Do medytacji z kalwaryjskiego Wzgórza – niedziela 22.11.2020

Do medytacji z kalwaryjskiego Wzgórza - niedziela 22.11.2020

1. czytanie (Ez 34, 11-12. 15-17) – Chrystus zna swoje owce
Czytanie z Księgi proroka Ezechiela
Tak mówi Pan Bóg: «Oto Ja sam będę szukał moich owiec i będę sprawował nad nimi pieczę. Jak pasterz dokonuje przeglądu swojej trzody, gdy znajdzie się wśród rozproszonych owiec, tak Ja dokonam przeglądu moich owiec i uwolnię je ze wszystkich miejsc, dokąd się rozproszyły w dni ciemne i mroczne. Ja sam będę pasł moje owce i Ja sam będę je układał na legowisku» – mówi Pan Bóg. «Zagubioną odszukam, zabłąkaną sprowadzę z powrotem, skaleczoną opatrzę, chorą umocnię, a tłustą i mocną będę ochraniał. Będę pasł sprawiedliwie». Do was zaś, owce moje, tak mówi Pan Bóg: «Oto Ja osądzę poszczególne owce, barany i kozły». Oto Słowo Boże.

Psalm (Ps 23 (22), 1b-2a. 2b-3. 5. 6 (R.: por. 1b))
Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego
Pan jest moim pasterzem, *
niczego mi nie braknie,
pozwala mi leżeć *
na zielonych pastwiskach.

Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego
Prowadzi mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć, *
orzeźwia moją duszę.
Wiedzie mnie po właściwych ścieżkach *
przez wzgląd na swoją chwałę.

Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego
Stół dla mnie zastawiasz *
na oczach mych wrogów.
Namaszczasz mi głowę olejkiem, *
kielich mój pełny po brzegi.

Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego
Dobroć i łaska pójdą w ślad za mną *
przez wszystkie dni życia
i zamieszkam w domu Pana *
po najdłuższe czasy.
Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego


2. czytanie (1 Kor 15, 20-26. 28) –
Królestwo Boże
Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian
Bracia:Chrystus zmartwychwstał jako pierwociny spośród tych, co pomarli. Ponieważ bowiem przez człowieka przyszła śmierć, przez Człowieka też dokona się zmartwychwstanie. I jak w Adamie wszyscy umierają, tak też w Chrystusie wszyscy będą ożywieni, lecz każdy według własnej kolejności: Chrystus jako pierwociny, potem ci, co należą do Chrystusa, w czasie Jego przyjścia. Wreszcie nastąpi koniec, gdy przekaże królowanie Bogu i Ojcu i gdy pokona wszelką Zwierzchność, Władzę i Moc.Trzeba bowiem, ażeby królował, «aż położy wszystkich nieprzyjaciół pod swoje stopy». Jako ostatni wróg zostanie pokonana śmierć. A gdy już wszystko zostanie Mu poddane, wtedy i sam Syn zostanie poddany Temu, który Synowi poddał wszystko, aby Bóg był wszystkim we wszystkich. Oto Słowo Boże.


Aklamacja (Por. Mk 11, 9c. 10a)

Alleluja, alleluja, alleluja
Błogosławiony, który przybywa w imię Pańskie.
Błogosławione Jego królestwo, które nadchodzi.
Alleluja, alleluja, alleluja


Ewangelia (Mt 25, 31-46) –
Chrystus będzie sądził z uczynków miłości
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza
Jezus powiedział do swoich uczniów:«Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale, a z Nim wszyscy aniołowie, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych ludzi od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie.Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: „Pójdźcie, błogosławieni u Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane dla was od założenia świata!
Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a daliście Mi pić;
byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie;
byłem nagi, a przyodzialiście Mnie;
byłem chory, a odwiedziliście Mnie;
byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie”.
Wówczas zapytają sprawiedliwi: „Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? Albo spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię, lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?”A Król im odpowie: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnie uczyniliście”. Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: „Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom!
Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a nie daliście Mi pić;
byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie;
byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie;
byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie”.
Wówczas zapytają i ci: „Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?”. Wtedy odpowie im: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tego i Mnie nie uczyniliście”. I pójdą ci na wieczną karę, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego». Oto Słowo Pańskie.


