Z kazania na kalwaryjskim Wzgórzu – 11.03.2022r.
Post, który podejmujemy ma być Wielki!
Trwamy w okresie liturgicznym nazywanym Wielkim Postem. Wezwani jesteśmy do nawrócenia swojego serca do Boga, i do przemiany swojego życia na bardziej chrześcijańskie. Chrystus wzywa nas do gorliwej modlitwy, byśmy umocnili w sobie wiarę i miłość, by nie brakowało nam też w życiu nadziei pokładanej w Bogu. Ma być to także czas jałmużny, a więc spełniania przede wszystkim uczynków miłosierdzia co do duszy i co do ciała. Ale mamy także podjąć posty i rożnego rodzaju umartwienia.
Dzisiaj na początku Mszy świętej w modlitwie zwanej kolektą prosiliśmy Boga: „Wszechmogący Boże, daj twoim wiernym z takim usposobieniem przeżyć przygotowanie świat wielkanocnych, aby wspólnie podjęte umartwienia cielesne, przyniosły wszystkim odnowienie ducha”. W czwartym przykazaniu kościelnym jesteśmy wezwani do tego, by zachowywać w życiu nakazane posty. W Polsce są one wyznaczone we wszystkie piątki w roku, jako post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, dla tych którzy ukończyli 14 rok życia oraz post ścisły w Środę Popielcową i w Wielki Piątek, dla osób od 18 do 60 roku życia. W dni postu ścisłego spożywamy posiłki bez potraw mięsnych oraz ograniczamy posiłki do jednego do syta i dwa w mniejszych ilościach. Niestety wielu dzisiaj posty, szczególnie te piątkowe, coraz bardziej lekceważy! Czym zatem jest post i jakie jest jego znaczenie w naszym chrześcijańskim życiu?
Post jest świadomym wyrzeczeniem i świadomą rezygnacją z tego co ważne, dla sprawy ważniejszej. Jako katolicy pościmy rezygnując lub ograniczając jedzenie, które dla człowieka w życiu jest ważne. Że warto w życiu ten rodzaj postu podejmować, to przykład dał nam Jezus, który pościł na pustyni 40 dni, nie jedząc nic, i jak sam mówi: „nie samym chlebem żyje człowiek”. Post podjęty przez Jezusa na pustyni ukazuje, że warto w życiu zrezygnować nie tylko z pokarmów, ale także z bogactwa i z zaszczytów, aby nie ulegać tak łatwo pokusom szatana. Jezus pokazuje, że gdy pościmy, jesteśmy gotowi sięgnąć po wyższe wartości, jesteśmy silniejsi duchowo i łatwiej jest też być w życiu wiernym Bogu i Jego Przykazaniom.
Zauważmy, że chociaż jesteśmy wezwani do postu związanego z pokarmami, które spożywamy, to warto też pomyśleć o tym, co jeszcze dla nas w życiu jest ważne, z czego możemy zrezygnować, co w życiu poświęcić, aby bardziej zbliżyć się do Boga i bardziej otworzyć się na sprawy dotyczące naszego życia duchowego i naszej duszy? Na ile potrafimy dzisiaj np. zrezygnować i ograniczyć naszą obecność w środkach społecznego przekazu, takich jak internet, telefony komórkowe, telewizja, radio. Warto podjąć tego typu post i umartwienie właśnie po to, aby bardziej zwrócić się ku temu największemu Dobru jakim jest Bóg, po to by bardziej w Boga uwierzyć, mocniej Go pokochać, by dla Boga mieć na co dzień więcej czasu! By bardziej dbać o swoją nieśmiertelną duszę.
Podejmując posty i umartwienia łatwiej nam też będzie w życiu oprzeć się tej wielkiej pokusie, aby nieustannie dbać o dobra materialne i doczesne. Warto większą uwagę zwrócić na to, jakim jestem człowiekiem i jaką wartość mają dla mnie ludzie, którzy mnie otaczają i których spotykam w swoim życiu. Podejmując post i rożnego rodzaju umartwienia, człowiek coraz bardziej uświadamia sobie, jak bardzo ważny w życiu jest Bóg, jak trudno żyje się bez Boga oraz że bogactwa tego świata nie są w życiu najważniejsze. Pokazała nam to pandemia, a teraz trwająca na Ukrainie wojna i wszystkie związane z nimi ograniczenia, także w codziennym życiu w naszym kraju. Należy pamiętać, że post jest łaską od Boga i okres Wielkiego Postu w życiu Kościoła i w naszym życiu także jest łaską. Łaska dana człowiekowi przez Boga nie oznacza jednak, że możemy zrezygnować z osobistej walki, trudu i starań. Łaska uzdalnia do czynienia pokuty oraz prowadzi do przemiany i nawrócenia. Od nas samych jednak zależy na ile łaski dane od Boga wykorzystamy, na ile każdy z nas podejmie post i postara się by ten Post był naprawdę Wielki!
Jeżeli przy pomocy Bożej łaski, podejmiemy posty i wyrzeczenia, to jest wielka szansa, że czas Wielkiego Postu, będzie dla nas czasem nawrócenia, czyli zmiany naszego myślenia, przemiany naszego serca oraz zmiany stylu życia na lepszy i bardziej chrześcijański. Każdy post podjęty z wiarą, to post podjęty przede wszystkim dla Boga! Warto więc w ramach postu ofiarować Bogu, to co dla nas najcenniejsze, najlepsze, do czego najbardziej jesteśmy przywiązani, aby postawić w życiu na to co najważniejsze, czyli na miłość zarówno do Boga, jak i do ludzi! Amen.
(o.R.)