Do medytacji z kalwaryjskiego Wzgórza – Wigilia Paschalna 11 kwietnia 2020r.

Do medytacji z kalwaryjskiego Wzgórza – Wigilia Paschalna 11 kwietnia 2020r.

Liturgia Słowa – Msza św. z Wigilii Paschalnej 11 kwietnia 2020r.

Czytanie (Rz 6, 3-11) – Nowe życie
Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Rzymian
Bracia: My wszyscy, którzy otrzymaliśmy chrzest zanurzający w Chrystusa Jezusa, zostaliśmy zanurzeni w Jego śmierć. Zatem przez chrzest zanurzający nas w śmierć zostaliśmy razem z Nim pogrzebani po to, abyśmy i my postępowali w nowym życiu – jak Chrystus powstał z martwych dzięki chwale Ojca. Jeżeli bowiem przez śmierć, podobną do Jego śmierci, zostaliśmy z Nim złączeni w jedno, to tak samo będziemy z Nim złączeni w jedno przez podobne zmartwychwstanie. To wiedzcie, że dla zniszczenia ciała grzesznego dawny nasz człowiek został z Nim współukrzyżowany po to, byśmy już dłużej nie byli w niewoli grzechu. Kto bowiem umarł, został wyzwolony z grzechu. Otóż, jeżeli umarliśmy razem z Chrystusem, wierzymy, że z Nim również żyć będziemy, wiedząc, że Chrystus, powstawszy z martwych, już więcej nie umiera, śmierć nad Nim nie ma już władzy. Bo to, że umarł, umarł dla grzechu tylko raz, a że żyje, żyje dla Boga. Tak i wy rozumiejcie, że umarliście dla grzechu, żyjecie zaś dla Boga w Chrystusie Jezusie. Oto Słowo Boże.

Psalm (Ps 118 (117), 1b-2. 16-17. 22-2)
Alleluja, alleluja, alleluja

Dziękujcie Panu, bo jest dobry, *
bo Jego łaska trwa na wieki.
Niech dom Izraela głosi: *
«Jego łaska na wieki».

Alleluja, alleluja, alleluja

Prawica Pana wzniesiona wysoko, *
prawica Pańska moc okazała.
Nie umrę, ale żyć będę *
i głosić dzieła Pana.

Alleluja, alleluja, alleluja

Kamień odrzucony przez budujących *
stał się kamieniem węgielnym.
Stało się to przez Pana *
i cudem jest w naszych oczach.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia (Mt 28, 1-10) – Chrystus zmartwychwstał
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza
Po upływie szabatu, o świcie pierwszego dnia tygodnia przyszła Maria Magdalena i druga Maria obejrzeć grób. A oto nastąpiło wielkie trzęsienie ziemi. Albowiem anioł Pański zstąpił z nieba, podszedł, odsunął kamień i usiadł na nim. Postać jego jaśniała jak błyskawica, a szaty jego były białe jak śnieg. Ze strachu przed nim zadrżeli strażnicy i stali się jakby martwi. Anioł zaś przemówił do niewiast: «Wy się nie bójcie! Gdyż wiem, że szukacie Jezusa Ukrzyżowanego. Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak zapowiedział. Przyjdźcie, zobaczcie miejsce, gdzie leżał. A idźcie szybko i powiedzcie Jego uczniom: „Powstał z martwych i oto udaje się przed wami do Galilei. Tam Go ujrzycie”. Oto, co wam powiedziałem». Pośpiesznie więc oddaliły się od grobu, z bojaźnią i wielką radością, i pobiegły oznajmić to Jego uczniom. A oto Jezus stanął przed nimi, mówiąc: «Witajcie!» One podeszły do Niego, objęły Go za nogi i oddały Mu pokłon. A Jezus rzekł do nich: «Nie bójcie się! Idźcie i oznajmijcie moim braciom: niech udadzą się do Galilei, tam Mnie zobaczą». Oto Słowo Pańskie.

