Do medytacji z kalwaryjskiego Wzgórza – Niedziela 30.05.2021r.

Do medytacji z kalwaryjskiego Wzgórza – Niedziela 30.05.2021r.

Z liturgii Uroczystości Najświętszej Trójcy – 30.05.2021r.

1. czytanie (Pwt 4, 32-34. 39-40) Bóg jest jeden
Czytanie z Księgi Powtórzonego Prawa
Mojżesz tak powiedział do ludu: «Zapytaj dawnych czasów, które były przed tobą, zaczynając od dnia, w którym Bóg stworzył człowieka na ziemi, zapytaj od jednego krańca niebios do drugiego, czy nastąpiło tak wielkie wydarzenie jak to lub czy słyszano o czymś podobnym? Czy słyszał jakiś naród głos Boży z ognia, jak ty słyszałeś, i pozostał żywy? Czy usiłował Bóg przyjść i wybrać sobie jeden naród spośród innych narodów przez doświadczenia, znaki, cuda i wojny, ręką mocną i wyciągniętym ramieniem, dziełami przerażającymi, jak to wszystko, co tobie uczynił Pan, Bóg twój, w Egipcie na twoich oczach? Poznaj dzisiaj i rozważ w swym sercu, że Pan jest Bogiem, a na niebie wysoko i na ziemi nisko nie ma innego. Strzeż Jego praw i nakazów, które ja dziś polecam tobie wypełniać; by dobrze ci się wiodło i twym synom po tobie; byś przedłużył swe dni na ziemi, którą na zawsze daje ci Pan, Bóg twój». Oto Słowo Boże.

Psalm (Ps 33 (32), 4-5. 6 i 9. 18-19. 20 i 22 (R.: por. 12))
Szczęśliwy naród wybrany przez Pana
Słowo Pana jest prawe, *
a każde Jego dzieło godne zaufania.
On miłuje prawo i sprawiedliwość, *
ziemia jest pełna Jego łaski.

Szczęśliwy naród wybrany przez Pana
Przez słowo Pana powstały niebiosa, *
wszystkie gwiazdy przez tchnienie ust Jego.
Bo przemówił, i wszystko się stało, *
sam rozkazał, i zaczęło istnieć.

Szczęśliwy naród wybrany przez Pana
Oczy Pana zwrócone na bogobojnych, *
na tych, którzy oczekują Jego łaski,
aby ocalił ich życie od śmierci *
i żywił ich w czasie głodu.

Szczęśliwy naród wybrany przez Pana
Dusza nasza oczekuje Pana, *
On jest naszą pomocą i tarczą.
Panie, niech nas ogarnie Twoja łaska, *
według nadziei pokładanej w Tobie.
Szczęśliwy naród wybrany przez Pana

2. czytanie (Rz 8, 14-17) Otrzymaliśmy Ducha przybrania za synów
Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Rzymian
Bracia: Wszyscy ci, których prowadzi Duch Boży, są synami Bożymi. Nie otrzymaliście przecież ducha niewoli, by się znowu pogrążyć w bojaźni, ale otrzymaliście Ducha przybrania za synów, w którym możemy wołać: «Abba, Ojcze!» Sam Duch wspiera swym świadectwem naszego ducha, że jesteśmy dziećmi Bożymi. Jeżeli zaś jesteśmy dziećmi, to i dziedzicami: dziedzicami Boga, a współdziedzicami Chrystusa; skoro wspólnie z Nim cierpimy, to po to, by wspólnie mieć udział w chwale. Oto Słowo Boże.

Aklamacja (Por. Ap 1, 8)
Alleluja, alleluja, alleluja
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.|
Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia (Mt 28, 16-20) Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza
Jedenastu uczniów udało się do Galilei, na górę, tam gdzie Jezus im polecił. A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: «Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata». Oto Słowo Pańskie.

