Do medytacji z kalwaryjskiego Wzgórza – piątek 19.03.2021r.

Do medytacji z kalwaryjskiego Wzgórza – piątek 19.03.2021r.

Z kazania na kalwaryjskim Wzgórzu – piątek 19.03.2021r.

Święty Józef Patron Kościoła Powszechnego
Przed 150 laty papież bł. Pius IX, specjalnym dekretem, podpisanym 8 grudnia 1870 r., ustanowił Świętego Józefa Patronem Kościoła Katolickiego. Wskazał w ten sposób na wyjątkowe miejsce Świętego Józefa zarówno w historii Kościoła, jak i w życiu tych, którzy przez sakrament Chrztu świętego do wspólnoty Kościoła należą. W swoim dekrecie bł. Pius IX wymienia powody, które skłoniły go do podjęcia takiej decyzji: 1/ to fakt, że sam Bóg wybrał Józefa i uczynił z Niego Swojego „męża zaufania”, 2/ Bóg w jego ręce powierzył to, co miał „Najcenniejszego” Jezusa i Maryję, 3/ że Kościół od dawna łączył kult św. Józefa z czcią oddawaną Matce Najświętszej, 4/ że ludzie Kościoła w niepokojących sytuacjach i okolicznościach szukali u Niego opieki, i to bardzo skutecznie. I podkreślił bł. Pius IX: „ponieważ utrapienia jakie obecnie uciskają Kościół są niezliczone, papież oddaje siebie osobiście, a wraz ze sobą także wszystkich wiernych pod opiekę św. Józefa”.
Wiemy, że obecny papież Franciszek ogłosił w całym Kościele Powszechnym Rok Świętego Józefa. Może właśnie dlatego, że gdy dzisiaj w XXI wieku utrapienia jakie obecnie uciskają Kościół i świat są również niezliczone, dlatego tak bardzo Kościołowi i wszystkim wiernym potrzebna jest szczególna pomoc Świętego Józefa! Nie ulega wątpliwości, że obecny papież odznacza się szczególnym nabożeństwem do Świętego Józefa. Na  inaugurację swojego pontyfikatu przed ośmiu laty wybrał dzień 19 marca, czyli uroczystość Świętego Józefa. Jak sam mówi, od ponad 40 lat odmawia codziennie modlitwę do Świętego Józefa zaczerpniętą z XIX-wiecznej francuskiej książeczki do nabożeństwa: „Chwalebny Patriarcho, Święty Józefie, w którego mocy jest uczynienie możliwym tego, co niemożliwe, śpiesz mi na pomoc w chwilach niepokoju i trudności. Weź pod swoją obronę sytuacje bardzo poważne
i trudne, które ci powierzam, by miały szczęśliwe rozwiązanie. Mój ukochany Ojcze, w tobie pokładam całą ufność moją. Niech nie mówią, że przyzywam ciebie na próżno, a skoro z Jezusem i Maryją możesz wszystko uczynić, ukaż mi, że twoja dobroć jest tak wielka jak twoja moc. Amen”.
Mówiąc o Świętym Józefie jako Patronie Kościoła Powszechnego warto też zauważyć, że: 1/ Święty Józef jako Oblubieniec Maryi jest złączony z Najświętszą Dziewicą, która pełni macierzyńską rolę wobec Chrystusowego Kościoła, jako Matka Kościoła. Święty Józef u boku Maryi, troszczy się także o rozwój Królestwa Bożego na ziemi. 2/ Święty Józef jako ojciec Jezusa tak jak kiedyś troszczył się o bezpieczeństwo, wzrost i rozwój Dziecięcia Jezus, tak dzisiaj jest wezwany do tego, by troszczyć się o wzrost Kościoła, o jego bezpieczeństwo i rozwój, a także o rozwój mądrości i Bożej łaski we wszystkich wiernych. 3/ Święty Józef jako głowa Rodziny z Nazaretu jest powołany do udziału w kierowaniu tą wielką rodziną, jaką stanowi Kościół. Ma nieustannie uczyć Kościół jak żyć w stałym zjednoczeniu z Bogiem Ojcem przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym, przy boku Matki Najświętszej.
Zakończę słowami modlitwy papieża Franciszka, którą umieścił papież na zakończenie Listu apostolskiego poświęconego Świętemu Józefowi: „Witaj, opiekunie Odkupiciela, i oblubieńcze Maryi Dziewicy. Tobie Bóg powierzył swojego Syna; Tobie zaufała Maryja; z Tobą Chrystus stał się człowiekiem. O Święty Józefie, okaż się ojcem także i nam, i prowadź nas na drodze życia. Wyjednaj nam łaskę, miłosierdzie i odwagę, i broń nas od wszelkiego zła. Amen.”.
(o.R.)