Do medytacji z kalwaryjskiego Wzgórza – Poniedziałek 24.05.2021r.

Do medytacji z kalwaryjskiego Wzgórza – Poniedziałek 24.05.2021r.

Z liturgii Święta NMP Matki Kościoła – 24.05.2021r.

1. czytanie (Rdz 3, 9-15. 20) Matka żyjących
Czytanie z Księgi Rodzaju
Gdy Adam zjadł owoc z drzewa zakazanego, Pan Bóg zawołał na niego i zapytał go: „Gdzie jesteś?” On odpowiedział: „Usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem się, bo jestem nagi, i ukryłem się”. Rzekł Bóg: „Któż ci powiedział, że jesteś nagi? Czy może zjadłeś z drzewa, z którego ci zakazałem jeść?” Mężczyzna odpowiedział: „Niewiasta, którą postawiłeś przy mnie, dała mi owoc z tego drzewa, i zjadłem”. Wtedy Pan Bóg rzekł do niewiasty: „Dlaczego to uczyniłaś?” Niewiasta odpowiedziała: „Wąż mnie zwiódł, i zjadłam”. Wtedy Pan Bóg rzekł do węża: „Ponieważ to uczyniłeś, będziesz przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i polnych, na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni twego istnienia. Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej; ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę”. Mężczyzna dał swojej żonie imię Ewa, bo ona stała się matką wszystkich żyjących. Oto Słowo Boże.

Psalm (Ps 87, 1-3. 5-6
Tyś wielką chlubą Kościoła świętego
Gród Jego wznosi się na świętych górach:
umiłował Pan bramy Syjonu
bardziej niż wszystkie namioty Jakuba.
Wspaniałe rzeczy głoszą o tobie, miasto Boże.

Tyś wielką chlubą Kościoła świętego
O Syjonie powiedzą: „Każdy człowiek narodził się na nim,
a Najwyższy sam go umacnia”.
Pan zapisuje w księdze ludów:
„Oni się tam narodzili”.
Tyś wielką chlubą Kościoła świętego

2. czytanie (Dz 1, 12-14) Uczniowie trwali na modlitwie z Maryją, Matką Jezusa
Czytanie z Dziejów Apostolskich
Gdy Jezus został wzięty do nieba, Apostołowie wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej. Przybywszy tam, weszli do sali na górze i przebywali w niej: Piotr i Jan, Jakub i Andrzej, Filip i Tomasz, Bartłomiej i Mateusz, Jakub, syn Alfeusza, i Szymon Gorliwy, i Juda, brat Jakuba. Wszyscy oni trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i Jego braćmi. Oto Słowo Boże.

Aklamacja (Łk 1, 28)
Alleluja, alleluja, alleluja
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą,
błogosławionaś Ty między niewiastami.
Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia (J 19, 25-27) Oto Matka twoja
Słowa Ewangelii według świętego Jana
Obok krzyża Jezusa stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: „Niewiasto, oto syn Twój”. Następnie rzekł do ucznia: „Oto Matka twoja”. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie. Potem Jezus, świadom, że już wszystko się dokonało, aby się wypełniło Pismo, rzekł: «Pragnę». Stało tam naczynie pełne octu. Nałożono więc na hizop gąbkę nasączoną octem i do ust Mu podano. A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: «Dokonało się!». I skłoniwszy głowę, oddał ducha. Ponieważ był to dzień Przygotowania, aby zatem ciała nie pozostawały na krzyżu w szabat – ów bowiem dzień szabatu był wielkim świętem – Żydzi prosili Piłata, żeby ukrzyżowanym połamano golenie i usunięto ich ciała. Przyszli więc żołnierze i połamali golenie tak pierwszemu, jak i drugiemu, którzy z Jezusem byli ukrzyżowani. Lecz gdy podeszli do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok, a natychmiast wypłynęła krew i woda. Oto słowo Pańskie.

