Do medytacji z kalwaryjskiego Wzgórza – piątek 24.09.2021r.

Do medytacji z kalwaryjskiego Wzgórza – piątek 24.09.2021r.

Z kazania na kalwaryjskim Wzgórzu – 24.09.2021r.

Kim dla mnie jest Jezus Chrystus?
Usłyszeliśmy w odczytanym dzisiaj fragmencie z Ewangelii według św. Łukasza: „Kiedy pewnego razu Jezus modlił się na osobności, a byli z Nim uczniowie, zwrócił się do nich z zapytaniem: „Za kogo uważają Mnie tłumy?… „A wy za kogo Mnie uważacie?”. Jezus w ten sposób podkreśla i uświadamia nam, że aby zrozumieć Jego misję i zrozumieć misję, którą każdy z nas ma do spełnienia, to do tego potrzebna jest modlitwa, także ta „na osobności”.
Każda modlitwa, zarówno ta osobista, jak i ta wspólnotowa przeżywana teraz na Eucharystii, to czas spotkania z Bogiem, a więc czas przeznaczony także na rozmowę z Bogiem. W tej naszej rozmowie możemy dzielić się z Bogiem tym co w swoim życiu przeżywamy, możemy Bogu zadawać pytania, ale też powinniśmy słuchać co Bóg mówi do nas i o co nas pyta. A Jezus dzisiaj pyta nas: „A wy za kogo Mnie uważacie?”…. Kim jestem dla każdego z was? To bardzo ważne pytanie! Dlaczego? Bo odpowiedź na to pytanie wiele mówi o nas samych, o naszej wierze w Boga, o naszej miłości do Boga. Czy odpowiedź na to pytanie: „Kim dla mnie jest Chrystus?”, znajduje odzwierciedlenie w moim codziennym życiu? Co to dla mnie znaczy, gdy mówię że wierzę w Boga, że kocham Chrystusa? Czy potrafię w swoim życiu poświęcić się dla Boga? Czy potrafię być Bogu oddany bez reszty? Czy naprawdę potrafię zaufać Jezusowi w każdej sytuacji, tak jak to wypowiadają w czasie modlitwy moje usta: „Jezu ufam Tobie”?
Niech teraz ten czas osobistej rozmowy z Bogiem, „na osobności”, a więc w ciszy własnego serca, będzie dla każdego z nas okazją, by Jezusowi szczerze odpowiedź na to pytanie: „Powiedz mi Kim Ja jestem dla Ciebie?”. Kim jestem dla Ciebie gdy patrzysz na mój Krzyż? Kim jestem dla Ciebie gdy w czasie Mszy świętej przychodzę pod postaciami Chleba i Wina? Kim jestem dla Ciebie w tajemnicy Bożego Miłosierdzia?…
(o.R.)