Odpust Kalwaryjski ku czci Znalezienia Krzyża Świętego

Odpust Kalwaryjski ku czci Znalezienia Krzyża Świętego

W niedzielę 8 maja 2022r. na Kalwarii Pakoskiej Odpust ku czci Znalezienia Krzyża Świętego:

-w  Sanktuarium Ukrzyżowania o 9.00 Msza św. i uczczenie Relikwii Krzyża Świętego. Po Mszy św. nabożeństwo majowe.

– przy ołtarzu polowym na Wzgórzu kalwaryjskim:
11.30
Nabożeństwo przy Relikwiach Krzyża Świętego

12.00 Suma Odpustowa

Serdecznie zapraszają Franciszkanie z Pakości


Z historii….

Matka cesarza Konstantyna Wielkiego, św. Helena odbyła w roku 324 pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Tam w pustym zbiorniku na wodę, tuż obok Golgoty, znalazła kilka drewnianych krzyży – narzędzi wykonywanych egzekucji. Jeden z nich wykazywał cudowną moc uzdrawiania chorych. Uznano więc, że jest to ten sam krzyż, na którym zawisło ciało Chrystusa.

(…) Matka cesarza dowiedziała się o tym wszystkim. Kiedy więc kazała usunąć posąg bóstwa, wybrać ziemię z tego miejsca i oczyścić je z nawarstwień, znajduje trzy krzyże w grobie: jeden najświętszy, na którym rozpięto kiedyś Chrystusa, dwa inne natomiast – na których zmarli ukrzyżowani z nim łotrowie. Równocześnie znaleziono także tabliczkę Piłata, na której obwieścił on w różnych językach i za pośrednictwem różnych alfabetów, że ukrzyżowany Chrystus był królem żydowskim. A ponieważ nie było pewności co do tego, który ze znalezionych krzyży jest poszukiwanym Krzyżem, nie byle jakie zmartwienie przeżywała matka cesarza. Wkrótce jednak usuwa powody smutku biskup Jerozolimy, noszący imię Makary. Rozprasza on wątpliwości, idąc za światłem wiary. Prosi bowiem Boga o znak i otrzymuje go. A znak ten był taki: pewna kobieta, jedna z mieszczanek Konstantynopola, od dawna ciężką złożona chorobą, bliska już była śmierci. Rozkazał tedy biskup, by do łoża umierającej przyniesiono kolejno każdy z trzech krzyży: wierzył on niezłomnie, że kobieta wyzdrowieje, jeśli dotknie świętego Krzyża. I nie zawiódł się w swej nadziei. Kiedy bowiem przynoszono jeden po drugim krzyże, nie będące drzewem Męki Pańskiej, kobieta w dalszym ciągu bliska była śmierci, tak jak i poprzednio. Skoro jednak wniesiono trzeci krzyż, ten prawdziwy, umierająca natychmiast nabrała sił i całkowicie wróciła do zdrowia. W ten sposób odnalezione zostało drzewo Krzyża Świętego”. (Przekład niniejszego fragmentu zaczerpnięto z książki Sokrates Scholastyk, 1986, „Historia Kościoła 1”, 17, tłum. S. Kazikowski, IW PAX, s. 109-110).

Modlitwa: Boże, któryś w chwalebnym znalezieniu zbawiennego krzyża swego odnowił cud swej męki, spraw miłościwie, ażebyśmy ceną krwi wylanej na tym drzewie żywota osiągnęli łaski potrzebne do żywota wiekuistego. Który żyjesz i królujesz w Niebie i na ziemi. Amen.


Uroczystości Odpustowe na Kalwarii Pakoskiej w 2022r.


29 maja (niedziela)
– Odpust Wniebowstąpienia Pańskiego
Suma Odpustowa o 12.00 przy Kaplicy Wniebowstąpienia

6 czerwca (poniedziałek)
– Odpust w II Dzień Świąt Zesłania Ducha Świętego
Suma Odpustowa o 10.00 przy Kaplicy Wieczernik

1 lipca (piątek)
– Odpust ku czci Najdroższej Krwi Chrystusa
Suma Odpustowa o 10.00 przy Kaplicy Kajfasz – Więzienie

15 sierpnia (poniedziałek)
– Odpust ku czci Wniebowzięcia NMP
Suma Odpustowa o 12.00 przy Kaplicy Wniebowzięcia NMP

18 września (niedziela)
– Odpust ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego
Suma Odpustowa o 12.00 – przy ołtarzu polowym

Franciszkanie z Pakości serdecznie zapraszają