Z kazania na kalwaryjskim Wzgórzu – Niedziela 30.05.2021r.
Św. Franciszek, a Tajemnica Boga w Trójcy Jedynego.
W dzisiejszą uroczystość przychodzi nam się pochylić nad jedną z największych i najgłębszych tajemnic naszej wiary. Nie wiemy jak to możliwe, ale wierzymy, że jest Jeden Bóg w Trzech Osobach. Podobnie trudno zrozumieć, że Jezus Prawdziwy Bóg i Prawdziwy Człowiek jest obecny w małej Hostii w Najświętszym Sakramencie, a jednak w to wierzymy. Bóg jest wielką Tajemnicą i Trójca Święta jest dla nas wielką Tajemnicą wiary. Nie jesteśmy wstanie naszym rozumem zgłębić Tajemnicy Boga w Trójcy Jedynego. Spróbujmy jednak chociaż trochę przybliżyć sobie tę Tajemnicę Boga w Trzech Osobach. Niech nam w tym pomoże św. Franciszek z Asyżu. Jaki dla św. Franciszka był Bóg, w którego wierzył? Co mu pomagało w życiu wierzyć w Boga i Boga kochać? A jaki obraz Boga ma dzisiaj każdy z nas? Co dzisiaj pomaga wierzyć w Boga, kochać Go i żyć na co dzień wiarą?
Bóg był dla Franciszka Ojcem, Panem, Stworzycielem, był Bogiem, w którym „żyjemy, poruszamy się i jesteśmy”. Bóg dla niego był prawdziwą wewnętrzną siłą, istniejącą w nas i wokół nas. Franciszek czuł się wobec Boga Ojca Jego dzieckiem, a wobec Boga Stwórcy Jego stworzeniem.
Franciszek zdawał sobie w pełni sprawę, że człowiek nie może zobaczyć Boga bezpośrednio. Ale może Go poznać po Jego czynach, znakach i słowach, jakie pozostawił w całym otaczającym nas świecie i w nas samych. W swoich Upomnieniach Franciszek napisze, że: „Ojciec mieszka w światłości nieprzystępnej”, „Boga nikt nigdy nie widział”, „Duchem jest Bóg”, „ponieważ Bóg jest duchem, tylko w duchu można Go oglądać”.
Franciszkowi w umacnianiu wiary w Boga pomagał cały stworzony przez Boga świat. Jak czytamy w Księdze Mądrości: „Bo z wielkości i piękna stworzeń poznaje się przez podobieństwo ich Stwórcę”. Wyraz temu przekonaniu dał Franciszek w przepięknym „Hymnie stworzenia”: „Pochwalony bądź, Panie mój, ze wszystkimi Twymi stworzeniami, szczególnie ze szlachetnym bratem słońcem, przez które staje się dzień i nas przez nie oświecasz. I ono jest piękne i świecące wielkim blaskiem: o Tobie Najwyższy, oznajmia”.
Bóg przemawiał do Franciszka także przez znaki i słowa siedmiu sakramentów świętych, głównie przez Najświętszy Sakrament. Dlatego o czci dla Ciała Pańskiego Franciszek napisze: „Na tym przecież świecie nie widzimy niczego cielesnego z Najwyższego, z wyjątkiem Jego Ciała i Krwi”. Franciszek, był przekonany, że sakramenty święte są naprawdę  sposobem działania Boga. Dlatego może właśnie dzisiaj tak wielu ludziom trudno wierzyć w Boga, bo odeszli od sakramentów świętych, szczególnie od Eucharystii?
Bóg przemawiał do Franciszka, tak jak przemawia dzisiaj i do nas, a więc przez słowa zapisane na kartach Pisma świętego. To na kartach Biblii Bóg przekazał nam największe tajemnice o Sobie, o człowieku i o świecie. To Słowa Boga z Pisma świętego nadają  sens historii i życiu każdego człowieka.
Jednak decydującą rolę w spotkaniu człowieka z Niewidzialnym Bogiem pełni zawsze Syn Boży Jezus Chrystus. Dlatego w Upomnieniach do braci Franciszek umieści słowa samego Chrystusa: „Nikt nie przychodzi do Ojca, inaczej jak tylko przez Mnie” oraz „Filipie, kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca”.
Wiara dla Franciszka była wzajemnym spotkaniem Boga i człowieka. Bóg pierwszy wychodzi naprzeciw człowieka, ale człowiek musi też chcieć spotkać się z Bogiem. Dlatego warto na Boga skierować swoje oczy, uszy i całe swoje życie, by w Boga uwierzyć, a potem by każdego dnia współpracować z Bogiem i z Jego łaskami. Warto więc dla Boga znaleźć w życiu więcej czasu.
Franciszek pozwolił  Bogu, by miał wpływ na jego życie, by przez codzienne życie to właśnie Bóg go prowadził! Niestety dzisiaj wielu na co dzień zachowuje się wobec Boga bardzo dziwnie. Z jednej strony twierdzą, że wierzą w Boga, może nawet odmawiają pacierz i są czasami w niedzielę na Mszy świętej, ale z drugiej strony dają Bogu do zrozumienia, by nie interesował ich życiem, by nie wtrącał się w ich życie i ich życiem nie kierował! Niestety taka postawa wobec Boga, to nie jest postawą człowieka, który naprawdę w Boga wierzy!
Zanim więc zrobimy kolejny znak krzyża w naszym życiu, by wyznać w ten sposób naszą wiarę w Boga w Trójcy Świętej Jedynego, pomyślmy jaka jest ta nasza wiara w Boga na co dzień? Bo jak pisze św. Jakub Apostoł: „wiara bez uczynków jest martwa”. Czy nasze codzienne życie jest pełne dobrych uczynków wypływających z naszej wiary w Boga?….
(o.R.)