52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny 5 – 12.09.2021. W Eucharystii jest źródło życia!

52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny 5 - 12.09.2021. W Eucharystii jest źródło życia!

Pod hasłem „W Tobie są wszystkie me źródła” odbywa się w dniach 5-12 września br. 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie z udziałem papieża Franciszka.

Kongres rozpoczyna się 5 września Mszą świętą na Placu Bohaterów w centrum Budapesztu. Będzie ona połączona z Pierwszą Komunią i rozpoczęciem roku szkolnego dla katolickich ośrodków oświatowych. W kolejnych dniach do 10 września Kongres przeniesie się do hali Hungexpo. W programie przewidziano prelekcje, świadectwa, katechezy, dyskusje panelowe, a także wydarzenia kulturalne.

W Kongresie będzie uczestniczyć dwunastu biskupów z Polski: abp Stanisław Gądecki, arcybiskup poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wiceprzewodniczący CCEE; bp Andrzej F. Dziuba, biskup łowicki, delegat Konferencji Episkopatu Polski na Międzynarodowe Kongresu Eucharystyczne; abp Eugeniusz Popowicz, arcybiskup archidiecezji przemysko-warszawskiej obrządku grecko-katolickiego; bp Arkadiusz Trochanowski. biskup diecezji olsztyński-gdańskiej obrządku grecko-katolickiego; bp Włodzimierz R. Juszczak OSBM, biskup diecezji wrocławsko-koszalińskiej obrządku grecko-katolickiego; bp Wiesław Lechowicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, przewodniczący Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą; bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej; bp Grzegorz Olszowski, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej; bp Adrian J. Galbas, SAC, biskup pomocniczy diecezji ełckiej; bp Robert Chrząszcz, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej; bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej obrządku łacińskiego; bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej.

Msza św. w języku polskim – łacińskim będzie miała miejsce 8 września o godz. 17 (Budapest Magyarok Nagyassonya – templom,  Magyarok Nagyassonya ter 1, Budapest 1089).

11 września rozpocznie się dwudniowy kulminacyjny etap Kongresu Eucharystycznego. Kard. Péter Erdő odprawi tego dnia Mszę świętą na Placu Kossutha, a następnie poprowadzi procesję eucharystyczną do Placu Bohaterów. Tam też następnego dnia odbędzie się celebracja wieńcząca Kongres Eucharystyczny z udziałem papieża Franciszka.

Pierwszy Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbył się we Francji w 1881 roku. Celem tego wydarzenia jest dawanie świadectwa o realnej obecności Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz promowanie lepszego zrozumienia liturgii i Eucharystii w życiu Kościoła. Kongresy odbywają się zwyczajowo co cztery lata. Ostatni odbył się na Filipinach.

Więcej informacji o Kongresie na stronie: www.iec2020.hu.
vaticannews.va / BP KEP

Idea kongresów eucharystycznych narodziła się we Francji w drugiej połowie XIX wieku. Pierwszy z nich, przygotowany dzięki wielkiemu zaangażowaniu świeckiej Francuzki Émilie-Marie Tamisier, odbył się w 1881 roku w Lille, z udziałem przedstawicieli 10 państw ówczesnej Europy. Kolejne, organizowane średnio w odstępie 2-3 lat, odbywały się we Francji, Belgii i Szwajcarii, a dzięki papieżowi Leonowi XIII w 1893 roku w Jerozolimie – po raz pierwszy poza Europą. W 140-letniej historii, tylko jedna z dotychczasowych edycji Kongresu odbyła się w Polsce: w 1997 r. gospodarzem tego wydarzenia był Wrocław.
Natomiast Budapeszt gościł już 34. Kongres w maju 1938 roku. Na końcowej Mszy na Placu Bohaterów zgromadziło się wówczas pól miliona wiernych
52. Kongres powinien odbyć się w 2020 roku, ale plany zakłóciła pandemia koronawirusa i przeniesiono go na rok 2021. Symbolem spotkania jest ponad trzymetrowy dębowy krzyż, wykonany w 2007 r. z okazji Misji dla Miasta, pobłogosławiony przez papieża Franciszka i przechowywany w katedrze w Ostrzyhomiu. Bogato zdobiony, skrywa w sobie relikwiarz Krzyża Świętego oraz relikwie węgierskich świętych.
Wiadomo już, że kolejny, 53. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbędzie się w 2024 roku w Quito, stolicy Ekwadoru, z okazji 150. rocznicy poświęcenia tego kraju Najświętszemu Sercu Jezusa.
/ekai/

Z rozpoczęcia Kongresu Eucharystycznego:
Czujemy, że nasze życie nie zależy jedynie od naszych ludzkich sił, to Eucharystia jest źródłem sił i życia dla chrześcijan. Niech Pan Bóg pozwoli nam doświadczyć,  że Chrystus jest z nami w Eucharystii! Że nie zostawia w osamotnieniu Kościoła, narodów, ludzkości. Wszystkie nasze siły i nadzieje pochodzą od Niego. Eucharystia jest źródłem, które zasila nasze życie chrześcijańskie, naszą misję.
Przesłanie Ewangelii jest przesłaniem pokoju i otuchy, którego bardzo potrzebuje współczesny świat i które powinno dotrzeć do najdalszych zakątków świata. Głos wierzących mówi do współczesnego człowieka: nie jesteś sam w nieprzyjaznym świecie, nie jesteś sam wobec wspaniałej tajemnicy życia, nie jesteś sam ze swoim pragnieniem wiecznej wolności. Gdziekolwiek jesteś, nie pozostajesz niewidoczny, Bóg patrzy na ciebie z miłością; nie jesteś osierocony, Bóg jest ci Ojcem, jesteś warty krwi Chrystusa, Odkupiciela świata i Chleba życia wiecznego. Nie bój się: Bóg nie umarł, Eucharystia przezwycięża każdą samotność, każdy dystans, każdą obojętność. Tego przesłania Kościół nie może zatrzymywać dla siebie. Kościół nie może milczeć, nie może ograniczać się do ciszy: musi nadawać twarzy każdego człowieka wspaniały blask Chrystusa zmartwychwstałego.
Dzieci i młodzież też mają swoje ważne miejsce w Kościele, który docenia siłę ich świadectwa wiary. Kościół was potrzebuje, waszej młodości, waszego entuzjazmu, a wy potrzebujecie Jezusa. Wszystko szybko się starzeje, tylko Bóg pozostaje zawsze młody, a Kościół jest prawdziwą młodością świata, ponieważ strzeże sakramentu Ciała Chrystusa. Niech Eucharystia będzie centrum waszych dni. Wszystkich dni!