Z kalwaryjskiego Wzgórza z adoracji i modlitwy za Małżeństwa i Rodziny z 3 lutego

Z kalwaryjskiego Wzgórza z adoracji i modlitwy za Małżeństwa i Rodziny z 3 lutego

Z adoracji Najświętszego Sakramentu w Pierwszy Czwartek Miesiąca  – 3 lutego 2022r.        

Wystawienie Najświętszego Sakramentu
Wprowadzenie:
Panie Jezu, przywołujemy na myśl Ogród Oliwny zwany Getsemani i wypowiedziane tam ze smutkiem przez Ciebie słowa do Piotra: Tak, jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną?. Dzisiaj, w ramach przygotowania do X Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w czerwcu br. w Rzymie, pragniemy właśnie przez jedną godzinę być przy Tobie i adorować Ciebie, ukrytego pod postacią chleba w Najświętszym Sakramencie.

Nasz Odkupicielu i Zbawicielu, w trakcie tej adoracji chcemy, jak podczas Ostatniej Wieczerzy uczynił to Twój umiłowany uczeń św. Jan, oprzeć głowę na Twojej piersi i przylgnąć do Twojego miłosiernego Serca. Wsłuchując się w słowa Ewangelii oraz fragmenty adhortacji Amoris Laetitia Ojca Świętego Franciszka, a także modląc się i śpiewając pragniemy podjąć z Tobą miłosny dialog o nas samych, o naszych małżeństwach i rodzinach.

W chwilach ciszy, kontemplując prawdę o rodzinie, której fundamentem jest Sakrament Małżeństwa, będziemy otwierać na oścież serce, umysł i wolę na to, abyś Ty, Eucharystyczny Panie, mocą Ducha Świętego umocnił nasze małżeńskie i rodzinne więzi, abyśmy mogli zrealizować w powołaniu do życia w rodzinie Twój zamysł względem nas.

Nasz Królu, klęcząc przed Tobą ufamy, że pomożesz nam przezwyciężyć trudności, które napotykamy na drodze do świętości i uzdrowisz nas z naszych ran i niemocy.

Kochany Panie Jezu, oddając Ci cześć i chwałę podczas tej adoracyjnej godziny łaski z głębi serca ośmielamy się też prosić o to, aby małżeństwa i rodziny były wspólnotami autentycznej radości miłości.

Czytanie Słowa Bożego z Ewangeliarza i rozważanie w ciszy
Wsłuchując się w słowa Ewangelii św. Mateusza rozważmy w ciszy własnego serca, na jakim fundamencie zbudowany jest dom, którym jest twoje małżeństwo i rodzina.

Z Ewangelii św. Mateusza(Mt 7, 21. 24-27)
Nie każdy, który Mi mówi: „Panie, Panie!”, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Każdego więc, kto tych słów moich słucha i wypełnia je, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale. Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i uderzyły w ten dom. On jednak nie runął, bo na skale był utwierdzony. Każdego zaś, kto tych słów moich słucha, a nie wypełnia ich, można porównać z człowiekiem nierozsądnym, który dom swój zbudował na piasku. Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i rzuciły się na ten dom. I runął, a upadek jego był wielki” – (chwila ciszy)

Odczytanie fragmentów z Amoris Laetitia i rozmyślanie nad postawionymi pytaniami
1/ Z adhortacji AMORIS LAETITIA (Radość Miłości)
Para, która kocha i rodzi życie, jest prawdziwą żywą „figurą” (ale nie żadną z tych wykonanych z kamienia lub złota, jakich zakazuje Dekalog), zdolną ukazać Boga Stwórcę i Zbawiciela. …Trójjedyny Bóg jest komunią miłości, a rodzina jest jej żyjącym odzwierciedleniem. Światło rzucają nam słowa św. Jana Pawła II: „Osoby naszego Boga w swej najbardziej wewnętrznej tajemnicy nie pozostają w samotności, lecz tworzą rodzinę, ponieważ w tajemnicy tej zawiera się ojcostwo, synostwo i sama istota rodziny, jaką jest miłość. Miłością w tej Bożej rodzinie jest Duch Święty”. (AL 11)
Czy twoje małżeństwo i rodzina jest żywym odzwierciedleniem komunii miłości Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego?  – (chwila ciszy)

2/ Z adhortacji AMORIS LAETITIA (Radość Miłości)      “Przestrzeń życiowa rodziny może być przekształcona w Kościół domowy, w miejsce sprawowania Eucharystii, obecności Chrystusa siedzącego przy jednym stole. Niezapomniana jest scena nakreślona w Apokalipsie: „Oto stoję u drzwi i kołaczę: jeśli kto posłyszy mój głos i drzwi otworzy, wejdę do niego i będę z nim wieczerzał, a on ze Mną” (3, 20). W ten sposób naszkicowany jest dom, który niesie w swoim wnętrzu obecność Boga, wspólną modlitwę i przez to błogosławieństwo Pana.” (AL 15).
Czy we wnętrzu twojego domu każdy może odczuć i doświadczyć obecności żywego Boga? – (chwila ciszy)

