WYSTAWIENIE NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU- godzinę przed Mszą św.
Wspólny Różaniec- w tygodniu o godz. 16.30, w niedzielę o godz. 8.30
Okazja do spowiedzi świętej- 30 min. przed każdą Mszą św.
Jak pomóc duszom czyśćcowym?
Modlitwa, post, jałmużna, odpusty – takie formy poleca nam Kościół katolicki. Musimy jednak pamiętać, że pomaganie zmarłym wymaga od nas autentycznego wysiłku duchowego. Nie chodzi o automatyczne wypełnianie pewnych praktyk. Nie jest tak, że jeśli odmówię różaniec, czy zamówię Msze św. lub polecę modlitwie w Wypominkach dusze bliskich moich zmarłych, to oni po ich odprawieniu automatycznie idą do nieba. Zamawiając Mszę świętą powinniśmy zakładać naszą obecność na tej Eucharystii, która jest formą miłości i troski względem tych, o których pamiętamy w modlitwie. Jednocześnie jest to nasz dar przez akt „jałmużny obecności”. Zatem gdy polecamy naszych zmarłych w Wypominkach Rocznych powinniśmy w miarę możliwości uczestniczyć we Mszach św., w czasie których polecamy modlitwie naszych drogich zmarłych.
Wiemy, że zmarli w czyśćcu nie doświadczają jeszcze pełnego zjednoczenia z Bogiem cierpią z powodu tego oddalenia. Najbardziej pomaga zmarłym wszystko to, co nas samych zbliża do Boga. Pośpiesznie, mechanicznie odmówiona modlitwa, Msza św. przeżywana bez duchowego zaangażowania a tym bardziej bez naszej obecności na tej Mszy świętej – takie dary niewiele pomogą zmarłym, gdyż i nas samych w niewielkim stopniu zbliżają do Boga, jeśli wręcz nie oddzielają od Niego. Z takiego powierzchownego przeżywania modlitwy czy Eucharystii my sami będziemy się musieli po śmierci oczyszczać. To przecież buduje w nas przeszkodę do pełnego przeżywania komunii z Bogiem. A na tej komunii polega niebo.
Gdy zmarli w czyśćcu widzą naszą troskę o nich, niemożliwe, by nie odpowiedzieli modlitwą za nas. Te dusze dzięki naszemu wsparciu coraz bardziej stają się podobne do Boga, a Bóg obdarowuje. One więc coraz bardziej się za nas modlą. Wypominki wiążą się nie tylko z odczytywaniem imion i nazwisk zmarłych. Chodzi o to, byśmy sobie uzmysłowili, że są to konkretne osoby, które kochaliśmy, z którymi dzieliliśmy swoje życie. One potrzebują nadal naszej miłości, bo ich życie toczy się nadal – w Bogu wszyscy żyją. Modlimy się we wspólnocie parafialnej uświadamiając sobie, że zmarli wciąż do niej należą. Zmarli czekają na naszą pomoc, bo sami już nic dla siebie nie mogą uczynić.
Nabożeństwa Pasyjne w Wielkim Poście:
Droga Krzyżowa w naszym kościele w piątki o godz. 17.00, o godz. 17.30 Msza św.
Droga Krzyżowa na Kalwarii w piątki Wielkiego Postu o godz. 9.00 i 16.30 z udziałem dzieci i młodzieży. Rozpoczęcie przy kaplicy Piłata. Po Drogach Krzyżowych Msza św. w naszym kościele.
Gorzkie Żale- o godz. 15.15 Koronka do Bożego Miłosierdzia, następnie Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, a po nich Msza Święta (bez kazania).
Za udział w Nabożeństwach Pasyjnych można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
Wtorek (28.02)– po Mszy św. o godz. 17.00 spotkanie formacyjne Żywego Różańca
Środa (01.03)– Odwiedziny Chorych od godz. 9.00
Po Mszy św. o godz. 17.00 spotkanie Towarzystwa św. Wojciecha
Piątek (03.03)– Wystawienie Najświętszego Sakramentu od godz. 16.00, o godz. 16.30 Różaniec, 17.00 Droga Krzyżowa, 17.30 Msza św. w intencjach zbiorowych do Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Miłosiernego. Intencje można składać w zakrystii lub do skarbonki pod chórem. Po Mszy św. Koronka do Bożego Miłosierdzia.
Sobota (04.03)– o godz. 10.00 zbiórka ministrantów i kandydatów na ministrantów.
Niedziela (05.03)– Katecheza parafialna po Mszy św. o godz. 11.00
W tym tygodniu przypadają Dni Odnowy Wewnętrznej. Zachęcamy do comiesięcznej Spowiedzi świętej oraz do pierwszopiątkowej Komunii św.
Pierwszy Czwartek Miesiąca (02.03)– Msza św. o godz. 17.00- o nowe powołania kapłańskie i zakonne oraz w intencji LSO i za ich rodziny. Adoracja Najświętszego Sakramentu po Mszy św. do godz. 20.00
Pierwszy Piątek Miesiąca (03.03)– Msza św. o godz. 17.30
Pierwsza Sobota Miesiąca (04.04)– od godz. 16.00 Adoracja wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi, o godz. 16.15 15-minutowe rozważanie tajemnic różańcowych, 16.30 Różaniec wynagradzający Niepokalanemu Sercu Maryi, 17.00 Msza św. w intencji Żywego Różańca.
Najpiękniejszym prezentem jest dar modlitwy za nas żyjących oraz za dusze, które odeszły z tego świata, dlatego zachęcamy do zamawiania Mszy św. Intencje Mszalne na 2023 rok można zgłaszać po Mszy św. w zakrystii lub w biurze parafialnym tylko w godz. otwarcia (wt. i czw. w godz. 10.00 – 11.00).
W marcu Żywy Różaniec modli się wg zestawu nr 16
Za ofiary nadużyć– Módlmy się za tych, którzy cierpią z powodu zła zadanego przez członków wspólnot kościelnych, aby w tym samym Kościele znaleźli konkretną odpowiedź na swój ból i cierpienie.
W naszej parafii powstaje szósta Róża Różańcowa pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu, do której bardzo serdecznie zapraszamy!
Kolekta remontowa w zeszłą niedzielę wyniosła 1.862 zł.
Za każdą ofiarę składamy serdeczne „Bóg zapłać” i zapewniamy o wdzięcznej modlitwie. „Bóg zapłać’ wszystkim ofiarodawcom, którzy wspierają zbiórkę na potrzeby redakcji biuletynu (papier, toner).
Osoby, które chciałyby uczestniczyć w trosce o Cafe Francesco prosimy o zgłoszenie się w zakrystii lub bezpośrednio u o. Proboszcza.
Chętnych parafian zachęcamy do upieczenia ciasta na wspólny stół w Cafe Francesco. Zapisy przyjmujemy w zakrystii.
Niech czas Wielkiego Postu będzie dla nas, dla waszych Rodzin, czasem pokuty i nawrócenia serca do Boga oraz gorliwej modlitwy, postu i jałmużny.
o. Leon Barczak ofm
Proboszcz