Do medytacji z kalwaryjskiego Wzgórza – Wigilia Paschalna 16.04.2022r.

Do medytacji z kalwaryjskiego Wzgórza – Wigilia Paschalna 16.04.2022r.

Z kazania na kalwaryjskim Wzgórzu – Wigilia Paschalna 16.04.2022r.

Chrystus zaprasza do Nowego Życia w Bogu i z Bogiem.
Przeżywamy Wigilię Paschalną, która jest celebracją najważniejszych wydarzeń dotyczących zbawienia i zarazem zwieńczeniem całej Liturgii Kościoła. Dlatego Kościół w tę szczególną Noc wzywa nas, swoje dzieci, na czuwanie i modlitwę. Jednocześnie Kościół zapewnia, że jeśli tak będziemy obchodzić pamiątkę Paschy Pana, słuchając słowa Bożego i sprawując święte obrzędy, to możemy mieć nadzieję, że otrzymamy udział w zwycięstwie Chrystusa nad śmiercią i razem z Nim żyć będziemy w Bogu.
Wigilia Paschalna rozpoczęła  się od Liturgii Światła na którą złożyło się poświęcenie ognia, zapalenie paschału i naszych świec, a następnie został rozświetlony cały kościół. Ten moment Liturgii obrazuje nam Jezusa Chrystusa, który jako Światłość świata pokonuje ciemności śmierci i mroki grzechu. Radosne Orędzie wielkanocne przypomniało nam, że „jest to sama noc (…) błogosławiona noc, w której się łączy niebo z ziemią, sprawy boskie ze sprawami ludzkimi”. Uczestniczymy więc i dzisiaj w tym wielkim wydarzeniu, jakim była Pascha, czyli przejście Jezusa ze śmierci do Nowego Życia.
Na Wigilię Paschalną składa się także bardziej rozbudowana Liturgia Słowa. W skierowanym do nas Słowie Bóg przypomniał nam w Księdze Rodzaju „że wszystko co uczynił, było bardzo dobre”. Bóg stworzył świat bez jakiekolwiek zła, a człowieka stworzył na swoje podobieństwo. Dopiero grzech wprowadził zamęt, niszcząc pierwotny zamysł Boga Stwórcy. Fragment z Księgi Wyjścia przypomniał nam jak to w cudowny sposób Bóg przeprowadził przez morze Izraelitów. To co wydało się śmiertelną pułapka, Bóg przemienił w drogę ocalenia, a sytuację po ludzku beznadziejną uczynił darem wolności i wejściem do Ziemi Obiecanej. W kolejnym czytaniu z Księgi Izajasza usłyszeliśmy zapowiedź nowego i wiecznego Przymierza Boga z ludźmi, które wiąże się z przebaczeniem i błogosławieństwem ze strony Boga. Zaś czytanie z Księgi Ezechiela przypomniało nam, że grzech jest zaprzeczeniem naszej godności dziecka Bożego, którą otrzymaliśmy na Chrzcie świętym. Dlatego Jezus przyszedł, aby wykupić nas z niewoli szatana i przez swoją Krew obmyć nas z brudu naszych grzechów.
Moi Kochani! Dzisiaj z wielką radością przyjmujemy prawdę o której napisał św. Paweł w Liście do Rzymian: „Jeżeli umarliśmy z Chrystusem, wierzymy, że z Nim również żyć będziemy… Bo to, że umarł, umarł dla grzechu tylko raz, a że żyje, żyje dla Boga. Tak i wy rozumiejcie, że umarliście dla grzechu, żyjecie zaś dla Boga w Chrystusie Jezusie”. To w Chrzcie św. zostaliśmy zanurzeni w śmierci Chrystusa i razem z Nim umarliśmy dla grzechu. Przez Jego zaś Zmartwychwstanie żyjemy Jego życiem, bo jak czytamy w Dziejach Apostolskich „w Nim bowiem żyjemy, poruszamy się i jesteśmy”.
Kolejnym elementem Wigilii Paschalnej będzie Liturgia Chrzcielna. Kościół przypomni nam wielką wartość i moc wody chrzcielnej: „Boże…, niechaj ta woda przez Ducha Świętego otrzyma łaskę Twojego Jednorodzonego Syna, aby człowiek stworzony na Twoje podobieństwo i przez sakrament Chrztu świętego obmyty z wszelkich brudów grzechu, odrodził się z wody i z Ducha Świętego do nowego życia dziecka Bożego…, aby wszyscy przez chrzest pogrzebani razem z Chrystusem w śmierci, z Nim też powstali do nowego życia”. Następnie przepełnieni wielką wdzięcznością za otrzymany od Chrystusa Chrzest święty, odnowimy nasze Przyrzeczenia chrzcielne, by na nowo przyjąć zaproszenie Chrystusa do Nowego Życia z Bogiem i dla Boga. Wyrzekniemy się też grzechu, szatana i jego spraw, by z jeszcze większą gorliwością i przekonaniem iść za Chrystusem we wspólnocie Jego Kościoła, podążając ku życiu wiecznemu.
Po odnowieniu Przyrzeczeń Chrztu świętego nastąpi Liturgia Eucharystyczna. W czasie sprawowanej Mszy świętej, spotkamy się, tak jak na każdej Eucharystii, z żywym Jezusem Chrystusem, który za nas umarł na Krzyżu, dla nas zmartwychwstał i pozostał z nami pod postaciami Chleba i Wina. Przychodzimy w tę wyjątkową Noc Zmartwychwstawania Pańskiego na Mszę Świętą, by tak jak wtedy uczniowie: ujrzeć i uwierzyć! Ujrzeć pusty Grób Pana Jezusa, dostrzec Jego żywą obecność pod postaciami Chleba i Wina i uwierzyć, że przyjdzie do naszego serca w Komunii świętej! A po zakończonej Eucharystii, zostaniemy posłani przez Zmartwychwstałego Jezusa do świata i do naszych rodzin, by zanieść im tę radosną wieść, że Jezus zmartwychwstał i naprawdę żyje! Alleluja! Alleluja!
(o.R.)