Z kalwaryjskiego Wzgórza z Pierwszej Soboty Miesiaca – 5 lutego

Z kalwaryjskiego Wzgórza z Pierwszej Soboty Miesiaca - 5 lutego

Duchowe przygotowanie do Nawiedzenia Kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
Sobota 5 lutego: „Wszystko zawierzyłem Matce Najświętszej i wiem, że nie będzie słabszą w  Polsce choćby ludzie się zmieniali” (16 maja 1981, po przyjęciu namaszczenia chorych).

MSZA ŚWIĘTA  – MODLITWA WIERNYCH
„Wszystko zawierzyłem Matce Najświętszej i wiem, że nie będzie słabszą w Polsce choćby ludzie się zmieniali” (bł. Stefan Kardynał Wyszyński). Przez wstawiennictwo Matki Najświętszej zanieśmy nasze wspólne modlitwy.
1. Módlmy się za pasterzy Kościoła, który żyje na polskiej ziemi, aby z zawierzenia Matce Bożej czerpali siły do wypełniania swej posługi. Ciebie prosimy…
2. Módlmy się za naszą archidiecezję, aby strzegąc źródeł chrzcielnych Polski, przyprowadzała do nich wciąż na powrót cały ochrzczony naród. Ciebie prosimy…
3. Módlmy się za wszystkich, którzy zobojętnieli w wierze, aby czas nawiedzenia stał się dla nich szansą na duchowe odrodzenie. Ciebie prosimy…
4. Módlmy się za młodzież, aby pośród zmieniającego się świata umiała odnaleźć i przyjąć skarb katolickiej wiary. Ciebie prosimy…
5. Módlmy się za naszych zmarłych, aby radowali się życiem wiecznym obiecanym im na chrzcie świętym. Ciebie prosimy…
6. Módlmy się za nas samych, przygotowujących się do spotkania z Matką Najświętszą, abyśmy umieli z zapałem przeżyć czas przygotowań i zaangażować w nie jak najwięcej naszych bliźnich. Ciebie prosimy…
Boże, który przez macierzyństwo Bogarodzicy obdarzyłeś nas łaską zbawienia, wysłuchaj modlitwy, którą zanosimy z ufnością w niesłabnącą moc Jej wstawiennictwa. Przez Chrystusa,
Pana naszego. Amen

NABOŻEŃSTWO RÓŻAŃCOWE
Wszystko się zmienia – ludzie także… Ale rzeczywistość, jakby przyspieszała ze zmianami na różnych poziomach życia. Dla wielu ludzi to źródło frustracji i wewnętrznego zagubienia. Dzisiaj, w pierwszą sobotę miesiąca, chwytamy za różaniec niczym za linę ratunkową zrzucaną z Nieba przez Tę, „która nie będzie słabszą w Polsce, choćby się ludzie zmieniali” (bł. Stefan Kardynał Wyszyński). Chwytamy się tej liny na trzy miesiące przed wielkim świętem, jakim powinna być peregrynacja Jej Jasnogórskiej Ikony. Już dziś, wyglądając tych spotkań, klękamy i modlimy się o nadzieję, która jest cnotą „nowych ludzi” w Chrystusie. A takim nowym człowiekiem rozsmakowanym w zbawieniu jest
Bogarodzica Dziewica.

I. Tajemnica radości zwiastowania: „Oto ja służebnica Pana (…)” (Łk 1,38). Módlmy się, abyśmy wobec smutku i niepewności jutra odpowiadali nadzieją, której źródło jest w Bogu Żywym.

II. Tajemnica radości nawiedzenia: „Czemu to zawdzięczam, że odwiedziła mnie matka mojego Pana?” (Łk 1,43). Módlmy się, abyśmy na osamotnienie i wykluczenie odpowiadali
nadzieją, której źródło jest w Bogu Żywym.

