Z kazania na kalwaryjskim Wzgórzu – 04.10.2021r. – Uroczystość św. Franciszka z Asyżu
Wiara w życiu św. Franciszka z Asyżu
Gdy w naszych czasach tak wielu młodych i starszych osób, a nawet dzieci, traci wiarę, popatrzmy na wiarę w życiu św. Franciszka z Asyżu.
Św. Franciszek w rodzinnym domu został wychowany w wierze katolickiej. Wiarę w Boga umacniał także w szkole katedralnej, do której uczęszczał. Po nawróceniu i wewnętrznej przemianie, kiedy zaczął prowadzić nowe życie, zrozumiał, że wiara to nic innego, jak pełne i całkowite oddanie się Panu Bogu. Dla niego żywa wiara przekładała się na codzienne życie.
Podstawą wiary św. Franciszka było poznanie Boga. Po swoim nawróceniu często oddalał się od ludzi, przebywał na osobności i dłużej się modlił. To mu pomagało dostrzegać ślady działania Boga wokół siebie. Zaczął dostrzegać bogactwo, piękno i dobro stworzonego przez Boga świata. To doświadczenie kierowało myśli św. Franciszka ku Bogu, który to wszystko stworzył i który w swojej opatrzności, tym co stworzył, cały czas się opiekuje. I za to też uwielbiał Boga w swoich modlitwach. To wiara nakazywała św. Franciszkowi patrzeć na wszystko jako na dzieło Boże oraz szukać sposobów, by innych przybliżyć do Boga. Św. Franciszek traktował Boga jak swojego Ojca. To mu pomagało łatwiej dostrzec dobroć Boga i tę wielką troskę Boga o każde stworzenie, a przede wszystkim troskę Boga o zbawienie każdego człowieka.
Łaska wiary, którą człowiek otrzymuje w chwili Chrztu świętego, stała się dla św. Franciszka podstawą także jego nadprzyrodzonego życia. Wiedział. że bez wiary nie można podobać się Bogu. Bez wiary nie ma też nadziei i prawdziwej miłości. Św. Franciszek był przekonany, że człowiek przyjmujący prawdy wiary za zasady swojego życia oraz starający się żyć Słowem Bożym, będzie w sobie rozwijał i umacniał wiarę. Św. Franciszek widział oczyma wiary Boga, który jest prawdomówny; Boga, który jest wierny danym obietnicom, mimo, że człowiek tak często sprzeniewierza się Bogu i od Niego odchodzi. Dlatego nie tylko wierzył w Boga, ale też wierzył Bogu!
To wiara sprawiała, że św. Franciszek cieszył się z każdej chwili, którą mógł spędzić z Bogiem. Swoją wiarę umacniał św. Franciszek patrząc na ofiarę Chrystusa na Krzyżu. Klęcząc często pod Krzyżem swojego Pana, rozważając Mękę Pańską, dostrzegał wspaniały dowód wielkiej miłości Boga do człowieka, a to utwierdzało go w wierze. Źródłem jego wiary była też często przeżywana Eucharystia połączona z przyjmowaniem Komunii świętej.
Wiara św. Franciszka była żywa i pełna męstwa. Mimo rozprężenia obyczajów, mimo głoszonych wtedy rożnych nowinek niezgodnych z nauką Kościoła, św. Franciszek zawsze trwał w wierze, żyjąc nauką objawioną i przekazywaną przez Kościół. Ta stałość w wierze św. Franciszka umacniała innych, także tych którzy wtedy mieli problemy z wiarą w Boga oraz z wiarą w Kościół i Jego nauczanie. To wiara nakazywała dostrzegać dobro w człowieku grzesznym, wzgardzonym, potępionym przez otoczenie, w człowieku odrzuconym przez innych. To wiara stawała się dla św. Franciszka siłą w chwilach pokus. Zapamiętał sobie dobrze, że rozkosz jest krótka, a kara wieczna.
W świetle wiary św. Franciszek potrafił realnie i z pokorą patrzeć na siebie i na swoje życie. Dostrzegał wielkie łaski i dobrodziejstwa jakie otrzymywał od Boga. Widział ile dobrego uczynił Bóg przez jego posłannictwo: że wielu zmieniło swoje postępowanie, wielu uwierzyło w Boga, wielu stało się naśladowcami Chrystusa. Jednak św. Franciszek dostrzegł także inną prawdę, że gdyby inni otrzymali od Boga tyle łask co on, to z pewnością byliby o wiele bardziej doskonali i jeszcze większą chwalę przynieśli by Bogu w swoim życiu. Wiara skłaniała też św. Franciszka do tego, by codziennie przygotowywać się na to ostateczne spotkanie z Bogiem w wieczności.
Patrząc na życie św. Franciszka, na jego wiarę w Boga, widzimy jak bardzo na co dzień należy troszczyć się o rozwój cnoty wiary otrzymanej na Chrzcie świętym. Jak ważne jest poznanie Boga oraz prawd i zasad naszej katolickiej wiary. Trzeba też nauczyć się patrzeć na swoje codzienne życie i na wszystko co nas otacza oczyma wiary. Niech św. Franciszek wyprasza nam na co dzień łaskę wiary mocnej i mężnej. Amen.
(o.R.)