Wielki Piątek na Kalwaryjskim Wzgórzu w czasie pandemii – 2 kwietnia 2021r.

Wielki Piątek na Kalwaryjskim Wzgórzu w czasie pandemii – 2 kwietnia 2021r.

W Sanktuarium Ukrzyżowania  na kalwaryjskim Wzgórzu:
Od 8.00 – 17.00
adoracja Najświętszego Sakramentu w „Ciemnicy”  (w kościele).
O 15.00 rozpoczniemy Nowennę przed Świętem Bożego Miłosierdzia.
O 17.30
– Droga Krzyżowa (w kościele).
O 18.00 CEREMONIE WIELKOPIĄTKOWE NA CZEŚĆ MĘKI PAŃSKIEJ 
Po Ceremoniach przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Kaplicy Grobu Pańskiego (w kościele) i adoracja do 22.00.
Ofiary składane do skarbonki przy adoracji Krzyża świętego przeznaczone są na utrzymanie Sanktuariów w Ziemi Świętej.

Pamiętajmy o dystansie społecznym, o ograniczeniach i obostrzeniach sanitarnych oraz o zakrywaniu ust i nosa. W uroczystościach można uczestniczyć także na zewnątrz kościoła.

Na Pakoskiej Kalwarii o 3.00 nad ranem druga część Obchodów Kalwaryjskich „Droga Męki” – od Kaplicy Kajfasz – Więzienie. Z powodu pandemii pamiętajmy o dystansie spolecznym oraz o zakryciu ust i nosa. O 9.00 Droga Krzyżowa na Kalwarii – od Kaplicy Piłata.

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły (jakościowy i ilościowy), czyli post od potraw mięsnych  oraz można spożyć trzy posiłki, w tym tylko jeden do syta. Od tego postu nie ma dyspensy.

Wielki Piątek to DZIEŃ KRZYŻA ŚWIĘTEGO. Po południu odprawiana jest niepowtarzalna wielkopiątkowa LITURGIA MĘKI  PAŃSKIEJ. Celebrans i asysta wchodzą w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem, a po modlitwie wstępnej czytane jest proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie czyta się lub śpiewa, zwykle z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według św. Jana.

Po homilii w bardzo uroczystej MODLITWIE WSTAWIENNICZEJ  Kościół poleca Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni.

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest ADORACJA KRZYŻA. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadają: „Pójdźmy z pokłonem”.
Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele. Przyklęka się przed nim, tak, jak normalnie przyklęka się przed Najświętszym Sakramentem.
Po adoracji Krzyża z ciemnicy przynosi się Najświętszy Sakrament i wiernym udziela się Komunii świętej.

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest PROCESJA DO GROBU PAŃSKIEGO. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Cały wystrój tej kaplicy ma kierować uwagę na Ciało Pańskie. W niektórych kościołach przez całą noc trwa adoracja.

W Wielki Piątek odprawiane są także nabożeństwa DROGI KRZYŻOWEJ.

Wielki Piątek to dzień w którym Kościół nie sprawuje Mszy świętej.