 

Z kazania z kalwaryjskiego Wzgórza – Wielki Piątek 10 kwietnia 2020r.
Iść przez życie z Jezusem Zmartwychwstałym
We wprowadzeniu do tegorocznego Programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, który przeżywamy pod hasłem: „Wielka tajemnica wiary”, możemy przeczytać, że „Wigilia Paschalna to największa i najczcigodniejsza ze wszystkich uroczystości roku liturgicznego. Zwieńczeniem licznych testów biblijnych dzisiaj odczytywanych jest ewangeliczna relacja o zmartwychwstaniu Pańskim…. Ta podniosła Liturgia sprawowana dzisiaj w te najświętszą noc, jaśniejącą blaskiem zmartwychwstania Pańskiego, ma nas skłonić do służby Bogu z całkowitym oddaniem i do pielęgnowania w sobie ducha dziecięctwa Bożego otrzymanego na chrzcie świętym”.
W Wielką Sobotę po zapadnięciu zmroku, Kościół rozpoczyna świętowanie największego wydarzenia w dziejach świata, a zarazem najważniejszej Prawdy naszej wiary jaką jest Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.  Radość płynącą ze Zmartwychwstania Jezusa oznajmiły nam słowa „Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie, weselcie się słudzy Boga… Raduj się ziemio opromieniona tak niezwykłym blaskiem”, wyśpiewane po uroczystym zapaleniu Paschału. Gdyby nie epidemia rozległo by się w czasie procesji z paschałem wezwanie kapłana: „Światło Chrystusa”, a wdzięczny lud odpowiadałby „Bogu niech będą dzięki”. W kościołach w tę Wielką Noc znowu zabrzmiały dzwony i z radością śpiewany hymn „Chwała na wysokości Bogu”. I wreszcie po wielkopostnej przerwie, pełni radości płynącej ze Zmartwychwstania Chrystusa wyśpiewaliśmy „Alleluja”. To kilkakrotnie zaśpiewane „Alleluja” na cześć Zmartwychwstałego Jezusa, może nie wszystkich dzisiaj napełnia wielką radością, ze względu na czas epidemii, która przeżywana jest na całym świecie, także w naszej Ojczyźnie i w naszych rodzinach.
Wielkanoc nie sprawi, że znikną w naszym życiu trudności, cierpienia i śmierć. Tak jak Wielkanoc nie wymazuje Męki Jezusa i Jego Śmierci na Krzyżu. Ale naszemu tak nieraz bardzo trudnemu życiu, naszej dzisiejszej życiowej  niepewności i bezradności, Zmartwychwstanie Jezusa nadaje zupełnie nowy sens. Bóg, który jest Dawcą życia, pokonuje śmierć, przezwycięża ludzką słabość, leczy nasze rany i daje siły do niesienia także naszego codziennego krzyża. Przez swoje zmartwychwstanie Jezus obdarzył nas na nowo nadzieją życia wiecznego, bo jak zapisał św. Paweł: „Skoro Chrystus zmartwychwstał, to i my z Nim zmartwychwstaniemy”.
Zmartwychwstanie Jezusa to także wielka tajemnica naszej wiary. Fragment dzisiejszej Ewangelii według św. Mateusza ukazał nam, że nawet uczniowie Jezusa nie oczekiwali tego, co się wówczas stało. Jezus zapowiadał swoim uczniom, że umrze, ale powróci do życia. Oni jednak nie byli w stanie przyjąć tej prawdy i w nią tak do końca nie potrafili uwierzyć. Kobiety, które przyszły do grobu tez nie spodziewały się zmartwychwstania Jezusa, one jedynie chciały namaścić ciało Jezusa po śmierci.
Papież św. Grzegorz Wielki tak nawoływał obchodzących uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego: „Oto obchodzimy uroczystość Paschy, jednakże tak żyć powinnyśmy, abyśmy sobie zasłużyli na uroczystości wieczne. Wszystkie obchodzone tu uroczystości przemijają. Starajcie się, biorąc w nich udział, abyście od wiecznej uroczystości nie zostali odłączeni”. Mając to na uwadze, tym bardziej zwróćmy się ku Eucharystii, bo to w niej zawiera się całe „duchowe dobro Kościoła, a mianowicie sam Chrystus, nasza Pascha”. To dzięki Eucharystii możemy uczestniczyć zarówno w Jego śmierci, jak i Jego chwalebnym zmartwychwstaniu. Ten wielki dar Eucharystii został ustanowiony przez Jezusa dla naszego powstania z martwych i życia na wieki w chwale. Jak zapewnia Jezus „Kto spożywa moje Ciało i pije Krew moją, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym”. Amen.
o. R.