Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa – piątek 30 grudnia 2016r.

Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa  – piątek 30 grudnia 2016r.

W tym dniu w naszym kościele na Pakoskiej Kalwarii o 17.00 Msza św. w intencji Małżeństw i Rodzin. W czasie Mszy św. odnowienie Ślubów Małżeńskich, a po Mszy św. błogosławieństwo Rodzin. Serdecznie zapraszamy!

Jak w każdy piątek w naszym kalwaryjskim kościele jest to Msza św. także w intencjach zbiorowych do Bożego Miłosierdzia. Intencje można składać w zakrystii, do skarbonki w kościele lub przez „Skrzynkę na Intencje” na naszej stronie internetowej. Zachęcamy do składanie intencji. 

Historia święta Świętej Rodziny

W Oktawie Bożego Narodzenia obchodzimy święto Świętej Rodziny. Święto to zaczęto obchodzić w różnych krajach począwszy od XVIII wieku, a zatwierdził je papież Leon XIII. Natomiast decyzją papieża Benedykta XV zaczęto je obchodzić w całym Kościele.

Święto św. Rodziny po raz pierwszy ustanowił 4 listopada 1684 r. w Kanadzie, za aprobatą papieża Aleksandra VII, biskup Francois Montmorency-Laval. Na stałe do liturgii wprowadzono je za pontyfikatu papieża Leona XIII, który na prośbę kard. Bausa, arcybiskupa Florencji, 20 listopada 1890 r. wydał dekret aprobujący „kult czci zwrócony ku Rodzinie Świętej”.

Teksty liturgiczne na święto Najświętszej Rodziny ułożył papież Leon XIII. Jego dziełem również są przepiękne hymny kościelne, przeznaczone na ten dzień. Czytania tak są dobrane, by wyakcentować biblijne sceny, w których występuje rodzina. Teksty Pisma świętego podkreślają równocześnie obowiązki członków rodziny.

Zachęcamy do modlitwy w intencji wszystkich małżeństw i rodzin, zwłaszcza tych, które przeżywają problemy, którym grozi rozpad, w których brakuje wzajemnej bezinteresownej miłości.