3/ Z adhortacji AMORIS LAETITIA (Radość Miłości)
“Siła rodziny „tkwi zasadniczo w tym, że rodzina jest zdolna kochać i uczyć miłości. Niezależnie od tego, jak dana rodzina może być poraniona, zawsze może się ona rozwijać wychodząc od miłości”.” (AL 53)
Czy mierzenie się z trudnościami w twoim małżeństwie i rodzinie rozpoczynasz od wyznania miłości? – (chwila ciszy)

Teraz czas na adorację w ciszy nad tekstem z adhortacji AMORIS LAETITIA: „W miłości milczenie jest często bardziej wymowne niż słowa.” (AL 12)
okazja do Spowiedzi świętej

Modlitwa dziękczynna: Dziękujemy Ci, nasz Zbawicielu
– za to, że zapragnąłeś objawić się światu w rodzinie
– za każdą radość miłości doświadczoną w małżeństwie i rodzinie
– za dar życia
– za Twoją miłość
– za chleb powszedni
– za rodziny, które słuchają i wypełniają Słowo Boże

Modlitwa przeproszenia: Przepraszamy Cię, nasz Odkupicielu
– za to, że często polegamy bardziej na sobie niż na Tobie
– za brak okazywania miłości
– za brak szacunku do członków rodziny
– za zaniedbywanie modlitwy rodzinnej
– za brak zaangażowania w sprawy rodzinne
– za każdy brak czasu dla rodzin

Modlitwa prośby: Prosimy Cię, kochany Panie
– o błogosławieństwo dla naszych rodzin
– o jedność w naszych rodzinach
– o odwagę życia według zasad wiary
– o twórcze i konsekwentne rozwijanie więzi miłości małżeńskiej i rodzinnej
– o niezłomne trwanie przy Tobie w przeciwnościach
– o umiejętność towarzyszenia małżeństwom i rodzino

Modlitwa uwielbienia: Uwielbiamy Cię, nasz Królu
– w świętych sakramentach
– w słowie Bożym
– w świętych małżonkach i rodzicach
– w kapłanach służących rodzinom
– w darze płodności
– w świadectwie wiary naszych rodziców

Dziesiątka Różańca w intencji małżeństw i rodzin, aby były Bogiem silne oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne:

V Tajemnica Światła: Ustanowienie Eucharystii     
Słowa, które Pan Jezus wypowiedział podczas ostatniej wieczerzy były zapowiedzią udowodnienia autentycznej miłości Boga do człowieka. Ustanawiając Eucharystię, prosił On, aby karmić się Jego darem miłości, który uczynił z Ciała i Krwi swojej na drzewie Krzyża. Zawieranie sakramentu małżeństwa podczas Mszy Świętej nie jest przypadkowe. Jest to konsekwencja doniosłości i relacyjności obu sakramentów.
Nowożeńcy zapraszani są na ucztę eucharystyczną przez samego Boga, w której on udziela siebie w sposób całkowity, pragnąc jednocześnie, aby byli oni dla siebie darem na podobieństwo Jego ofiary z siebie. Od dnia zaślubin każda kolejna Msza Święta powinna małżonkom przypominać o doniosłej chwili, kiedy u stóp ołtarza przyrzekali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że będą razem, aż do śmierci. Zawierając związek sakramentalny: małżonkowie dobrowolnie wpisują się w miłość Boga i tylko od nich zależeć będzie, czy zechcą spożywać Ciało i Krew Chrystusa czyniąc Go ciągle na nowo fundamentem własnego małżeństwa, a tym samym całej rodziny. Niewątpliwie miłość małżeńska i rodzinna budowana na Eucharystii jest najpewniejszą drogą do zbawienia, która wiedzie przez radość miłości.

Modlitwa do Świętej Rodziny za Rodziny – papieża Franciszka
Jezu, Maryjo i Józefie, w was kontemplujemy blask prawdziwej miłości, do was zwracamy się z ufnością. Święta Rodzino z Nazaretu, uczyń także nasze rodziny środowiskami komunii i Wieczernikami modlitwy, autentycznymi szkołami Ewangelii i małymi Kościołami domowymi.  Święta Rodzino z Nazaretu niech nigdy więcej w naszych rodzinach nikt nie doświadcza przemocy, zamknięcia i podziałów: ktokolwiek został zraniony albo zgorszony, niech szybko zazna pocieszenia i uleczenia. Święta Rodzino z Nazaretu, przywrócić wszystkim świadomość sakralnego i nienaruszalnego charakteru rodziny, jej piękna w Bożym zamyśle. Jezu, Maryjo i Józefie, usłyszcie, wysłuchajcie naszego błagania! Amen.

Indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem małżonków, rodzin, osób – na klęczniku


Kolejna adoracja Najświętszego Sakramentu na kalwaryjskim Wzgórzu, ze szczególną modlitwą o nowe powołania kapłańskie i zakonne oraz za Małżeństwa i Rodziny, z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem, już w najbliższy Pierwszy Czwartek Miesiąca 3 marca od 19.00 – 20.00. Serdecznie zapraszamy!