Ogłoszenia duszpasterskie – III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU NIEDZIELA RADOŚCI- LAETARE 19.03.2023 – 26.03.2023

Ogłoszenia duszpasterskie - III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU NIEDZIELA RADOŚCI- LAETARE 19.03.2023 – 26.03.2023

WYSTAWIENIE NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU- godzinę przed Mszą św.
Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP w Niedzielę o godz. 10.40
Wspólny Różaniec- w tygodniu o godz. 16.30, w niedzielę o godz. 8.30
Okazja do spowiedzi świętej- 30 min. przed każdą Mszą św.

Niedziela Laetare, czyli z czego tu się cieszyć?
Dziś IV Niedziela Wielkiego Postu- półmetek tego okresu liturgicznego. To Niedziela Laetare, czyli Niedziela Radości. Wydaje się, że coś tu nie gra – od prawie miesiąca trwamy w czasie pokutnym, a tu nagle, nie z tego, ni z owego pojawia się Niedziela Radości. Zamiast fioletowego ornatu ksiądz odprawia Mszę w różowym, w kościele mogą pojawić się kwiaty (przez cały Wielki Post ich nie ma), a teksty liturgiczne mówią nam ciągle o radości. Modlitwa kolekty w czasie Mszy Świętej wspomina o tym, że już niedługo nadejdzie radość Wielkiej Nocy zmartwychwstania Pana Jezusa. Ale dlaczego cieszyć się akurat teraz? Skąd ta radość w środku Postu?
Niedziela Laetare ma wielowiekową tradycję. Jest znana już w czasach, okres pokuty i postu zaczynał się później niż dziś, w poniedziałek po Niedzieli Radości. W pewnym uproszczeniu niedziela ta pełniła wtedy funkcje dzisiejszych kościelnych ostatków.
Później wokół tego dnia narastały kolejne zwyczaje. W późnym średniowieczu tego dnia mieszkańcy Rzymu obdarowywali się pierwszymi kwitnącymi różami, a od XVI w. papież w bazylice Krzyża Świętego święcił złotą różę i wręczał ją osobie zasłużonej dla Kościoła. Stąd inną nazwą wielkopostnej Niedzieli Radości jest Niedziela Róż. Służbie dawano dzień wolny, aby mogła wraz z całymi rodzinami uczestniczyć w liturgii w swoim kościele parafialnym.
źródło:wielkipost.gosc.pl

Niedziela (19.03)– Katecheza parafialna po Mszy św. o godz. 11.00. Jest to ostateczne spotkanie z kandydatami, którzy w tym roku przystępują do sakramentu bierzmowania.
Od 19 – 25 marca trwa Tydzień Modlitw o Ochronę Życia.
Poniedziałek (20.03)Uroczystość św. Józefa – Oblubieńca NMP, Patrona Kościoła Powszechnego.
Czwartek (23.03)Krąg Biblijny po Mszy św. o godz. 17.00. Zapraszamy wszystkich chętnych parafian do uczestnictwa i zgłębiania Pisma Świętego.
Piątek (24.03)– wystawienie Najświętszego Sakramentu od godz. 16.00, o godz. 16.30 Różaniec, 17.00 Droga Krzyżowa, 17.30 Msza św. w intencjach zbiorowych do Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Miłosiernego. Intencje można składać w zakrystii lub do skarbonki pod chórem. Po Mszy św. Koronka do Bożego Miłosierdzia.
Sobota (25.03)– Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Tego dnia przypada Dzień Świętości Życia. W czasie Mszy św. o godz. 10.00 można w naszym Sanktuarium złożyć przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Gdy ktoś nie może uczestniczyć we Mszy świętej, Adopcję może rozpocząć w domu. Osoby składające Przyrzeczenia przynoszą ze sobą świece. Informatory i deklaracje znajdują się pod chórem. Deklaracje przynosimy do zakrystii do piątku 24 marca.
Do skarbonki pod chórem można składać Jałmużnę Wielkopostną oraz ofiary na kwiaty do Bożego Grobu.
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE w naszej parafii w dniach 19-22 marca
Niedziela: Msze św. o godz. 9.00, 11.00 i 16.00 z nauką rekolekcyjną
Poniedziałek- Wtorek- Środa: Msze św. o godz. 17.00 i 18.30
Tematy rekolekcji:
Niedziela- Ignorancja czy głupota. Praktyki okultystyczne i zabobonne katolików.
Poniedziałek- Skarb nieodkryty. Dlaczego się spowiadamy i niewiele w naszym życiu się zmienia.
Wtorek- Świętych obcowanie. Pomoc duszom czyśćcowym.
Środa- Współczesne zagrożenia- uwaga Jehowi!
W czasie rekolekcji będzie można nabyć pamiątki z Ziemi Świętej (krzyże, różańce, olejki, mydło). Chciejmy wesprzeć Miejsce Święte i Chrześcijan, którzy wykonali te dewocjonalia.

Nabożeństwa Pasyjne w Wielkim Poście:
Droga Krzyżowa w naszym kalwaryjskim kościele w piątki o godz. 17.00, o godz. 17.30 Msza św.
Droga Krzyżowa na Kalwarii w piątki Wielkiego Postu o godz. 9.00 i 16.30. Rozpoczęcie przy kaplicy Piłata. Po Drogach Krzyżowych Msze św. w naszym kościele.

Gorzkie Żale- o godz. 15.15 Koronka do Bożego Miłosierdzia, następnie Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, a po nich Msza Święta.
Za udział w Nabożeństwach Pasyjnych można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Kolekta w zeszłą niedzielę wyniosła 1.556 zł.
Dzisiejsza kolekta remontowa przeznaczona będzie na dalsze remonty podejmowane w parafii. Również ofiary zebrane w czasie rekolekcji wielkopostnych w całości zostaną przeznaczone na fundusz remontowy. Wyrażamy wdzięczność za złożone ofiary oraz za każde Wasze duchowe i materialne wsparcie. „Bóg zapłać’ wszystkim ofiarodawcom, którzy wspierają zbiórkę na potrzeby redakcji biuletynu (papier, toner).

Pod chórem do nabycia książeczki z rozważaniami pakoskiej Drogi Krzyżowej. Wszelkie ofiary złożone za publikacje parafialne będą przeznaczone na utrzymanie kościoła kalwaryjskiego. Za dar serca niech Bóg wynagrodzi.

W naszej parafii powstaje szósta Róża Różańcowa pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu, do której bardzo serdecznie zapraszamy!

Intencje Mszalne na 2023 rok można zgłaszać po Mszy św. w zakrystii lub w biurze parafialnym tylko w godz. otwarcia (wt. i czw. w godz. 10.00 – 11.00).

Starajmy się w Wielkim Poście podejmować wysiłek nawrócenia przez modlitwę, post i uczynki miłosierdzia. Wszystkim naszym parafianom i sympatykom kalwaryjskiego wzgórza niech Dobry Bóg błogosławi każdego dnia.

Z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do Pana: Jadwiga Daroszewska z Ludkowa. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…

o. Leon Barczak ofm
Proboszcz