Do medytacji z kalwaryjskiego Wzgórza – z niedzieli 01.05.2022

Do medytacji z kalwaryjskiego Wzgórza – z niedzieli 01.05.2022

Z liturgii III Niedzieli Wielkanocy – 01.05.2022

1. czytanie (Dz 5, 27b-32. 40b-41) Cierpienie dla Imienia Jezusa
Czytanie z Dziejów Apostolskich
Arcykapłan zapytał apostołów: «Surowo wam zakazaliśmy nauczać w to imię, a oto napełniliście Jeruzalem waszą nauką i chcecie ściągnąć na nas odpowiedzialność za krew tego Człowieka?» «Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi – odpowiedział Piotr, a także apostołowie. Bóg naszych ojców wskrzesił Jezusa, którego wy straciliście, zawiesiwszy na drzewie. Bóg wywyższył Go na miejscu po prawicy swojej jako Władcę i Zbawiciela, aby zapewnić Izraelowi nawrócenie i odpuszczenie grzechów. Dajemy temu świadectwo my właśnie oraz Duch Święty, którego Bóg udzielił tym, którzy Mu są posłuszni». I zabronili apostołom przemawiać w imię Jezusa, a potem zwolnili. A oni odchodzili sprzed Sanhedrynu i cieszyli się, że stali się godni cierpieć dla Imienia Jezusa. Oto Słowo Boże

Psalm (Ps 30 (29), 2 i 4. 5-6. 11-12a i 13b (R.: 2a))
Sławię Cię, Panie, bo mnie wybawiłeś
Sławię Cię, Panie, bo mnie wybawiłeś *
i nie pozwoliłeś mym wrogom naśmiewać się ze mnie.
Panie mój, Boże, †
z krainy umarłych wywołałeś moją duszę *
i ocaliłeś mi życie spośród schodzących do grobu.

Sławię Cię, Panie, bo mnie wybawiłeś
Śpiewajcie psalm, wszyscy miłujący Pana, *
i pamiętajcie o Jego świętości.
Gniew Jego bowiem trwa tylko przez chwilę, †
a Jego łaska przez całe życie. *
Płacz nadchodzi z wieczora, a rankiem wesele.

Sławię Cię, Panie, bo mnie wybawiłeś
Wysłuchaj mnie, Panie, zmiłuj się nade mną, *
Panie, bądź moją pomocą.
Zamieniłeś w taniec mój żałobny lament, *
Boże mój i Panie, będę Cię sławił na wieki.
Sławię Cię, Panie, bo mnie wybawiłeś

2. czytanie (Ap 5, 11-14) Chwała Baranka
Czytanie z Apokalipsy Świętego Jana Apostoła
Ja, Jan, ujrzałem i usłyszałem głos wielu aniołów dokoła tronu i Istot żyjących, i Starców, a liczba ich była miriady miriad i tysiące tysięcy, mówiących głosem donośnym: «Baranek zabity jest godzien otrzymać potęgę i bogactwo, i mądrość, i moc, i cześć, i chwałę, i błogosławieństwo». A wszelkie stworzenie, które jest w niebie i na ziemi, i pod ziemią, i na morzu, i wszystko, co w nich przebywa, usłyszałem, jak mówiło: «Zasiadającemu na tronie i Barankowi błogosławieństwo i cześć, i chwała, i moc, na wieki wieków!» A cztery Istoty żyjące mówiły: «Amen». Starcy zaś upadli i oddali pokłon. Oto Słowo Boże.

Aklamacja
Alleluja, alleluja, alleluja
Zmartwychwstał Chrystus, który wszystko stworzył
i zlitował się nad ludźmi.
Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia (J 21, 1-19) Trzecie zjawienie się Zmartwychwstałego apostołom|
Słowa Ewangelii według Świętego Jana
Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?» Odpowiedzieli Mu: «Nie». On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci. A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę. To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał.
A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje». I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!» Oto Słowo Pańskie.

