Z liturgii na Czwartą Niedzielę Zwykłą – 31.01.2021r.
1. czytanie (Pwt 18, 15-20) Bóg obiecuje zesłać proroka
Czytanie z Księgi Powtórzonego Prawa
Mojżesz tak przemówił do ludu: „Pan Bóg twój wzbudzi ci proroka spośród braci twoich, podobnego do mnie. Jego będziesz słuchał. Właśnie o to prosiłeś Pana Boga swego na Horebie, w dniu zgromadzenia: «Niech więcej nie słucham głosu Pana Boga mojego i niech już nie widzę tego wielkiego ognia, abym nie umarł»”. I odrzekł mi Pan: „Dobrze powiedzieli. Wzbudzę im proroka spośród ich braci, takiego jak ty, i włożę w jego usta moje słowa, będzie im mówił wszystko, co rozkażę. Jeśli ktoś nie będzie chciał słuchać moich słów wypowiedzianych w moim imieniu, Ja od niego zażądam zdania sprawy. Lecz jeśli który prorok odważy się mówić w moim imieniu to, czego mu nie rozkazałem, albo wystąpi w imieniu bogów obcych, taki prorok musi ponieść śmierć”. Oto Słowo Boże.
Psalm (Ps 95 (94), 1-2. 6-7c. 7d-9 (R.: por. 7d-8a))
Słysząc głos Pana, serc nie zatwardzajcie
Przyjdźcie, radośnie śpiewajmy Panu, *
wznośmy okrzyki ku chwale Opoki naszego zbawienia.
Stańmy przed obliczem Jego z uwielbieniem, *
z weselem śpiewajmy Mu pieśni.
Słysząc głos Pana, serc nie zatwardzajcie
Przyjdźcie, uwielbiajmy Go, padając na twarze, *
klęknijmy przed Panem, który nas stworzył.
Albowiem On jest naszym Bogiem, *
a my ludem Jego pastwiska i owcami w Jego ręku.
Słysząc głos Pana, serc nie zatwardzajcie
Obyście dzisiaj usłyszeli głos Jego: †
«Niech nie twardnieją wasze serca jak w Meriba, *
jak na pustyni w dniu Massa,
gdzie Mnie kusili wasi ojcowie, *
doświadczali Mnie, choć widzieli moje dzieła».
Słysząc głos Pana, serc nie zatwardzajcie
2. czytanie (1 Kor 7, 32-35) – Małżeństwo i celibat
Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian
Bracia: Chciałbym, żebyście byli wolni od utrapień. Człowiek bezżenny troszczy się o sprawy Pana, o to, jak by się przypodobać Panu. Ten zaś, kto wstąpił w związek małżeński, zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać żonie. I doznaje rozterki. Podobnie i kobieta: niezamężna i dziewica troszczy się o sprawy Pana, o to, by była święta i ciałem, i duchem. Ta zaś, która wyszła za mąż, zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać mężowi. Mówię to dla waszego pożytku, nie zaś, by zastawiać na was pułapkę; ale po to, byście godnie i z upodobaniem trwali przy Panu. Oto Sło0wo Boże.
Aklamacja (Mt 4, 16)
Alleluja, alleluja, alleluja
Lud, który siedział w ciemności,
ujrzał światło wielkie,
i mieszkańcom cienistej krainy śmierci wzeszło światło.
Alleluja, alleluja, alleluja
Ewangelia (Mk 1, 21-28) Jezus naucza jak ten, który ma władzę
Słowa Ewangelii według Świętego Marka
W Kafarnaum Jezus w szabat wszedł do synagogi i nauczał. Zdumiewali się Jego nauką: uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie. Był właśnie w ich synagodze człowiek opętany przez ducha nieczystego. Zaczął on wołać: «Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: Święty Boga». Lecz Jezus rozkazał mu surowo: «Milcz i wyjdź z niego! » Wtedy duch nieczysty zaczął nim miotać i z głośnym krzykiem wyszedł z niego. A wszyscy się zdumieli, tak że jeden drugiego pytał: «Co to jest? Nowa jakaś nauka z mocą. Nawet duchom nieczystym rozkazuje i są Mu posłuszne». I wnet rozeszła się wieść o Nim wszędzie po całej okolicznej krainie galilejskiej. Oto Słowo Pańskie.
Z kazania na kalwaryjskim Wzgórzu – 31.01.2021r.
Moc Jezusowego Słowa.
