Parafialna Rada Duszpasterska w kalwaryjskiej Parafii

Parafialna Rada Duszpasterska w kalwaryjskiej Parafii

Dekretem z dnia 13 maja 2021r. Ks. Arcybiskup Wojciech Polak, Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski zatwierdził na okres trzech lat Parafialną Radę Duszpasterską w naszej kalwaryjskiej Parafii p.w. Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej w Pakości, w następującym składzie:

1. Andrzej Podlaszewski – Towarzystwo Świętego Wojciecha, Żywy Różaniec
2. Maria Różycka – Żywy Różaniec
3. Danuta Grzechowiak – Żywy Różaniec
4. Dorota Kulpa – Żywy Różaniec
5. Mirosława Nowak – Żywy Różaniec
6. Ewa Dolacińska – Caritas, Żywy Różaniec
7. Oskar Ratka – Liturgiczna Służba Ołtarza


W dniu 10.06.2021r., po zakończeniu Oktawy Bożego Ciała, odbyło się pierwsze posiedzenie nowej Parafialnej Rady Duszpasterskiej pod przewodnictwem Proboszcza o. Roberta.
W dniu 12.06.2021r. nowa PRD została w sposób uroczysty ogłoszona w kościele parafialnym w czasie Mszy Świętej, we wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi.


Czym jest Parafialna Rada Duszpasterska?

Zgodnie z prawem kanonicznym i zaleceniem adhoratacji “Christifideles laici” św. Jana Pawła II katolicy świeccy Parafii służą swoim doświadczeniem i fachową wiedzą dla usprawnienia pracy duszpasterskiej. W tym celu powoływana Rada Parafialna Duszpasterska. To wspólnota osób służących proboszczowi radą w sprawach duszpasterskich i jest miejscem aktywnego, współodpowiedzialnego zaangażowania świeckich w posłannictwo zbawcze Kościoła, zgodnie z kan. 536 Kodeksu Prawa Kanonicznego i Statutu Parafialnej Rady Duszpasterskiej III Powojennego Synodu Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Zebrania zwołuje proboszcz i przewodniczy obradom. Rada ma głos doradczy dla decyzji proboszcza i wspólnoty braci.

Statut Parafialnej Rady Duszpasterskiej (PRD) w Archidiecezji Gnieźnieńskiej
I. Istota Rady
Zgodnie ze wskazaniami Kościoła (por. kan.536 KPK, KK 31, KK 37, DK 9, DA 26, ChL 27) w każdej parafii należy powołać Parafialną Radę Duszpasterską (PRD), która stanowi organ doradczy proboszcza i jest miejscem aktywnego, współodpowiedzialnego zaangażowania świeckich w posłannictwo zbawcze Kościoła.

II. Skład Rady i sposób powoływania
1. W skład PRD wchodzą: proboszcz (z urzędu jest przewodniczącym), wikariusze, rektorzy kościołów nieparafialnych, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych działających na terenie parafii, przedstawiciele katechetów, animatorzy grup apostolskich z parafii oraz katolicy świeccy odznaczający się cechami moralnymi i umysłowymi czy charyzmatami przydatnymi w życiu wspólnoty parafialnej.
2. Skład Rady powinien odzwierciedlać – w miarę możliwości – przekrój społeczny parafii, a ilość członków powinna być taka, by była zachowana reprezentatywność i jednocześnie operatywność i czynny udział wszystkich w pracach PRD. Optymalna liczba oscyluje pomiędzy 10-30 osobami.
3. Członków PRD powołuje proboszcz na podstawie własnego rozeznania i zaciągniętej opinii.
4. Nie mogą w skład Rady wchodzić osoby obłożone karami kościelnymi, względnie niegodne w powszechnym odczuciu parafian.
5. Skład PRD oraz jego zmiany podlegają zatwierdzeniu przez Ordynariusza.

III. Zadania PRD i jej kompetencje
1. Do zadań Rady należy między innymi pobudzanie i rozwój inicjatywy apostolskiej wśród parafian, wspomaganie duchowieństwa w pracy duszpasterskiej, wyrażanie opinii w sprawach parafii, wysuwanie propozycji i wniosków dotyczących udoskonalenia pracy parafialnej, uzyskanie możliwej i pełnej diagnozy stanu religijno – moralnego parafii i pomoc w zaspokojeniu jej potrzeb.
2. W zakres kompetencji nie wchodzą kwestie z zakresu doktryny i moralności jak również personalnej obsady duchowieństwa parafialnego.
3. Sprawy materialno – gospodarcze podlegają radom ekonomicznym, jakkolwiek PRD może wyrażać swoje opinie i kierować wnioski.
4. PRD posiada charakter głosu doradczego. Niemniej proboszcz przed podjęciem decyzji winien wziąć pod uwagę i w sumieniu rozważyć głosy Rady. W sprawach spornych rozstrzyga Ordynariusz.

IV. Kadencja i sposób funkcjonowania
1. Członkowie Rady są powoływani na okres 3 lat, a ich udział w pracach może być przedłużony na następne kadencje. Wskazana jest jednak rotacja i przynajmniej częściowa wymiana składu, by uniknąć stagnacji.
2. Członkowie Rady mogą być odwołani przed upływem kadencji, gdy zajdą okoliczności uniemożliwiające dalsze pełnienie zadań.
3. PRD zbiera się na swoje zebranie co najmniej raz na kwartał, a zwołuje je Proboszcz lub też z inicjatywą wychodzą członkowie.
4. Porządek zebrania winien być wcześniej znany członkom Rady, a zawsze należy przewidzieć wolne wnioski.
5. Z każdego posiedzenia, wybrany spośród członków Rady sekretarz sporządza protokół, który przechowywany w specjalnej księdze należy przedstawić biskupowi podczas wizytacji kanonicznej.
6. Ważniejsze ustalenia duszpasterskie PRD winny być komunikowane całej społeczności parafialnej.

Gniezno, dnia 8 grudnia 2000 r. – Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński Henryk Muszyński