Z kazania na kalwaryjskim Wzgórzu –  z niedzieli 01.05.2022r.
Jak rozpoznać Zmartwychwstałego Jezusa?
Okres Wielkanocny, który obecnie przeżywamy w Liturgii Kościoła, jest czasem radości. Radości, której źródłem jest Zmartwychwstanie Chrystusa, Jego zwycięstwo nad śmiercią i szatanem oraz przywrócenia nam dziecięctwa Bożego.
Gdy czytamy w Ewangelii opisy spotkań z Jezusem Zmartwychwstałym, to zauważamy, że każde spotkanie naznaczone było pewną tajemnicą. Trudno było tym ludziom rozpoznać Jezusa po zmartwychwstaniu. Maria Magdalena widząc Jezusa przy pustym grobie myśli, że to ogrodnik. Uczniowie idący do Emaus w przypadkowym towarzyszu drogi również nie rozpoznają Jezusa. Również ci uczniowie łowiący ryby na Jeziorze Galilejskim nie rozpoznają Jezusa, kiedy rankiem ukazuje się im na brzegu. Pomimo, że Jezus się do nich odezwał, to ani Piotr, ani pozostali uczniowie Jezusa nie rozpoznają.
Od czego więc zależało rozpoznanie Jezusa po Jego zmartwychwstaniu? Należy zauważyć, że to Jezus sam pomaga ludziom siebie rozpoznać! Do Marii Magdaleny zwraca się po imieniu, i wtedy ona Go rozpoznaje. Uczniom z Eamus Jezus wyjaśnia po drodze Pismo święte, a w czasie wieczerzy łamie chleb i wtedy Go rozpoznają. Apostołowie na jeziorze rozpoznają Jezusa po tym jak wyciągają z jeziora sieć pełną ryb, a potem po posiłku przygotowanym przez Jezusa, składającym się z chleba i ryb. Oni przecież dobrze pamiętali to wcześniejsze cudowne rozmnożenie chleba i ryb przez Jezusa.
A jak jest w naszym życiu? Czy każdy z nas spotkał już życiu Zmartwychwstałego Jezusa? Czy udało nam się Go rozpoznać? Jeżeli tak, to w jaki sposób? Czy jesteśmy dzisiaj przekonani, że Jezus naprawdę żyje? Niestety wielu ludzi ochrzczonych ma dzisiaj ogromny problem z wiarą w zmartwychwstanie i życie Jezusa Chrystusa! A przecież Jezusa nie trzeba szukać gdzieś daleko w Niebie, albo jak to w bajkach bywa „za siedmioma górami i za siedmioma lasami”. Jezus jest zawsze blisko nas, tak jak wtedy był blisko swoich uczniów! Nawet teraz Jezus jest wśród nas obecny w kościele w tabernakulum. Za chwilę, tak jak w czasie każdej Mszy św. będzie blisko nas pod postaciami Chleba i Wina. To właśnie Msza święta, Komunia święta, adoracja Najświętszego Sakramentu, dają nam najpiękniejszą możliwość spotkania z żywym i zmartwychwstałym Chrystusem.
Ale aby być blisko Jezusa trzeba Go kochać i pragnąć spotkań z Nim. Dla każdego, kto wierzy, że Jezus zmartwychwstał i żyje, każda Msza św., a szczególnie Msza św. ta niedzielna, będzie zawsze najważniejszym i najcudowniejszym spotkaniem z Jezusem. Dla kogoś kto nie wierzy w zmartwychwstanie Chrystusa i nie wierzy, że Jezus żyje, Msza św. albo nie będzie miała żadnego znaczenia, albo stanie się tylko dodatkiem do świąt, chrztów, ślubów i pogrzebów. Czy wierzysz w obecność żyjącego wśród nas Jezusa w Sakramencie Eucharystii, w Jego obecność w czasie każdej Mszy świętej? Czy wierzysz w obecność żywego Jezusa w każdym z siedmiu sakramentów świętych? Czy wierzysz w Jego obecność w każdym kościele, gdzie przechowywany jest Najświętszy Sakrament?
Jak jeszcze można spotkać Zmartwychwstałego Jezusa? Wielu z nas spotkało Jezusa i uwierzyło w Niego, dzięki świadectwu wiary naszych rodziców. To oni nauczyli nas modlitwy, prowadzili do kościoła na Msze święte, zachęcali do częstej Spowiedzi i Komunii świętej. A Jezus swoją łaską pomógł nam uwierzyć! Inni uwierzyli dzięki rozmowom i świadectwu ludzi wierzących w Chrystusa, także dzięki kapłanom. Są i tacy, którzy  spotkali Zmartwychwstałego Jezusa czytając Pismo święte, szczególnie Ewangelie,  mówiące o życiu i nauczaniu Jezusa.
Jezusa można spotkać także w czasie modlitwy, którą z wiarą odmawiamy. Warto jednak na modlitwie nie tylko mówić do Jezusa, ale nauczyć się Go słuchać. Podobnie jak ci apostołowie, którzy posłuchali Jezusa i zarzucili sieci, choć po ludzku wydawało się im to stratą czasu i nie miało sensu. Słuchając Jezusa doświadczyli cudownego połowu ryb. Iluż z nas doświadczyło w życiu cudownej pomocy ze strony Jezusa, właśnie dzięki modlitwie i posłuszeństwu Bogu!
Dzisiejsze Boże Słowo uświadamia nam ,,że na co dzień „bardziej trzeba słuchać Boga niż ludzi”. Niestety wielu zamiast słuchać Boga i żyć według Jego Przykazań, słucha ludzi, i to często niewierzących lub słabo wierzących?
Odpowiedzmy też dzisiaj na pytanie, które Chrystus postawił Piotrowi: Czy ty Mnie miłujesz, czy ty Mnie kochasz? Ilu z nas może dzisiaj szczerze powtórzyć za św. Piotrem: „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham”. Amen.
(o.R.)