Ogłoszenia duszpasterskie – Środa Popielcowa

W  Środę Popielcową  (06.03.) rozpoczynamy WIELKI POST, czas pokuty i nawrócenia, czas szczególnej modlitwy i chrześcijańskiej jałmużny! „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – wzywa nas Chrystus!

Msze św. z posypaniem głów popiołem o 10.00 i 17.00.     
Okazja do Spowiedzi św. pól godziny przed  Mszą św.

W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, czyli post od potraw mięsnych oraz spożywając trzy posiłki w ciągu dnia,  tylko jeden spożywamy do syta.

Na początku Wielkiego Postu zachęcamy Was do Spowiedzi św., do częstego udziału w Mszach św. i częstej Komunii św., do udziału w Drogach Krzyżowych i Gorzki Żalach oraz do podjęcia wielkopostnych postanowień i osobistego nawrócenia.

W  pierwszy czwartek (07.03.) – przed południem odwiedziny Chorych z Komunią św. (przełożone ze środy).
O 17.00 Msza św. o nowe powołania kapłańskie i zakonne oraz za ministrantów i ich Rodziny.
Od 19.00 – 20.00 adoracja Najświętszego Sakramentu z okazją do Spowiedzi św.

Najbliższy Piątek Wielkiego Postu (08.03.) jest Dniem Modlitwy Wynagradzającej i Postu za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich.
O
17.00 Droga Krzyżowa w kościele i uczczenie relikwii Krzyża Świętego.
O 17.30 Msza św. w intencjach zbiorowych do Bożego Miłosierdzia oraz nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia, za które można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Intencje można składać do skarbonki lub w zakrystii.

Drogi Krzyżowe na Kalwarii w piątki Wielkiego Postu o 9.00 i 16.30. Rozpoczęcie przy kaplicy Piłata. Po Drogach Krzyżowych Msza św. w naszym kalwaryjskim kościele. Zachęcamy wszystkich do licznego udziału w Drogach Krzyżowych na Kalwarii.

W niedzielę (10.03.) – o 15.00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, a po nich Msza św.   Pozostałe Msze św. o 9.00 i 11.00.      

Osoby, które pragną podjąć abstynencję od alkoholu w czasie Wielkiego Postu mogą wpisać się do „Księgi Trzeźwości”, która wyłożona jest na bocznym ołtarzu.

W czasie Wielkiego Postu do skarbonki pod chórem można składać ofiary na Kwiaty do Bożego Grobu oraz Jałmużnę Wielkopostną, która jest uczynkiem pokutnym wynagradzającym za popełnione grzechy. Za każdą ofiarę składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

W zakrystii do nabycia Modlitewniki Kalwaryjskie (15 zł.).

Niech okres Wielkiego Postu będzie dla nas czasem nawrócenia oraz czasem gorliwej modlitwy, jałmużny  i pokuty.

Z darem modlitwy Bracia Mniejsi Franciszkanie z Pakości – Kalwarii

 

WSKAZANIA DOTYCZĄCE PRZEPISÓW POKUTNYCH
W ZWIĄZKU Z WIELKIM POSTEM:

A. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły
1.     Wierni, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w następujące dni:
a) we wszystkie piątki całego roku,
b)  w Środę Popielcową.
Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje, jeżeli zgodnie z przepisami liturgicznymi, w piątek przypada uroczystość.
2.     Wierni, którzy ukończyli 18. rok życia, aż do rozpoczęcia 60. roku życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani do zachowania postu ścisłego w następujące dni:
a) w Środę Popielcową,
b) w Wielki Piątek.
Post ścisły pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia.
Niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek zakłada jednak podjęcie innych form pokuty, takich jak: modlitwa, jałmużna, uczynki pobożności i miłości, wierniejsze spełnianie obowiązków.

B. Powstrzymywanie się od zabaw
Powstrzymywanie się od zabaw sprzyja opanowaniu instynktów i wolności serca (zob. KKK 2043). Obowiązuje we wszystkie dni Wielkiego Postu.