Prośba o przekazanie 1% podatku na Fundację Kalwaria Pakoska – KRS 0000282780

Prośba o przekazanie 1% podatku na Fundację Kalwaria Pakoska - KRS 0000282780

Jak co roku zwracamy się z prośbą o przekazanie 1% podatku na rzecz Fundacji „Kalwaria Pakoska”, dzięki czemu możliwa będzie dalsza promocja i renowacja Kalwarii w ramach przygotowania do 400-lecia powstania naszej Kalwarii (1628 – 2028). Fundacja Kalwarii Pakoskiej – KRS 0000282780.        

Od kilkunastu lat Fundacja „Kalwaria Pakoska” aktywnie uczestniczy w procesie renowacji barokowych kapliczek i ich wyposażenia, unikatowego zabytku  w skali województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Obecnie Kalwaria Pakoska przez 9-cio letnią Nowennę przygotowuje się  do obchodów Wielkiego Jubileuszu 400-lecia jej powstania (1628 – 2028).

Proces renowacji przebiega wieloetapowo i możliwy jest dzięki wsparciu finansowemu m. in. w ramach corocznej kwesty organizowanej na pakoskim cmentarzu w okresie uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznych (1-2 listopada), środków pozyskanych z odpisu 1% z rozliczeń podatkowych, środków prywatnych darczyńców oraz środków przekazanych przez fundatorów Fundacji.

Działania Fundacji to również szeroko rozumiana promocja Kalwarii Pakoskiej realizowana  poprzez opracowanie i dystrybucję materiałów promocyjnych jak kalendarze, magnesy, kubki, czy foldery informacyjno – promocyjne dotyczące Kalwarii.

W ramach działań promocyjnych Fundacja „Kalwaria Pakoska” wspólnie z Klasztorem Franciszkanów z Pakości uczestniczy w ogólnopolskiej akcji pt. „Noc Muzeów”, w trakcie której można podziwiać cenne eksponaty będące w posiadaniu pakoskich Franciszkanów, obejrzeć film o Kalwarii oraz wypić kawę po franciszkańsku.

W minionym  roku 2019  dzięki środkom z kwest w ubiegłych 2 latach, przekazanemu 1 % od podatku, darczyńcom, został odrestaurowany bardzo zniszczony ołtarz polowy za kościołem Ukrzyżowania w Pakości oraz  zabytkowy krucyfiks z ołtarza polowego z 1760 r. 

Obecnie gromadzone są środki na prace renowacyjne w Kaplicy Wniebowzięcia NMP oraz na odrestaurowanie 2 obrazów w Kaplicy Drugi Upadek i Obnażenie z szat. W planach jest również wydanie albumu „Cztery wieki Kalwarii Pakoskiej”.

W związku z okresem przekazywania rocznych rozliczeń podatkowych do Urzędów Skarbowych, zwracamy się z prośbą o przekazanie 1% podatku na rzecz Fundacji „Kalwaria Pakoska”.
Dziękujemy za każdą formę okazanego wsparcia naszych działań, które służą dalszej trosce o jakże cenny i unikatowy w skali województwa Kujawsko- Pomorskiego zabytek jakim jest Archidiecezjalne Sanktuarium Męki Pańskiej – Kalwaria Pakoska.

Park Kulturowy Kalwaria Pakoska
Pakość to miasto wyjątkowe. Jego wyjątkowość bierze się z jego historycznych uwarunkowań rozwoju, przywiązania mieszkańców do tego urokliwego miejsca, jego licznych walorów przyrodniczych. Tym co nas wyróżnia spośród innych miast, jest również rozsiany pośród zieleni, unikatowy w skali kraju zespól barokowej architektury sakralnej, będący wyrazem bogatego dziedzictwa kulturalno – religijnego regionu Kujaw i Pałuk – Kalwaria Pakoska.
Odrestaurowanie zniszczonych kaplic kalwaryjskich, a przede wszystkim utworzenie Parku Kulturowego Kalwaria Pakoska stanowi efekt owocnej współpracy samorządu społeczności gminy, Fundacji Kalwaria Pakoska oraz zakonu franciszkanów.
Park Kulturowy, to przede wszystkim ochrona wartości przestrzenno – krajobrazowych, architektonicznych i historycznych obiektów, jakie wchodzą w jego skład oraz wartości nie materialnej, jaka jest kult Męki Pańskiej, sprawowany tu od 1628 roku. Jest również efektem, dążeń do stworzenia mieszkańcom gminy odpowiednich warunków dla rozwoju i rekreacji oraz ochrony jego wyjątkowych walorów przyrodniczych.
Z pewnością warto tu przyjechać, by wśród bogatej zieleni, upienionej unikatowymi dziełami sztuki sakralnej, oddać się chwilą odpoczynku, relaksu i zadumy, korzystając z uroków tego miejsca.

Początki Kalwarii Pakoskiej sięgają 1628 roku, chronologicznie jest więc drugą, po Zebrzydowskiej, Kalwarią w Polsce. To jedyne i niepowtarzalne zjawisko kulturowe na terenie województwa kujawsko-pomorskiego a także żywy pomnik wiary i kultu Męki Pańskiej. Tu jest przechowywana i czczona największa cząstka Relikwii Krzyża św. w Polsce (przy kościele św. Bonawentury).
Zapraszamy do zapoznania się z jej historią i teraźniejszością, a także do odwiedzenia nas osobiście.