III. Tajemnica radości narodzenia: „Nie bójcie się, oto przynoszę wam dobrą nowinę, wielką radość dla całego ludu. Dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel (…)” (Łk 2,10b–11a). Módlmy się, abyśmy na desakralizację życia odpowiadali nadzieją, której źródło jest w Bogu Żywym.

IV. Tajemnica radości ofiarowania: „Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, które przygotowałeś wobec wszystkich ludów, światłość dla oświecenia pogan (…)” (Łk 2,30–32a). Módlmy się, abyśmy na prywatę i egocentryzm odpowiadali nadzieją, której źródło jest w Bogu Żywym.

V. Tajemnica radości znalezienia: „Czy nie wiedzieliście, że powinienem zajmować się sprawami Mojego Ojca?” (Łk 2,49b). Módlmy się, abyśmy na akty wandalizmu i profanacji odpowiadali
nadzieją, której źródło jest w Bogu Żywym.

ROZWAŻANIE APELOWE
„A obok krzyża Jezusa stały Jego matka i siostra Jego matki, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena” (J 19,25). Stanie pod krzyżem to zadanie dla odważnych i dojrzałych. Matka Jezusa z innymi kobietami pokazują nam w tej godzinie apelu, jak nie być w życiu tylko gapiem. Stałość myśli i uczuć, patrzenie Bożymi oczami sprawiają, że okropna śmierć na rzymskiej szubienicy przestaje być tylko karą skazańca, a zaczyna być szkołą mądrości. W tej godzinie chcemy być razem z Bogarodzicą Maryją w świętowojciechowej archidiecezji. Tropem i przynagleniem zarazem niech będą słowa błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego wypowiedziane 16 maja 1981 roku po przyjęciu namaszczenia chorych: „Wszystko zawierzyłem Matce Najświętszej i wiem, że nie będzie słabszą w Polsce choćby ludzie się zmieniali”. Ufne stanie Maryi pod krzyżem zaowocowało macierzyńską obecnością w wieczerniku Zielonych Świąt. Duch Święty odmienił wystraszonych i zamkniętych uczniów Jezusa. Modliła się o to Maryja Matka Kościoła. Ufamy i my, „nowi” ludzie „nowych” czasów, że Maryja matka wyprosi nam niezbędną wiarę i męstwo, abyśmy mogli, jak Ona, stać i nie lękać się wyzwań, zadań, cierpienia, przyszłości! Maryjo, strażniczko „nowych” czasów i „nowych” ludzi w Chrystusie! Niech Twoje wędrowanie w znaku Jasnogórskiej Ikony będzie dla nas niczym spoglądanie w lustro. Gdy się w nim przejrzymy, obyśmy zobaczyli silnych wiarą uczniów Chrystusa, którzy lękają się tylko tych, co „duszę i ciało mogą zatracić w piekle” (por. Mt 10,28). Maryjo, strażniczko „nowych” czasów i „nowych” ludzi wyrosłych na Wojciechowej krwi – módl się za nami. Niech nam błogosławi i sprzyja ze Synem Swoim Panna Maryja. Amen.

ABC SPOŁECZNEJ KRUCJATY MIŁOŚCI
„Mówi się, że czas to pieniądz. A ja wam powiem: czas to miłość!” Stefan Kardynał Wyszyński
Jasna Góra, 1979 rok
1. Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje, bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twojego brata.
2. Myśl dobrze o wszystkich – nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym dostrzec coś dobrego.
3. Mów zawsze życzliwie o drugich – nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi. Jednocz sercem i słowem.
4. Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspokajaj i okazuj dobroć.
5. Przebaczaj wszystko wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągnij rękę do zgody.
6. Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tobie czyniono. Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co ty jesteś winien innym.
7. Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pomocą, radą, pociechą, sercem.
8. Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak ty korzystasz z pracy drugich.
9. Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz rękę ubogim i chorym. Użyczaj ze swego. Staraj się dostrzec potrzebujących wokół siebie.
10. Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół. PO TYM CIĘ POZNAJĄ, ŻEŚ UCZNIEM CHRYSTUSA…