Duchowe przygotowanie do Nawiedzenia Kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
Sobota 5 marca: „Wszystkie nadzieje, to Matka Najświętsza. I jeżeli jaki program – to Ona” (22 maja 1981, podczas pożegnania z Radą Stałą Episkopatu).
MSZA ŚWIĘTA – MODLITWA WIERNYCH
K. „Wszystkie nadzieje to Matka Najświętsza. I jeżeli jaki program – to Ona” (bł. Stefan Kardynał Wyszyński). Z nadzieją i ufnością zanieśmy nasze modlitwy ku Bogu.
1. Przez wstawiennictwo Królowej pokoju módlmy się o pokój na świecie, na Ukrainie, w naszych Rodzinach i w nas samych. Ciebie prosimy…
2. Przez wstawiennictwo św. Wojciecha módlmy się o wierność Bogu i Kościołowi dla naszego Narodu. Ciebie prosimy…
3. Przez wstawiennictwo bł. Stefana Wyszyńskiego módlmy się o odkrywanie w Maryi programu życia dla Kościoła gnieźnieńskiego. Ciebie prosimy…
4. Przez wstawiennictwo bł. Bogumiła módlmy się o ducha nawrócenia i modlitwy w rodzinach, by Bóg był zawsze w nich na pierwszym miejscu. Ciebie prosimy…
5. Przez wstawiennictwo bł. Radzyma módlmy się o radość i entuzjazm wiary dla młodego pokolenia. Ciebie prosimy…
6. Przez wstawiennictwo bł. Michała Kozala módlmy się o liczne nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Ciebie prosimy…
7. Przez wstawiennictwo Królowej Różańca Świętego módlmy za żyjących i zmarłych członków Żywego Różańca w naszej Parafii. Ciebie prosimy…
8. Przez wstawiennictwo Bogarodzicy Maryi i naszych świętych Patronów módlmy się za nas samych przygotowujących się do spotkania z Matką Najświętszą, aby był to szczególny czas umacniania wiary, nadziei i miłości. Ciebie prosimy…
K. Boże, który przez macierzyństwo Bogarodzicy obdarzyłeś nas łaską zbawienia, wysłuchaj modlitwy, którą zanosimy z ufnością w niesłabnącą moc Jej wstawiennictwa. Przez Chrystusa,
Pana naszego. Amen
NABOŻEŃSTWO RÓŻAŃCOWE
Wstęp. Dzisiaj w pierwszą sobotę miesiąca, chwytamy kolejny raz za różaniec niczym za linę ratunkową zrzucaną z Nieba przez Tę, która ma być naszym programem dla Kościoła w Polsce. Chwytamy się tej liny przed wielkim świętem, jakim będzie peregrynacja Jej Jasnogórskiej Ikony. Już dziś, oczekując tych spotkań, klękamy i modlimy się o radosne przeżycie czasu, w którym Matka Naszego Pana przybędzie do nas.
I. Tajemnica radości zwiastowania: „Oto ja służebnica Pana (…)” (Łk 1,38).
Módlmy się o ducha służby dla pasterzy Kościoła.
II. Tajemnica radości nawiedzenia: „Czemu to zawdzięczam, że odwiedziła mnie matka mojego Pana?” (Łk 1,43).
Módlmy się o ofiarną miłość dla małżonków i rodziców.
III. Tajemnica radości narodzenia: „Nie bójcie się, oto przynoszę wam dobrą nowinę, wielką radość dla całego ludu. Dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel (…)” (Łk 2,10b–11a).
Módlmy się o szczęśliwe dzieciństwo dla dzieci.
IV. Tajemnica radości ofiarowania: „Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, które przygotowałeś wobec wszystkich ludów, światłość dla oświecenia pogan (…)” (Łk 2,30-32a).
Módlmy się o czystość dla młodzieży.
V. Tajemnica radości znalezienia: „Czy nie wiedzieliście, że powinienem zajmować się sprawami Mojego Ojca?” (Łk 2,49b).
Módlmy się o cierpliwość dla szukających życiowego powołania.
ROZWAŻANIE APELOWE
„Jezus, gdy zobaczył matkę i stojącego obok ucznia, którego miłował, powiedział do matki: «Niewiasto, oto twój syn». Następnie powiedział do ucznia: «Oto twoja matka»” (J 19,26). Testament z krzyża to swoisty program dla budzącego się do życia Kościoła. Maryja i Jan – służebnica Pańska i umiłowany uczeń, matka i syn – realizują ten program celująco: razem… blisko… odpowiedzialnie… i ufnie!
22 maja 1981 roku błogosławiony Stefan Kardynał Wyszyński podczas pożegnania z Radą Stałą Episkopatu powiedział z przekonaniem: „Wszystkie nadzieje to Matka Najświętsza i jeżeli jaki program – to Ona”. Czujemy się dzisiaj zagubieni z wielu powodów… czasem po omacku szukamy metod, narzędzi i programów. Z zawstydzeniem przyjmujemy wskazanie naszego błogosławionego biskupa: program – to Ona, metoda – to Ona, narzędzia – to Ona. To niby uproszczone obrazy, ale na skomplikowane, niejednoznaczne sytuacje odpowiedzią będzie zawsze prostota, spokój i cisza.
Maryjo, wszystko zachowywałaś i rozważałaś w sercu i dlatego pod krzyżem Syna stałaś bez paniki i histerii… Maryjo, módl się za nami, abyśmy umieli być dla Ciebie tak jak Jan, jak dzieci. Święta Boża Rodzicielko, módl się, abyśmy w obliczu przeciwności nie „rozglądali się” za łatwiejszym Kościołem na miarę naszych małoduszności. Oto jesteś Matką, więc troszcz się, przygarniaj, wypraszaj Bożego Ducha. Módl się o takie oczy i uszy dla swoich dzieci, aby słyszały i widziały znaki czasu… aby potrafiły z wiarą na nie odpowiadać! Matko świętowojciechowego Kościoła, módl się za nami!
Niech nam błogosławi i sprzyja ze Synem Swoim Panna Maryja. Amen.
ABC SPOŁECZNEJ KRUCJATY MIŁOŚCI
„Mówi się, że czas to pieniądz. A ja wam powiem: czas to miłość!” Stefan Kardynał Wyszyński Jasna Góra, 1979 rok
1. Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje, bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twojego brata.
2. Myśl dobrze o wszystkich – nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym dostrzec coś dobrego.
3. Mów zawsze życzliwie o drugich – nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi. Jednocz sercem i słowem.
4. Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspokajaj i okazuj dobroć.
5. Przebaczaj wszystko wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągnij rękę do zgody.
6. Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tobie czyniono. Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co ty jesteś winien innym.
7. Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pomocą, radą, pociechą, sercem.
8. Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak ty korzystasz z pracy drugich.
9. Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz rękę ubogim i chorym. Użyczaj ze swego. Staraj się dostrzec potrzebujących wokół siebie.
10. Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół. PO TYM CIĘ POZNAJĄ, ŻEŚ UCZNIEM CHRYSTUSA…