Z kazania na kalwaryjskim Wzgórzu – Poniedziałek 24.05.2021r.
Święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła wprowadza nas z powrotem w Okres Zwykły w liturgii Kościoła. Po pięćdziesięciu dniach obchodów paschalnych wkraczamy w ten Okres Zwykły w liturgii Kościoła z odnowioną wiarą, głębiej zakorzenieni w Chrystusa, napełnieni Jego miłością i łaską, by z większą wiarą rozpoznawać obecność Boga w naszej codzienności oraz dzielić się naszą wiarą w Boga z innymi. W tym zadaniu życia wiarą i dzielenia się wiarą towarzyszy nam Maryja, która stając się Matką Jezusa – Głowy Kościoła, stała się zarazem Matką, każdego z nas wierzących, należących do Jego Kościoła. Maryja wspiera nas i otacza opieką w naszej drodze wzrastania w  wierze, nadziei i miłości. Tajemnica Maryi Matki Kościoła jest więc tajemnicą Jej bliskości z Chrystusem, bliskości z Kościołem, bliskości z tymi wszystkimi, którzy tworzą wspólnotę Kościoła na mocy Chrztu świętego.
Są takie sytuacje w życiu kiedy człowiek zaczyna unikać Boga i ludzi, ponieważ chce być sam ze swoimi problemami, bo się wstydzi tego co zrobił. Taką sytuację opisuje nam dzisiaj pierwsze czytanie. Adam i Ewa po grzechu ukrywają się przed  Bogiem, unikają Boga, chcą w samotności przeżywać swój dramat, wstydzą się stanąć przed obliczem Boga. Bardzo często właśnie konsekwencją grzechu i zła jest ucieczka w samotność, izolacja od Boga i otoczenia. A jednak w tym dramacie popełnionego zła i grzechu oraz w każdej życiowej sytuacji, szczególnie zaś tej trudnej, Bóg nie chce człowieka zostawić samego, Bóg nie chce by człowiek został sam. O tym czytamy w drugim czytaniu z Dziejów Apostolskich. Oto po Wniebowstąpieniu Chrystusa Apostołowie przeżywają w swoim życiu kolejne trudne chwile. Odszedł od nich ktoś bardzo bliski, ktoś kogo w swoim życiu bardzo pokochali, komu zaufali, na kogo bardzo liczyli. W tych trudnych chwilach nie uciekli jednak w samotność, ale pozostali we wspólnocie na modlitwie razem z Matką Najświętszą. Jezus stworzył wspólnotę Kościoła i dał Kościołowi swoją Matkę, by Ona wspomagała Kościół swoją opieką i pomocą, jako Matka Kościoła. Jezus pragnie, by Maryja jako Matka, w różnych trudnych sytuacjach, nieraz pełnych grzechów i słabości chroniła Jego uczniów przed samotnością.
Działanie Boga jest zawsze działaniem łączącym ludzi, budującym wspólnotę. Bóg nie chce człowieka zostawić samego z problemami codziennego życia. Dlatego tak ważna jest wspólna modlitwa w rodzinie, modlitwa we wspólnocie Kościoła razem z Matka Najświętszą, tak jak np. wspólna modlitwa w Żywym Różańcu. Takiej wspólnej modlitwie służą też w naszym Sanktuarium Ukrzyżowania nabożeństwa majowe, różańcowe, nabożeństwa w środy do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i w soboty do Matki Bożej Bolesnej, modlitwa w Pierwsze Soboty Miesiąca i modlitwa we wszystkie święta związane z Maryją Matką Jezusa, tak jak to dzisiejsze święto Matki Kościoła. Maryja, która zawsze jest blisko Kościoła Swojego Syna, pragnie też być blisko każdego kto ucieka się pod Jej obronę, by go wspierać swoją opieką i wstawiennictwem u Boga.
Chrystus – Bóg na Krzyżu podzielił się z nami swoją Matką, byśmy nigdy w życiu nie musieli być sami! Po to również Chrystus przez Sakrament Chrztu świętego włączył nas do swojego Kościoła, byśmy swoją pielgrzymkę przez tę ziemię do Nieba przeszli we wspólnocie. Kochajmy więc w swoim życiu Jezusa i Jego Matkę, ale kochajmy też i bardzo ceńmy sobie wspólnotę Kościoła, do której należymy! Pamiętajmy też, że gdy będzie nam w życiu ciężko i trudno, nawet wtedy gdy bardzo nagrzeszymy, nigdy nie odchodźmy od Jezusa i Jego Matki, nie uciekajmy w samotność, ale szukajmy wspólnoty Kościoła, bo w niej znajdziemy Chrystusa, Maryję i ludzi, którzy za nas i z nami pomodlą się i zrobią wszystko by nam pomóc. Amen.
(o.R.)