Ogłoszenia duszpasterskie – IV NIEDZIELA ZWYKŁA 29.01.2023 – 05.02.2023

Ogłoszenia duszpasterskie - IV NIEDZIELA ZWYKŁA  29.01.2023 - 05.02.2023

WYSTAWIENIE NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU – godzinę przed Mszą św.
Wspólny Różaniec- w tygodniu o godz. 16.30, w niedzielę o godz. 8.30


Czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu Kościół obchodzi Uroczystość Ofiarowania Pańskiego, zwaną dawniej Świętem Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Polska wieś nazwała ją świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Tego dnia święci się w kościołach świece. Blask ich płomienia rozprasza mrok nocy, ale jest niczym wobec tej jasności, którą przyniósł na świat Chrystus:
„Ja jestem światłem dla świata. Kto idzie za Mną, nigdy nie będzie chodził w ciemnościach, lecz będzie miał światło życia” (J 8, 12). Poświęcone 2 lutego świece, jakby widomy znak Bożej jasności, zapalano w trudnych chwilach, kiedy tylko interwencja Opatrzności mogła pomóc; podczas burzy stawiano świece w oknach; stąd nazwa- gromnice; gromnicami zażegnywano klęski gradowe; dymem z nich kreślono znaki krzyża na drzwiach, oknach jako zapory przeciw nieczystym siłom i nieszczęściom, jakie one ze sobą niosą. Zapalano ją przy konającym, aby jej światło- płomyk Bożej miłości- ogarnęło umierającego w ostatniej ziemskiej chwili, ulżyło w cierpieniu i poprowadziło wprost do wiekuistej Światłości.

źródło: Polskie tradycje świąteczne, E. Ferenc


IV Niedziela Zwykła- ogłoszenia

Dni Odnowy Wewnętrznej
Pierwszy Czwartek Miesiąca (02.02)– Msza św. o godz. 17.00 i 18.30- O nowe powołania kapłańskie i zakonne oraz w intencji LSO i za ich rodziny. Z racji przypadającej tego dnia Uroczystości Ofiarowania Pańskiego Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 16.00 do 17.00
Pierwszy Piątek Miesiąca (03.02)– Msza św. o godz. 17.00
Pierwsza Sobota Miesiąca (04.02)– od godz.16.00 Adoracja wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi, o godz. 16.15 15-minutowe rozważanie tajemnic różańcowych, 16.30 Różaniec wynagradzający Niepokalanemu Sercu Maryi, 17.00 Msza św. w intencji Żywego Różańca.

Czwartek (02.02) – święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) Msze św. o godz. 17.00 i 18.30 połączone z poświęceniem gromnic. Tego dnia przypada Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez św. Jana Pawła II. Jest to okazja by podziękować za dar powołania sióstr, ojców, braci żyjący w różnych formach życia konsekrowanego.
Nasi duszpasterze posługujący w Pakości są osobami konsekrowanymi, należącymi do Zakonu Braci Mniejszych, powszechnie znanymi jako Franciszkanie. Prosimy o pamięć modlitewną szczególnie w tym dniu. Prośmy dobrego Boga, by nigdy nie zabrakło powołań do życia konsekrowanego.
Piątek (03.02) – Po Mszy św. błogosławieństwo ku czci św. Błażeja. Za jego wstawiennictwem prosimy Boga o zdrowie gardła i o łaskę dobrego korzystania z daru mowy. W czasie błogosławieństwa kapłan nie tylko wypowiada stosowne słowa, ale i dotyka gardła dwiema świecami. Warto sobie w tym dniu szczególnie uświadomić moc wiary. To ona decyduje o skuteczności sakramentaliów. Nie dotyk gardła przez świece ma moc uzdrawiania, ale wiara z jaką przyjmuje się to błogosławieństwo. Dotyk gardła przez świece jest tylko zewnętrznym znakiem naszej wewnętrznej ufności we wstawiennictwo św. Błażeja.
Niedziela (05.02) – W czasie Mszy św. poświęcenie chleba ku czci św. Agaty. Zachęcamy do przyniesienia chleba- kromki, bochenka (wg. uznania). Z wiarą przyjmowany chroni i uzdrawia. W modlitwie poświęcenia przypomina się, że św. Agata jest u Boga szczególną orędowniczką w niebezpieczeństwie pożarów. Prosimy, aby Jezus Chrystus, Chleb Żywy, który zstąpił z nieba chronił nas i nasze domostwa od niebezpieczeństw pożaru i od innych przeciwności. Poświęcony chleb św. Agaty umieszczają także kierowcy w swoich samochodach. Chleb św. Agaty przechowujemy ze czcią w naszych domach i mieszkaniach.

Odwiedziny Chorych, z racji wyjazdu o. Proboszcza na rekolekcje kapłańskie, przeniesione na dzień 8 lutego (środa) od godz. 9.00

Intencje Mszalne na 2023 rok można zgłaszać po Mszy św. w zakrystii lub w biurze parafialnym tylko w godz. otwarcia (wt. i czw. w godz. 10.00 – 11.00).

Żywy Różaniec w lutym modli się wg zestawu nr 15.

W naszej parafii powstaje szósta Róża Różańcowa pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu, do której bardzo serdecznie zapraszamy!

Kolekta w zeszłą niedzielę wyniosła 1.351 zł. „Bóg zapłać’ wszystkim ofiarodawcom, którzy również wspierają zbiórkę na potrzeby redakcji biuletynu.

Niech Dobry Bóg Wam i waszym Rodzinom obficie błogosławi, a Matka Boża Bolesna otacza swoją przemożną opieką.

o. Leon Barczak ofm
Proboszcz