Z niedzielnego kazania – z Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata
Jak wielka radość panuje w naszych sercach, że pomimo pandemii koronawirusa możemy spotkać się wspólnie w kościele na Mszy św., aby słuchać, co mówi do nas Bóg, by śpiewać ku Jego chwale, by przyjmować w Komunii świętej Jezusa do swojego serca, w tę szczególną uroczystość, którą dzisiaj obchodzimy: Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, a zarazem naszego Pana i Króla. W tej wspólnej modlitwie łączymy się duchowo, także z także tymi wszystkimi, którzy z różnych powodów są dzisiaj nieobecni.
To nie przypadek, że na dzisiejszą uroczystość został wybrany tekst z Ewangelii według św. Mateusza, opisujący Sąd Ostateczny. Chrystus zostaje ukazany jako powracający w chwale, zasiadający na tronie, sprawujący powszechny sąd nad światem, zarazem jako sędzia żywych i umarłych. Tę jakże ważną prawdę naszej chrześcijańskiej wiary, o powtórnym przyjściu Chrystusa i Sądzie Ostatecznym, wyznajemy w każdą niedzielę i uroczystość, wypowiadając słowa: „I powtórnie przyjdzie w chwale sądzić żywych i umarłych, a królestwu Jego nie będzie końca”. Na Sądzie Ostatecznym zostanie ogłoszony wyrok wobec ludzi żyjących na ziemi. Dobrzy i błogosławieni wezmą „w posiadanie królestwo przygotowane im od założenia świata”, zaś źli i przeklęci pójdą „w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom”. Obraz Sądu Ostatecznego nie pozostawia żadnych złudzeń co do istnienia rzeczywistości nieba i piekła. To powinno skłonić każdego z nas do bardzo ważnej refleksji: po której stronie mógłbym się znaleźć, gdyby dzisiaj Bóg wezwał mnie przed swoje Oblicze, by osądzić mnie za moje życie na ziemi!?
Sąd Chrystusa nie będzie podobny do naszych ziemskich sądów. Będziemy sądzeni nie z jednego lub kilku uczynków, ale ze wszystkich naszych uczynków, z całego naszego życia. Czyli będziemy sądzeni nie tylko z tych złych uczynków, ale także z tych dobrych. Oceniane będą przez Chrystusa nie tylko same czyny, ale także motywy i intencje, które kierowały naszym postępowaniem i naszymi konkretnymi uczynkami. Sąd Jezusa Chrystusa będzie oparty na wszechmocnej miłości miłosiernej, ale także na doskonałej sprawiedliwości.
Zdajmy sobie sprawę, że na ziemi nie ma pełnej sprawiedliwości, co do osądzenia czynów popełnionych przez człowieka. Wiele czynów złych pozostaje na ziemi z różnych powodów bez kary. Wiele też czynów dobrych pozostaje na ziemi nienagrodzonych, ponieważ są niezauważane albo niedoceniane.
Warto zwrócić uwagę, że w opisie Sądu Ostatecznego będziemy przede wszystkim sądzeni z uczynków miłości. Jak więc w naszym codziennym życiu wyglądają uczynki miłości wobec konkretnych ludzi: głodnych, spragnionych, przybyszów, bezdomnych i bez ubrania, chorych, więźniów… wobec dzieci poczętych i nienarodzonych, wobec kalek i starców? Czy w tych osobach potrafię dostrzec przychodzącego do mnie Chrystusa, oczekującego na konkretne uczynki pomocnej miłości i miłosierdzia zarówno co do ciała, jak i co do duszy?…. „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Bądźmy więc miłosierni dla innych! Niestety dzisiaj wielu ludziom brakuje miłosierdzia! Zbyt łatwo rzuca się w innych „kamieniami”, zapominając, że przecież nikt przed Bogiem nie jest bez winy, bez grzechu!
Moi kochani! Jak konkretnie i bardzo radośnie brzmią słowa Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”….”Pójdźcie, błogosławieni u Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane dla was od założenia świata! A jak strasznie zabrzmią na Sądzie Ostatecznym słowa Jezusa skierowane do tych, którzy na ziemi nie pełnili uczynków miłości i miłosierdzia wobec najuboższych tego świata: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tego i Mnie nie uczyniliście”…  „Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom!”.
Rok liturgiczny zmierza ku końcowi. Za tydzień zacznie się okres Adwentu. Podsumowując ten rok kościelny i duszpasterski poświęcony Eucharystii, tej wielkiej tajemnicy naszej wiary, która daje życie, warto szczerze przed Bogiem, odpowiedzieć na pytania: Czy starałem się zgłębiać tę wielką tajemnicę wiary jaką jest Eucharystia? Czy umacniałem swoją wiarę w Jezusa Chrystusa obecnego w Eucharystii? Jak często uczestniczyłem we Mszy św., w adoracji Najświętszego Sakramentu i jak często przyjmowałem Komunie świętą?
Warto w życiu kochać Eucharystię! Bo pamiętajmy że to Bóg jest Miłością i źródłem każdej prawdziwej miłości. Dlatego nasze częste spotkania z Jezusem w Sakramencie Eucharystii mają przyczyniać się do tego, że znakiem rozpoznawczym, nas uczniów Chrystusa, na zawsze pozostanie miłość do Jezusa oraz nasza wzajemna miłość i miłość do najuboższych. Amen.
(o.R.)