W czytaniach mszalnych, które przed chwilą wysłuchaliśmy przemawiał do nas Bóg. Poprzez Słowo, które Bóg do nas skierował, ukazana została postać Jezusa Chrystusa naszego Zbawiciela, który przez swoje czyny i swoją naukę pragnie obudzić, także i w nas wiarę w siebie oraz w swoje boskie posłannictwo. Jaka jest nasza postawa względem przemawiającego do nas Boga? Z jakim nastawieniem przyjmujemy objawione Słowo Boże zawarte w Piśmie świętym? Jak głęboko zapada nam ono w nasze serca? Czy przypadkiem nie poddajemy w wątpliwość zawartej w Słowie Bożym treści? A może mówimy, że jest ono nieaktualne dla nas na dzisiejsze czasy? A może są i tacy, którzy krytykują to co słyszą w Słowie Bożym? Słowo Boga spisane na kartach Pisma świętego jest aktualne na każde czasy, choć spisane zostało dosyć dawno. Prawda zawarta w Słowie Bożym jest wiecznie żywa i wiecznie aktualna. Słowo Boga ma też wielką potęgę i moc!
O tym jak jest moc Słowa Boga, możemy przekonać się słuchając dzisiejszego fragmentu z Ewangelii opisującego spotkanie Jezusa z człowiekiem opętanym przez złego ducha. Zwróćmy uwagę na słowa Jezusa skierowane do złego ducha: „Milcz i wyjdź z niego”. Słowa wypowiedziane przez Jezusa są bardzo zdecydowane i mają tak wielką moc, że drżą przed tym Słowem Boga nawet złe duchy. Słowa Jezusa od dwóch tysięcy lat posiadają taką moc i siłę, że nic nie jest w stanie się z nią równać… nawet demony atakujące człowieka. Warto też zwrócić uwagę na ludzi zgromadzonych w synagodze w Kafarnaum. Oni słuchając Jezusa, „zdumiewali się Jego nauką; uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie”. Jezus nie przemawiał w imieniu kogoś, przemawiał jako Bóg. Moc Jego słów zdumiewała słuchaczy, tak że jeden drugiego pytał: „Co to jest? Nowa jakaś nauka z mocą?”.
Jednym z przejawów mocy Słowa Jezusa – Boga stało się uzdrowienie tego człowieka opętanego przez złego ducha. Ten chory człowiek potrzebował mocnych słów, by wrócić do zdrowia. Jakże często i każdy z nas potrzebuje takich mocnych słów, wypowiedzianych przez Jezusa, by wrócić do zdrowia zarówno duchowego, jak i fizycznego!? Jakże często te mocne słowa Boga słyszymy, choć może do końca nie zdajemy sobie z tego sprawę, jaki mają one wielki wpływ na nasze życie!?
Moc Bożego Słowa objawia się bowiem także w Sakramentach świętych. Gdy słyszymy podczas Spowiedzi świętej słowa: „Ja odpuszczam Tobie grzechy”.. wtedy to się naprawdę w nas dokonuje… nasze grzechy zostają nam przez Jezusa odpuszczone… i to bez względu na to jak wielkie i ciężkie by były! Kiedy podczas Mszy Świętej słyszymy słowa Jezusa: „To jest Ciało moje, To jest Krew moja”, to naprawdę mocą Bożego Słowa dokonuje się na ołtarzu ta święta przemiana, chleb staje się Ciałem Jezusa, a wino Jego Krwią! Kiedy małżonkowie zawierają przed ołtarzem Sakrament Małżeństwa, to wtedy słyszą jakże ważne słowa samego Jezusa, samego Boga; „Co Bóg złączył człowiek niech nie rozdziela”. Bóg obecny w Sakramentach świętych przychodzi do nas ze swoim Słowem by nas leczyć, umacniać i podtrzymywać w dobrem.
Słowo Jezusa wypowiedziane do złego ducha w synagodze w Kafarnaum, aby pozbawić go władzy nad opętanym człowiekiem. Wystarczą i nam Słowa Jezusa obecnego na kartach Ewangelii i w Sakramentach świętych, aby pomóc nam wygrać walkę z szatanem, który na różne sposoby chce nas zniewolić i zniszczyć. Słowo Jezusa daje człowiekowi szczęście i wolność. Korzystajmy więc jak najczęściej z mocy Słowa Jezusa, naszego Boga i Zbawiciela, która zawarta jest w Piśmie świętym i w Sakramentach świętych. Warto codziennie czytać, rozważać i modlić się Słowem Bożym zapisanym na kartach Pisma Świętego. Niech to będzie przeczytany z uwagą i wiarą, chociaż krótki fragment, a może i jedno zdanie z Pisma świętego, które w danej chwili stanie się dla nas słowem otuchy, pociechy, szczególnie w chwilach smutku i pokus ze strony złego ducha. Korzystajmy też jak najczęściej z Sakramentów Świętych, Pokuty i Eucharystii, by i w nich moc Bożego Słowa przemieniała i uświęcała nasze codzienne życie na ziemi. Amen.
(o.R.)