiewajcie Panu, bo uczynił cuda
Śpiewajcie Panu pieśń nową,
albowiem uczynił cuda.
Zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica
i święte ramię Jego.
Śpiewajcie Panu, bo uczynił cuda
Pan okazał swoje zbawienie,
na oczach pogan objawił swoją sprawiedliwość.
Wspomniał na dobroć i na wierność swoją
dla domu Izraela.
Śpiewajcie Panu, bo uczynił cuda
Ujrzały wszystkie krańce ziemi
zbawienie Boga naszego.
Wołaj z radości na cześć Pana, cała ziemio,
cieszcie się, weselcie i grajcie.
Śpiewajcie Panu, bo uczynił cuda2. czytanie (Ef 1, 3-6. 11-12) – Bóg wybrał nas w Chrystusie przed założeniem świata
Czytanie z Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan
Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa; który napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym na wyżynach niebieskich – w Chrystusie. W Nim bowiem wybrał nas przez założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem. Z miłości przeznaczył nas dla siebie jako przybranych synów przez Jezusa Chrystusa, według postanowienia swej woli, ku chwale majestatu swej łaski, którą obdarzył nas w Umiłowanym. W Nim dostąpiliśmy udziału my również, z góry przeznaczeni zamiarem Tego, który dokonuje wszystkiego zgodnie z zamysłem swej woli po to, byśmy istnieli ku chwale Jego majestatu – my, którzyśmy już przedtem nadzieję złożyli w Chrystusie. Oto Słowo Boże.
Aklamacja (Łk 1, 28)
Alleluja, alleluja, alleluja
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą,
błogosławionaś Ty między niewiastami.
Alleluja, alleluja, alleluja
Ewangelia (Łk 1, 26-38) Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą
Słowa Ewangelii według świętego Łukasza
Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do Niej i rzekł: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami”. Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca”. Na to Maryja rzekła do anioła: „Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?”. Anioł Jej odpowiedział: „Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego”. Na to rzekła Maryja: „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!”. Wtedy odszedł od Niej anioł. Oto Słowo Pańskie.
Z kazania – 8 grudnia 2020r.
Niepokalana bez grzechu
„Bądź pozdrowiona pełna laski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami”. Przez całe nasze życie tysiące razy wypowiadamy te słowa Archanioła Gabriela, zwracając się do Maryi, by w ten sposób oddać jej cześć, by Ją o coś poprosić, z wiele podziękować, by razem z Nią przeżywać każdy kolejny dzień naszego życia na tej ziemi. A potem słyszmy to jakże ważne zdanie wypowiedziane przez Maryję, na propozycję samego Boga, że ma zostać Matką Jezusa Chrystusa, Zbawiciela świata: „Niech mi się stanie według słowa twego”. Dzisiaj przypominamy sobie ten moment Zwiastowania Maryi, moment poczęcia Syna Bożego, właśnie w kontekście prawdy o Niepokalanym Poczęciu Maryi.
Skąd wiemy, że Maryja jest Niepokalana, czyli niedotknięta grzechem? Wskazują na to dwa słowa: „pełna łaski”. Archanioł Gabriel odkrywa przed światem i zapewne także przed samą Maryją, nadzwyczajną prawdę, że oto jest Ktoś na ziemi, kto przyszedł na te świat bez grzechu pierworodnego, kto nie zgrzeszył, kto nie dał się pokonać żadnemu złu i żadnej pokusie. Stwierdzenie, że Maryja jest napełniona szczególną Boża łaską, nie czyni z Niej jakiejś nadprzyrodzonej istoty. Ona była i pozostała człowiekiem, ale została przemieniona i napełniona szczególną łaską Ducha Świętego. Ta łaska została Maryi dana wraz z Bożą miłością, aby mogła stać się Matką Boga. Maryja należy do głównych postaci Adwentu, czyli tego czasu oczekiwania na narodziny Zbawiciela. Towarzyszy nam Ona na drogach prowadzących do Jezusa Chrystusa wraz z prorokiem Izajaszem, którego pisma mówią nam o czasach mesjańskich, wraz ze św. Janem Chrzcicielem, którego wezwanie: „prostujcie ścieżki dla Pana”, jest programem nie tylko na Adwent, ale na całe nasze życie.
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, to jedna z ważniejszych uroczystości w Kościele katolickim, choć oficjalnie uznana za prawdę wiary stosunkowo niedawno, bo 8 grudnia 1854r. przez papieża Piusa IX. Ten dogmat wiary dojrzewał przez wieki w sercach i umysłach wierzących w Chrystusa, kontemplujących tajemnicę Boga Człowieka. To ze względu na Chrystusa i dzięki Niemu, Maryja otrzymała od Boga tę wielką łaskę wolności od grzechu. Ciekawy jest też fakt, że prawie w tym samym czasie Maryja objawiając się w Lourdes, Bernadecie – prostej wiejskiej dziewczynie – przedstawiła się: „Jam jest Niepokalane Poczęcie”. Wielu katolików odczytało to jako potwierdzenie słów dogmatu ogłoszonego przez papieża.
Przeżywając dzisiejszą uroczystość, z jednej strony zachwycamy się czystością i Jej wolnością od grzechu, a z drugiej strony patrzymy na Maryję, jako na wzór do naśladowania. Niestety w naszym życiu ciągle borykamy się z brudami popełnianych przez nas grzechów. Wszędzie też dookoła słychać o grzechach, takich czy innych. Czy tego chcemy, czy też nie, trudno dzisiaj o bezgrzeszną czystość, czyli życie bez grzechu. Dzieje się to także dlatego, że świat karmi nas codziennie brudnymi wydarzeniami, brudnymi słowami, scenami, obrazami, pełnymi grzechów i okazji do grzechów… co przenosi się potem także na brudne, grzeszne myśli, słowa, osądy i czyny. Choć tyle zła i grzechów na świecie, to jednak warto, a nawet wręcz trzeba, nam grzesznikom, przyjść do naszej Niepokalanej Matki i zaczerpnąć z Jej czystości i z Jej łaski. By potem w nasze codzienne życie wnieść bardziej czystą mowę, bardziej czyste myśli, zamiary i czyny, a także bardziej czystą przyjaźń i miłość. Maryja jest Niepokalana nie tylko po to byśmy Jej oddawali cześć i chwałę, ale także po to, byśmy korzystali z Jej pomocy, bo Ona jest pełna łaski także dla nas. Przychodźmy więc jak najczęściej do Niepokalanej Matki, choć czasami jesteśmy tacy grzeszni, brudni, tacy niewierni i nieposłuszni Bogu, pamiętając, że i nas Bóg wybrał przed wiekami, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego Obliczem. Amen.
(o.R.)